Literacki weekend w Zakopanem trwa
Minął drugi dzień trwającego obecnie w Zakopanem Festiwalu Literackiego. Publiczność zgromadzona
w Hotelu Aries & SPA, Kinie Miejsce oraz na Placu Niepodległości miała tego dnia wyjątkową możliwość porozmawiania o mocy słowa i doświadczeniach pisarskich z Wojciechem Widłakiem, Jakubem Małeckim, Wojciechem Bonowiczem oraz Joanną Szczepkowską, a także wysłuchać sentymentalnego koncertu Ewy Dałkowskiej.
Spotkaniem “Plecak przygód” z Wojciechem Widłakiem i uroczymi bohaterami jego książek rozpoczął się kolejny dzień V Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Z tytułowego plecaka, a właściwie walizki, która zajęła honorowe miejsce na zbudowanej na Placu Niepodległości scenie, ku uciesze dziecięcej publiczności raz po raz wyskakiwały postacie wymyślone i dowcipnie animowane przez autora “Pana Kuleczki” i “Wesołego Ryjka”. Pisarz podzielił się też z dziećmi wiedzą na temat warsztatu pisarskiego, zachęcając najmłodszych do twórczych literackich prób.
O godz. 14.00 w Kinie Miejsce odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem młodej generacji - Jakubem Małeckim, autorem książki Horyzont. Spotkanie poprowadził Łukasz Wojtusik. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Publiczność z zaciekawieniem wysłuchała odpowiedzi na pytania o proces pisania książek oraz współpracę z wydawnictwami. Autor zdradził także kilka historii, z którymi nigdy dotąd nie dzielił się
z szeroką publicznością.
Ponad godzinę później kameralne wnętrze kina stało się miejscem rozmowy z poetą, publicystą, dziennikarzem, felietonistą “Tygodnika Powszechnego”, Wojciechem Bonowiczem wokół książki Tischner. Biografia. To kolejna publikacja tego autora skupiona na postaci tak znakomitej i ważnej dla Podhala. Podczas spotkania autorskiego można było usłyszeć fragmenty tej książki.
W tym samym niemal czasie Hotel Aries & Spa gościł uczestników spotkania autorskiego z Joanną Szczepkowską, które poprowadziła Małgorzata Majewska. Już na samym początku Pani Joanna zaskoczyła wszystkich, gdy udzielając odpowiedzi na pytanie o to,kim teraz się czuje, odpowiedziała, że podróżniczką, która odwiedza Zakopane po 25 latach przerwy. Rozmowa szybko przeniosła się na tematy dotyczące praw człowieka, o które cały czas walczy Joanna Szczepkowska, często idąc „pod prąd”, nierzadko wywołując medialne burze, a poprzez swoje felietony zmuszając do dyskusji. Zebrani goście chętnie zadawali pytania. Poznaliśmy także poruszającą historię z 31 grudnia, kiedy to bezkompromisowa Pani Joanna bohatersko pomogła skrajnie wycieńczonemu mężczyźnie, którego znalazła na ulicy.
Podczas ostatniego spotkania autorskiego tego dnia, odbywającego się w ramach cyklu“Na tatrzańskim szlaku literatury”,mieliśmy okazję zapoznać się z książkami nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej Zakopanego. Pięknie przygotowane prezentacje filmowe, pełne ciekawych historii opowieści autorów zachęciły zapewne niejednego słuchacza do lektury nominowanych do nagrody w tym roku czterech pozycji książkowych: "Sielankowanie pod Tatrami" Agnieszki Lisak, „Giełdę milionerów" Mariusza Koperskiego,„Halinę" Anny Kamińskiej oraz„Na graniach i w dolinach" Mieczysława Rokosza.
Ponadto Jury podjęło decyzję o pośmiertnym uhonorowaniu dyplomem wydanej równieżpośmiertnie książki Michała Jagiełły „Piarżysko". W ten symboliczny sposób uczczono pamięć i doceniono zasługi autora dla literatury tatrzańskiej oraz Miasta Zakopane.
Natomiast w kategorii wyróżnienie książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych Jury nominowało dwa dzieła: "Mieczysław Karłowicz. Fotografie" w opracowaniu Zbigniewa Ładygina, oraz „Sztuka skalnego Podhala" Joanny Huebner-Wojciechowskiej.
Już dziś wieczorem na uroczystej Gali oficjalnie poznamy Wszystkich Laureatów.
Organizatorami Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego są Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Partnerem Głównym Festiwalu jest Hotel Aries&SPA.
Tekst: KS, MP
(MP)