Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.74   0   115.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.75
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.85   2.37
Józefa Piłsudskiego   1.25   1.94
Tytusa Chałubińskiego   1.48   1.98
Zofii i Witolda Paryskich   1.93   2.73
Kuźnice   1.56   2.21
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.51   0.64
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 02.05 08:00
Zachmurzenie
11° / 9° zachmurzenie duże
Pt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
18°
Nd. 14:00
Deszczowo
15°
Pon. 14:00
Deszczowo
Wt. 05:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Wernisaż wystawy i spotkanie autorskie podczas Festiwalu "Inspirowane górami..."

Rozpoczęły się kulminacyjne obchody Festiwalu "Inspirowane górami..." im. Macieja i Ewy Berbeków, który jest organizowany co roku w celu upamiętnienia nadania Zakopanemu praw miejskich w 1933r. W tym roku świętujemy wyjątkowo hucznie, bowiem Zakopane ma 90 lat!

Podczas drugiego dnia festiwalu wieczorem w pięknych i gościnnych wnętrzach Hotelu Paryskiego odbył się wernisaż wystawy Geraldine i Andre Kaetzli, a tuż po nim spotkanie autorskie z Iwoną Dominek. 

Wystawa "Jeden dzień przy Morskim Oku, drugi pod Giewontem" przyciągnęła miłośników sztuki tej dwójki Artystów, którzy przyjechali na Festiwal prosto ze Szwajcarii. Tam, u podnóża Matterholn w swojej pracowni tworzą oryginalne dzieła, które mieliśmy okazję zobaczyć w Zakopanem. Inspiracją dla nich są góry - szczególnie Giewont, który jest obecny na wielu dziełach. "W hotelu Paryskim jesteśmy już po raz piąty i to widok z balkonu wprost na Tatry i na górę Giewont jest dla nas najbardziej inspirujący" - mówił Andre. Podkreślił również serdeczność oraz otwartość, z jaką zostali przyjęci przez nasze miasto. 

Po wernisażu odbyło się spotkanie autorskie z Iwoną Dominek, doktorem nauk o kulturze fizycznej, które poprowadził Dominik Kłosok - kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR. Autorka opowiadała o swojej publikacji poświęconej Władysławowi Krygowskiemu - wybitnemu taternikowi i fotografowi. Był człowiekiem, który kształtował polską turystykę w drugiej połowie XX wieku, a górom poświęcił całą swoją aktywność zawodową i pisarską.

Publikacja "Władysław Krygowski (1906-1998)" powstawała, jak przyznała sama Autorka, kilkanaście lat. Najpierw był doktorat, a później książka. Dzieło jest opasłe - ma około 900 stron, napisane bardzo wnikliwie i szczegółowo. Nie było dotychczas doktoratu, ani publikacji naukowej poświęconej Krygowskiemu, dlatego, jak mówiła Autorka, byłby pewnie z tego faktu zadowolony.  

(PK)