Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.3   0   101.39   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.67
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.75   4.78
Józefa Piłsudskiego   3.01   4.07
Tytusa Chałubińskiego   4.18   5.4
Zofii i Witolda Paryskich   5.64   7.78
Kuźnice   3.16   4.15
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   9.62   11.97
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 21.05 17:00
Deszczowo
20° / 12° słabe opady deszczu
Śr. 14:00
Deszczowo
16°
Czw. 14:00
Deszczowo
12°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Sob. 14:00
Deszczowo
15°
Nd. 14:00
Deszczowo
17°
Zdjęcie promujące Zakopane

"Tu mi dobrze, tu mój świat..." Zakopianki wtopione w krajobraz. Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

W miniony czwartek, 7 marca odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet „Tu mi dobrze, tu mój świat…” Zakopianki wtopione w krajobraz.

Zakopianki, które przyjęły zaproszenie na spotkanie podzieliły się refleksjami na temat swojej pracy artystycznej i zawodowej. Opowiedziały także o swoich pasjach, miłości do Zakopanego oraz tradycji i kultury.

Hanka Wójciak, która uświetniła spotkanie swoją piękną muzyką i kojącym śpiewem, opowiedziała o tym, jak mieszka się w trzypokoleniowym domu: z Mamą Janiną i córeczką Michasią. Wspominała o swojej pracy artystycznej, nie zabrakło dziennikarskiej refleksji.

Kolejnego Gościa spotkania - Bogusię Dańko, uczestnicy mogli poznać, jako wszechstronnie uzdolnioną artystkę. Oprócz haftowania, tkactwa, wykonywania nietypowych zleceń na dzianinie, zajmuje się też grą na tradycyjnych instrumentach wraz ze swoim mężem Andrzejem i synkiem Antosiem. Jest też konserwatorką tkaniny w Narodowym Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Bożena Gąsienica, literaturoznawca, dziennikarka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem podzieliła się refleksjami na temat literatury kobiecej i męskiej. Mówiła o swoich ulubionych autorach i książkach do których wraca.

Lidia Rosińska-Podleśny, ceniona i utytułowana Artystka rzeźbiarka, Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego oraz Pedagog w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem udowodniła, że kobieta może działać z sukcesem na wielu polach, realizować się i w swojej pracy doceniać twórczość innych kobiet.

Karolina Riemen, zawodniczka klubu AZS AWF Katowice, olimpijka z Vancouver i Soczi, a przede wszystkim kobieta, która podniosła się po bardzo poważnym wypadku, opowiedziała o swojej karierze sportowej i o powrocie fizycznym i psychicznym do życia i sportu. Przedstawiła także inne kilka innych zawodniczek, które były obecne w Czerwonym Dworze. Pokazała zgromadzonym prawdziwą kobiecą siłę.

Aneta Bachleda-Curuś, Lucyna Galica-Jurecka i Maria Łukaszczyk – Panie znające od podszewki samorząd miasta i budujące wspólnotę lokalną, działające w Radzie Miasta, a na co dzień pracujące zawodowo, podzieliły się swoim doświadczeniem w pracy w samorządzie wśród samych mężczyzn.

Siostra Rita, pracująca na co dzień w Przedszkolu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek opisała swoje doświadczenia z najmłodszymi i ich rodzinami. Podkreślając zaangażowanie całego zespołu przedszkolnego pokazała ogrom serca, który oddają dzieciom i zakopiańskim rodzinom.

Aneta Kubicka- naczelniczka Wydziału Oświaty i Spraw społecznych podzieliła się z zebranymi refleksją na temat trudnej, odpowiedzialnej, ale niosącej dużo piękna i satysfakcji pracy z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami miasta. I choć pracuje w wydziale zdominowanym przez kobiety, w swojej wypowiedzi chwaliła sobie także współpracę z mężczyznami – dyrektorami szkół oraz ZCE i MOPS.

Agnieszka Nowak-Gąsienica, wieloletni prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego, członek Rady Muzeum Tatrzańskiego, Rady Programowej ZCK, od 2014 roku Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane, opowiedziała ze swojej perspektywy o zarządzaniu miastem i o trudnościach, które stoją przed kobietą na takim stanowisku. Podkreśliła jednak znakomitą współpracę z Panami Burmistrzami. Opowiedziała także o ogromnym wsparciu Męża i rodziny, które pomaga Jej pracować z takim zaangażowaniem. Z radością opowiadała także o Wnuczkach, które uwielbia rozpieszczać i z którymi stara się spędzać jak najwięcej czasu.

Na wieczór Zakopianki zaprosiła Joanna Staszak naczelnik Wydziału Kultury, która na koniec stwierdziła:

„To pierwszy taki wieczór, podczas którego chciałam przedstawić Zakopianki wtopione w krajobraz. Lubię ten zwrot, którego użyła śp. Ewelina Pęksowa. Posłużyłam się nim już przedstawiając kilka lat temu naszych Twórców Ludowych. Jest wiele taki pań w Zakopanem, które mają ogromny dorobek zawodowy i społeczny. Wybór był trudny, ale mam nadzieję, że uda mi się jeszcze nie raz zaprosić kolejne Zakopianki wtopione w krajobraz i przedstawić Państwu ich ogromne osiągnięcia. Dziękuję, że Panie przyjęły zaproszenie i podzieliły się refleksjami na temat swojego dorobku,pracy zawodowej i artystycznej. Cieszę się, że z Pań wypowiedzi wybrzmiało, iż jesteśmy wdzięczne naszym najbliższym za wsparcie, za to że stoją obok nas. Bez ich wsparcia nasze życie – zakopiańskich kobiet nie mogłoby być tak pełne i piękne.”

Spotkanie zakończył smaczny poczęstunek, który przygotowała dla uczestników Pani Agnieszka Drabik, kolejna Zakopianka wtopiona w krajobraz.

Bardzo dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu naszym cudownym Gościom oraz przybyłym słuchaczom. Cieszymy się, że w Zakopanem mieszkają prężnie działające, mądre i ambitne kobiety.

(JS, PK)

Zdjęcia: Anna Suchowian, ZCK