Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.53   0   80.84   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.95
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.11   7.61
Józefa Piłsudskiego   8.85   11.17
Tytusa Chałubińskiego   7.72   9.97
Zofii i Witolda Paryskich   5.46   7.06
Kuźnice   6.2   7.79
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   4.71   5.8
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 24.07 23:00
Deszczowo
15° / 13° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
25°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
29°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Od 26 marca rusza mobilny punkt usługi Bilansu Kariery dla pracujących mieszkańców Zakopanego i okolic. Dzięki współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Zakopane a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie mieszkańcy Podhala będą mogli skorzystać, co ważne - blisko miejsca zamieszkania, z bezpłatnej usługi Bilansu Kariery oraz bonów na szkolenia językowe, komputerowe, kursy prawa jazdy kat. A, B, C, C+E.

- Od 2014 roku sytuacja na rynku pracy systematycznie poprawie się. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na pracowników wzmocniliśmy działania na rzecz poprawy konkurencyjności osób pracujących. Małopolska postawiła na rozwój poradnictwa zawodowego i wprowadziła nową usługę Bilansu Kariery, połączoną z innowacyjnym narzędziem, jakim jest elektroniczny bon na szkolenia. Było to możliwe dzięki działaniom Zarządu Województwa Małopolskiego, który podjął decyzję o uruchomieniu wartego 94 mln zł projektu „Kierunek Kariera” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego – mówi Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Projekt „Kierunek Kariera” realizuje WUP w Krakowie - instytucja województwa małopolskiego. W jego ramach pracujący Małopolanie mogą korzystać z Bilansu Kariery, czyli profesjonalnej usługi podsumowania własnego dorobku zawodowego oraz dofinansowania do szkoleń w postaci bonów o wartości do 87 % kosztów danego szkolenia.

- Miasto Zakopane ma przyjemność wspierać działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie związane z projektem „Kierunek Kariera”. Podjęliśmy współpracę w zakresie rozpowszechniania akcji i informowania naszych mieszkańców o możliwości skorzystania z bonów oraz usług doradztwa zawodowego. Jestem przekonany, że ten projekt będzie miał wymierny wpływ na rozwój jego uczestników. W dzisiejszych czasach rynek pracy jest bardziej wymagający niż jeszcze dekadę temu, stąd też każde działanie mające na celu podnoszenie kwalifikacji jest bardzo ważne. Serdecznie zachęcam mieszkańców do spotkań z doradcami, które będą odbywać się w budynku Urzędu Miasta Zakopane oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy – poinformował Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Dzięki wprowadzeniu usługi mobilnego doradcy usługa Bilansu jest dostępna nie tylko w siedzibie WUP w Krakowie oraz jego zespołach zamiejscowych w Nowym Sączu i Tarnowie. Mieszkańcy mogą korzystać z niej także podczas 600 dyżurów mobilnych w prawie 90 miejscowościach w województwie, również w Zakopanem. Najbliższe dyżury odbędą się w Urzędzie Miasta Zakopane: 26 marca, 16 kwietnia, 17 maja i 21 czerwca w godzinach od 15.00 do 19.00 oraz na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem: 27 marca, 17 kwietnia, 18 maja i 22 czerwca w godzinach od 10.00 do 15.00.

Z bonów na szkolenia mogą skorzystać osoby pracujące, w tym rolnicy, którzy opłacają składki w KRUS. Osoby te powinny być związane z Małopolską czy to przez miejsce zamieszkania, zatrudnienia, czy nauki. W przypadku osób między 25. a 50. rokiem życia dodatkowo ważne jest, aby miały one wykształcenia co najwyżej na poziomie ukończonego liceum lub technikum (łącznie ze zdaną maturą). Osoby, które ukończyły 50. rok życia mogą wziąć udział w projekcie bez względu na poziom posiadanego wykształcenia.

Sytuacja na rynku pracy na Podhalu

W powiecie pracuje ponad 10,6 tys. osób, z czego najwięcej pracuje w Zakopanem – ponad 7,4 tys. osób, czyli 70% pracujących w powiecie. Specyfiką lokalnego rynku pracy jest jego sezonowość, głównie ze względu na dominującą branżę turystyczną. W powiecie tatrzańskim na własny rachunek (poza rolnictwem) pracuje prawie 60% osób więcej niż średnio w województwie.

- Powiat tatrzański charakteryzuje wysoki wskaźnik przedsiębiorczości, który wynosi 240 funkcjonujących podmiotów na 1000 mieszkańców. Wyższy wskaźnik jest tylko w Krakowie i wynosi on 285 – wskazuje dyrektor Jacek Pająk. I dodaje - według badania Barometr Zawodów 2018 zawodami deficytowymi dla powiatu tatrzańskiego, czyli takimi, w których będzie brakowało w najbliższym czasie pracowników, są: fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, sprzedawcy i kasjerzy.

Na koniec stycznia stopa bezrobocia w powiecie tatrzańskim wyniosła 10,3%. Dla porównania w Małopolsce stopa bezrobocia wynosi 5,6%.

(AKS)