
Nocne zwiedzanie z klimatem – tak było w Zakopanem!
Tegoroczna Noc Muzeów, która odbyła się 17 maja, stała się okazją do odwiedzenia przez mieszkańców oraz turystów zakopiańskich instytucji kultury – w tym również jednostek Zakopiańskiego Centrum Kultury, filii Muzeum Tatrzańskiego czy domu Jana Kasprowicza na Harendzie. Każda z nich przygotowała wyjątkowy program, który pozwolił zgromadzonej publiczności na bliski kontakt ze sztuką, historią, a także legendami Zakopanego.
Finisaż wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki
Tego dnia zakończyła się wyjątkowa wystawa „W świecie utkanych wrażeń” prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki, której bohaterką była Helena Sułkowska-Pawlik – zakopiańska artystka od lat związana z tkaniną artystyczną. Finałem ekspozycji była właśnie tegoroczna Noc Muzeów, podczas której galeria tętniła życiem do późnych godzin wieczornych. Publiczność miała okazję nie tylko obcować z niezwykle subtelnymi i pełnymi emocji pracami, ale także spotkać się z samą artystką i wysłuchać opowieści o procesie twórczym, inspiracjach i historii poszczególnych dzieł. Tkaniny Heleny Sułkowskiej-Pawlik pozostawiły w przestrzeni galerii ślad nie tylko materialny, ale także duchowy – zapisany w wrażliwości, kolorze i strukturze. Dziękujemy zwiedzającym za liczną obecność i niezwykle ciepły odbiór.
Spotkanie z Zofią Szwajnos w Czerwonym Dworze
Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odwiedziło blisko 300 osób. Zwiedzający nie tylko podziwiali stałą kolekcję malarstwa na szkle, Galerię Sztuki Ludowej oraz wystawę Zofii Szwajnos „Cały mój świat”, ale mieli również wyjątkową okazję spotkać się z artystką, obejrzeć jej film nakręcony podczas trekkingu w Himalajach i porozmawiać o tym, jak góry inspirują do pracy twórczej – w malarstwie, rzeźbie, ceramice, malarstwie na tkaninie czy fotografii. Rozmowy dotyczyły także tego, w jaki sposób góry wyciszają i pozwalają zdystansować się od codzienności. Do godziny 23.00 czynna była również Izba Harcerska Olgi i Andrzeja Małkowskich, w której historyk Lesław Dall opowiadał o harcerstwie oraz historii Zakopanego.
Zakopiański miś z Krupówek odwiedził Stację Kultura Zakopane
Szczególnym wydarzeniem w Stacji Kultura Zakopane była wystawa „Zakopiański Miś”. Jej wyjątkowy charakter podkreślił gość specjalny – prawdziwy, legendarny Miś z Krupówek, pan Marek Zawadzki. Uczestnicy mogli nie tylko zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie, ale także posłuchać jego wspomnień i opowieści o Zakopanem sprzed lat. W geście uznania i sympatii pan Marek otrzymał szczególny prezent – rzeźbę przedstawiającą jego samego w misiowej odsłonie.
Aż 3300 zwiedzających w filiach Muzeum Tatrzańskiego
W Muzeum Tatrzańskim Noc Muzeów odbywała sie pod hasłem „W poszukiwaniu kozic”. Moc atrakcji przygotowana w filiach Muzeum Tatrzańskiego przyciągnęła prawie 3300 zwiedzających!
W centrum tegorocznych wydarzeń znalazła się Muzealna Misja Specjalna – wyjątkowa zabawa polegająca na odnalezieniu sześciu eksponatów dostępnych tylko tej jednej nocy. Uczestnicy podążali śladami kozicy, zbierając pieczątki, które układały się w obrazek kozicy. Była to wyprawa pełna odkryć – od historycznej broszury wzywającej do ochrony kozic i świstaków, przez model kolejki na Gubałówkę, po unikatowe dudy podhalańskie Tomasza Skupnia.
W jednostkach Muzeum Tatrzańskiego na odwiedzających czekały warsztaty, gry, oprowadzania, pokaz filmowy, gawędy i wystawy:
W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego uczestnicy budowali domki dla pszczół, słuchali opowieści o kozicach, poznawali historię pierwszej publikacji o ochronie przyrody Tatr oraz zwiedzali wystawę „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”.
W Muzeum Palace można było poczuć atmosferę wojennych czasów, wcielając się w kurierów tatrzańskich oraz wysłuchać gawędy o przewodnikach tatrzańskich, a także brać udział w oprowadzaniach po wystawie.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego przyciągało całe rodziny kreatywnymi warsztatami i interaktywną salą sensoryczno-edukacyjną oraz opowieściami o podkuwaniu kóz i prezentacją drzewa genealogicznego Koziołka Matołka.
W Galerii Sztuki w willi Oksza odbyły się oprowadzania kuratorskie oraz pokaz przedwojennego filmu „Dzień wielkiej przygody”.
Galeria Władysława Hasiora gościła studentów – autorów otwartej tej nocy ekspozycji „Skala Dziwności VIII”. Odwiedzający mgli również wziąć udział w performatywnym oprowadzani po wystawie czasowej „CHASIOR”.
W willi Koliba nie zabrakło warsztatów plastycznych, tematycznych oprowadzań oraz muzyki na żywo – z dudami w roli głównej.
Chałupa Gąsieniców Sobczaków przyciągnęła zwiedzających klimatycznymi oprowadzaniami.
W Galerii Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza, Jerzego i Anny Kulczyckich odbył się niecodzienny pokaz konserwatorski, podczas którego można było obejrzeć obiekty muzealne w skali makro.
Zagroda Sołtysów w Jurgowie również przyciągały publiczność oprowadzaniem oraz posiadami i opowieściami o dawnym życiu pasterskim i spotkaniach z tatrzańskimi zwierzętami ilustrowanymi archiwalnymi fotografiami.
To była prawdziwa noc muzealnych odkryć – z kozicą w tle. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami wyruszyli w tę wyjątkową podróż po muzealnych przestrzeniach.
Noc Muzeum w domu Jana Kasprowicza na Harendzie
Jedną z kulturalnych propozycji Zakopiańskiej Nocy Muzeów było zaproszenie do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Tym razem Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza przygotowało wernisaż i zwiedzanie ekspozycji, pt. NOWE IMPRESJE w opracowaniu Wiktorii Doruli. Kuratorka wystawy jest mieszkanką Poronina, uczennicą trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Tradycyjnie rozświetlono Ogród Kasprowiczowski za pomocą lampionów i świec. Kolejnym punktem programu były posiady w Saloniku w 75-lecie otwarcia Muzeum Jana Kasprowicza w jego domu na Harendzie. Całość prowadziły: Beata Denis Jastrzębska i Małgorzata Karpiel.
Ekspozycję NOWE IMPRESJEmożna będzie zwiedzać przez najbliższe cztery miesiące dzięki finansowemu wsparciu Gminy Miasta Zakopane.
Dziękujemy wszystkim za obecność i już dziś zapraszamy na kolejną Noc Muzeów w 2026 roku!