
Majówka 2025 w Zakopanem – udana, bezpieczna i pełna jazzowych brzmień
Tegoroczna majówka w Zakopanem upłynęła w wyjątkowo słonecznej i pogodnej atmosferze, co sprzyjało zarówno spacerom po górskich szlakach, jak i udziałowi w licznych wydarzeniach kulturalnych. Był to czas nie tylko bardzo udany, ale także wyjątkowo spokojny i bezpieczny – zarówno dla mieszkańców, jak i dla dużej grupy turystów odwiedzających miasto.
Jazz pod Tatrami – Krystyna Prońko, Stanisław Soyka, Laboratorium i inni.
Miasto Zakopane przygotowało bogaty program atrakcji, a głównym wydarzeniem był festiwal „Wiosna Jazzowa Zakopane”, który przez cztery dni tchnął w miasto rytmy jazzu. Jazz wyszedł z sal koncertowych prosto na ulice – na Krupówkach odbył się energetyczny koncert grupy Funky Flow, a wyjątkowego charakteru dodała barwna parada jazzowa z udziałem zabytkowych samochodów i grającego na platformie zespołu The New Market Jazz Band.
Festiwal rozpoczął się koncertem Hani Derej, a tuż po niej na scenie wystąpiła legendarna formacja Laboratorium – pionierzy polskiego jazz-rocka, z charyzmatycznymi muzykami Januszem Grzywaczem i Krzysztofem Ścierańskim. Wieczór zwieńczył występ Krystyny Prońko, która porwała publiczność takimi przebojami jak „Małe tęsknoty” i „Jesteś lekiem na całe zło”.
Drugi dzień festiwalu otworzył koncert zespołu The Epilogue z Zielonej Góry. Następnie na scenie pojawił się Myrczek & Schmidt Quartet z programem „Młynarski. Bynajmniej” – jazzową interpretacją utworów Wojciecha Młynarskiego w znakomitym, pełnym wyczucia wykonaniu. Zwieńczeniem wieczoru był poruszający koncert Stanisława Soyki, który – jak zawsze – połączył jazz z głęboką emocjonalnością i duchową siłą muzyki.
Na półmetku festiwalu usłyszeliśmy koncert „Tribute to Zbigniew Jakubek, z udziałem m.in. Bernarda Maseli, Adama Wendta i Marka Raduli oraz zespół Pikoschky ze Słowacji, w ramach United Europe Jazz Festival.
Gościem specjalnym czwartego dnia festiwalu był Deryl Strodes – amerykański wokalista
i gitarzysta z Los Angeles, łączący soul, blues i jazz, oraz kolejny zespół z grupy krajów wyszehradzkich – Ondrej Stveracek z Czech.
Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i wyjątkowa inscenizacja aktorów Teatru Witkacego
Szczególnym akcentem majówki były także obchody Święta Konstytucji 3 Maja i wspólny przemarsz ulicami miasta z kilkunastometrową flagą Polski, którą trzymali zakopiańczycy oraz licznie zgromadzeni goście i turyści. Oprócz tradycyjnych uroczystości z udziałem władz miasta i powiatu tatrzańskiego oraz składaniem wieńców przed Drzewem Wolności oraz przed Pomnikiem Grunwaldzkim na Placu Niepodległości, mieszkańcy mogli obejrzeć wyjątkową inscenizację historyczną ”Majowa wycieczka Rejenta Nowakowskiego do Doliny Kościeliskiej” przygotowaną przez aktorów Teatru Witkacego – łączącą patriotyzm z artystycznym przekazem.
W roku jubileuszu 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego Oddział Tatrzański PTTK i Koło Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy uhonorowały osoby związane
z przewodnictwem od wielu lat i współorganizujące obchody jego jubileuszu.
Audycje radiowe nadawane prosto z Zakopanego
Podczas tegorocznej majówki Zakopane gościło nie tylko tłumy turystów, ale także dziennikarzy Radia Kraków i „Jedynki” Polskiego Radia, którzy nadawali swoje audycje prosto spod Tatr. W licznych audycjach można było usłyszeć m.in. wywiady z artystami biorącymi udział w festiwalu „Wiosna Jazzowa Zakopane”, odkryć mniej oczywiste zakątki miasta, posłuchać ciekawostek o jego historii i kulturze, a nawet uzyskać praktyczne podpowiedzi dotyczące tatrzańskich szlaków i tego, gdzie warto wybrać się na wędrówkę. Nie zabrakło wizyt
w zakopiańskich bacówkach, a także na najbardziej popularnym deptaku w Polsce – Krupówkach. Dzięki obecności mediów, klimat zakopiańskiej majówki dotarł do słuchaczy
w całej Polsce.
Zakopiańskie instytucje kultury tętnią życiem
Na zakopiańską majówkę aktywnie przygotowały się również instytucje kultury, które zaprosiły mieszkańców i turystów na wyjątkowe wystawy i wydarzenia artystyczne i sztuki teatralne. Jednym z najważniejszych punktów było otwarcie długo wyczekiwanej wystawy „Myśleć w kamieniu” w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, poświęconej twórczości wybitnego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Wernisaż odbył się 30 kwietnia i zgromadził licznych miłośników sztuki, dając symboliczny początek kulturalnej odsłonie zakopiańskiej majówki.
W Zakopanem czekają kolejne wydarzenia i atrakcje
Po intensywnej majówce pełnej wydarzeń Zakopane nie zwalnia tempa. Już wkrótce przed nami kolejne ważne inicjatywy – w dniach 6–7 maja odbędzie się III Europejski Kongres Sportu i Turystyki, a tuż po nim, w dniach 8–11 maja, miasto będzie gospodarzem prestiżowego wyścigu L’Etape Poland by Tour de France. 10 maja na Plac pod Gubałówką zawita XX Zlot Pojazdów Zabytkowych!
Majówka 2025 w Zakopanem pokazała, że miasto potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością, kulturę z bezpieczeństwem, i to w otoczeniu malowniczych gór oraz w atmosferze gościnności i spokoju. Zakopane serdecznie zaprasza – niezależnie od pory roku, zawsze czeka tu coś wyjątkowego! Zakopane – dobre eMOCje!
Tekst: Wydział Kultury i Komunikacji Społecznej, Urząd Miasta Zakopane