
Delegacja z Zakopanego z wizytą w mieście partnerskim Sopot
W Urzędzie Miasta Sopotu odbyło się spotkanie zakopiańskiej delegacji z burmistrzem Łukaszem Filipowiczem na czele z przewodniczącą Rady Miasta Sopotu Aleksandrą Gosk, która przywitała gości w imieniu prezydentki Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim. A już 16 maja Sopot i Zakopane spotkają się symbolicznie podczas wernisażu prac zakopiańskiej rodziny Rząsów, który stanie się częścią corocznej „wymiany dech” między miastami partnerskimi.
W spotkaniu w Urzędzie Miasta Sopotu uczestniczyli: Grażyna Dobrzyńska, dyrektorka MOSiR, która
przedstawiła tematy dot. sportu, tężni, szlaków spacerowych nadmorskiego
i leśnego oraz placów zabaw, Maja Macur, dyrektorka Wydziału Inżynierii
i Ochrony Środowiska UMS - tematy dot. naliczania opłat za odpady,
woonerfy, ekoparking i Maciej Kisała, dyrektor Wydziału Spraw
Społecznych UMS, który odpowiedział na pytania dot. żłobka.
Z gór nad morze – Rząsowie w Sopocie
Wystawa artystycznego duetu z Zakopanego – Magdy Ciszewskiej-Rząsy i Marcina Rząsy – otwiera nie tylko drzwi sopockiej Galerii w Dworku Sierakowskich, ale także letni sezon turystyczny nad morzem. W piątkowy wieczór, 16 maja 2025 roku, Sopot i Zakopane spotkają się symbolicznie podczas wernisażu, który stanie się częścią corocznej „wymiany dech” między miastami partnerskimi. To wyjątkowe wydarzenie z udziałem prezydentki Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim oraz burmistrza Zakopanego Łukasza Filipowicza, będzie połączeniem sztuki, tradycji i przyjacielskiej atmosfery, w której zakopiańskie oscypki spotkają się z sopocką solanką.
Wydarzenie będzie również okazją do spotkania przedstawicieli miast partnerskich Sopotu i Zakopanego, a także tradycyjnej „wymiany dech”, czyli rozpoczęcia letniego sezonu turystycznego w Sopocie.
„Świat jest piękny a ludzie są dobrzy" – to przesłanie wystawy Magdy i Marcina Rząsów. Nawet, jeżeli na co dzień nie jesteśmy o tym przekonani, to widząc świat na ich fotografiach, łatwiej w to uwierzyć.
Na wystawie w Dworku Sierakowskich zobaczymy zimowe pejzaże z węgierskiego Zemplen – biały, zamrożony, zatrzymany świat. Magiczny moment nie pustki, ale przerwy, oddechu przed kolejnym odrodzeniem. Zdjęcia Lasu Chałubińskich to dokumentacja miejsca szczególnego. Pomnik przyrody otoczony brutalną zabudową Zakopanego, dzięki postawie rodziny wciąż istnieje. Jest równowagą wobec wszechobecnych inwestycji deweloperskich zalewających miasto. „Rzeźby Marcina to byty górskie o cienkich nogach i głowach porwanych przez niezapisane i niezgłębione pomysły postaci z niezapisanych jeszcze baśni, których treść jest tajemnicą. Te wszystkie wysmukłe postaci zamyślonych magów, górscy przewodnicy, wędrowcy bez końca, każdego wyprowadzą na niebieskie łąki, nawet nie zauważymy gdy nas zmylą swoim spokojem” – tak o pracach Marcina Rząsy pisze Dorota Folga-Januszewska, profesor ASP w Warszawie.
Kuratorką wystawy w Dworku Sierakowskich jest Agata Stomma. Wernisaż odbędzie sie w piątek, 16 maja 2025 r. o godz. 18.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 czerwca 2025 r.
Magda Ciszewska-Rząsa – z wykształcenia rzeźbiarka, z pasji fotografka i narciarka. Absolwentka wydziału rzeźby warszawskiej ASP, dyplom w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego w 1999 roku. Mieszka i pracuje w Galerii Antoniego Rząsy, w Zakopanem, jest żoną Marcina Rząsy. Mama Franka, Helki i Marty. Zajmuje się fotografią i projektowaniem. Organizuje wystawy, spotkania autorskie, warsztaty artystyczne. Na codzień funkcjonuje w chaosie i mnogości wątków. Spokój i porządek są tylko na jej fotografiach. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego i w kolekcjach prywatnych. Autorka zdjęć rzeźb Antoniego i Marcina Rząsów.
Marcin Rząsa – rzeźbiarz, syn Haliny i Antoniego Rząsów, mąż Magdy i ojciec Franka, Heleny i Marty. Mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie prowadzi również Galerię Antoniego Rząsy (prywatne muzeum prezentujące kolekcję rzeźb jego ojca i galeria sztuki współczesnej). W latach 1980-1985 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Pięknych. A. Kenar w Zakopanem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w pracowniach profesora Jana Kucza i prof. Grzegorza Kowalskiego) oraz w VSVU w Bratysławie (SK) w pracowni J. Jankovica. Prezentował swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą. Jest prezesem Fundacji im. Antoniego Rząsy. Współpracuje m.in. jako aranżer i kurator wystaw m. in z Muzeum Tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Przewodnik tatrzański.