
Pomoc Społeczna w czasie pandemii
Od początku rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem udziela pomocy osobom w potrzebie, zgodnie z zadaniami własnymi, ustawą o pomocy społecznej, poleceniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewody Małopolskiego oraz Burmistrza Miasta Zakopane.
Od 16 marca do 7 kwietnia mieszkańcom Zakopanego udzielono pomocy finansowej w formie okresowych i celowych zasiłków w kwocie 34 466,00 zł
Pomocy udzielono również rodzinom, w których dziecko nie uczęszcza do szkoły z powodu zamknięcia placówek edukacyjnych i działających w nich stołówek. Udzielone wsparcie wyniosło do tej pory 72 992,00 zł
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem zapewnia pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym i samotnym w formie usług opiekuńczych. Pomocą są objęte 72 osoby. Łącznie udzielono pomocy w wymiarze 1504 godzin, usługi świadczone były przez 9 opiekunek.
W związku z Akcją „Seniorze Zostań w Domu”, MOPS Zakopane współpracuje ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związkiem Harcerstwa Polskiego. Seniorom dostarczana jest żywność, wolontariusze pomagają w zakupie leków czy załatwienia pilnej sprawy.
Żywność dostarczona została również do osób objętych obowiązkową kwarantanną, które nie miały możliwości samodzielnego zdobycia zaopatrzenia. W uzgodnieniu z potrzebującymi, przygotowane zostały paczki, które do miejsca odbywania kwarantanny dostarczyli strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakopanem. Zasady rozliczenia finansowego uzgadniane były indywidualnie. Tą formą pomocy zostało objętych 6 osób przebywających w kwarantannie.
MOPS w sposób ciągły wydaje również produkty żywnościowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Produkty żywnościowe zostały wydane dla 550 osób zgodnie z obowiązującymi kryteriami dochodowymi. Łącznie wydano 27,5 ton żywności.
Ponadto podczas obecnie panującej epidemii osoby bezdomne mogą przebywać w Noclegowni, która znajduje się przy ul. Spyrkówka 20a. Placówka jest czynna całą dobę, dysponuje 28 miejscami, zapleczem sanitarnym, łazienkami, pralnią, świetlicą z kuchnią w której można przygotować ciepły posiłek. Na miejscu znajduje się również zapas podstawowych artykułów żywnościowych i artykułów chemicznych. Osoby przebywające w Noclegowni mogą na miejscu skorzystać z konsultacji lekarskiej i pielęgniarki środowiskowej. W okresie epidemii do Noclegowni przyjmowane są także osoby pod wpływem alkoholu, które przebywają w ogrzewalni z zapleczem sanitarnym. Obecnie w noclegowni przebywa 15 osób.
W marcu 2020 r udzielono pomocy terapeutycznej 8 osobom.
W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, zaleca się kontakt telefoniczny oraz mailowy z pracownikami MOPS, jednak w sprawach pilnych oraz wymagających osobistego stawiennictwa, specjalnie na potrzeby klientów, został otwarty punkt w którym od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Ośrodka dyżurują pracownicy socjalni. Punkt jest przystosowany do bezpiecznego przyjmowania stron. Ponadto, po godzinach zamknięcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, istnieje również możliwość kontaktu z dyżurującym pracownikiem telefonicznie w godzinach od 15:30 do 19:00 oraz w soboty i w niedzielę pod numerem telefonu 509-467-098.
(RKW)