Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   29   0   49.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   36.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   29.66   42.05
Józefa Piłsudskiego   15.14   19.22
Tytusa Chałubińskiego   5.14   6.13
Kuźnice   5.75   6.84
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 03.05 02:00
Zachmurzenie
11° / 11° zachmurzenie umiarkowane
Sob. 14:00
Deszczowo
19°
Nd. 14:00
Deszczowo
11°
Pon. 14:00
Śnieg
Wt. 14:00
Deszczowo
Śr. 14:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Podziękowanie dla samorządów za działania ratujące kulturę czytelniczą

W obliczu poważnego zagrożenia dla istnienia i rozwoju branży wydawniczo-księgarskiej, spowodowanego ograniczeniami działalności gospodarczej wprowadzanymi w walce z pandemią – wiele samorządów wspiera lokalne firmy, w szczególności podmioty tworzące i upowszechniające dobra kultury, w tym również wydawców i księgarzy. Codziennie informujemy członków PIK o tych inicjatywach.

Dziękujemy za nie, w szczególności za:
- zwolnienia względnie ulgi w czynszu za lokale będące w zasobach komunalnych,
- zwolnienia względnie ulgi w podatkach,
- wsparcie medialne księgarń w ich innowacyjnych działaniach w czasie kryzysu,
- promocję czytania książek i zachęty do wspierania lokalnych księgarń.

Świadomi wyzwań i zadań, jakie spoczywają na włodarzach samorządowych w obecnej sytuacji, doceniamy uwagę, jaką władze samorządowe wszystkich szczebli poświęcają lokalnym wydawnictwom i księgarniom, tak ważnym w krajobrazie społeczno-kulturowym i jednocześnie najbardziej dotkniętych obecnymi ograniczeniami.

W 2019 roku Polska Izba Książki podjęła wspólnie z Prezydentem Krakowa, samorządami i Fundacją Powszechnego Czytania inicjatywę Samorządy dla Książki, która jest odpowiedzią na pilną potrzebę skoordynowanych działań upowszechniających czytelnictwo. Budowanie długofalowego programu podnoszenia poziomu czytelnictwa w Polsce poprzez świadomą politykę władz państwowych, centralnych i samorządowych, we współpracy z pozostałymi interesariuszami oznacza dziś, w czasach pandemii , zabezpieczenie bytu pisarzom i innym twórcom a podmiotom związanym z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek - pomoc w kontynuacji działalności.

Izba i jej członkowie intensyfikują obecnie akcje wspierające nauczycieli, dzieci i rodziców w dostępie do książek i publikacji na różnych nośnikach. Wydawcy udostępniają elektroniczne podręczniki, szkolą nauczycieli w metodyce prowadzenia nauki zdalnie. Księgarze inicjują akcje „Książka na telefon”, „Książka na wynos” , a dystrybutorzy e-booków udostępniają zasoby na promocyjnych warunkach. Fundacja Powszechnego Czytania prowadzi kampanię #TerazCzasNaCzytanie od pierwszego dnia zamknięcia szkół. To tylko niektóre działania, pomagające w edukacji i dostępie do zasobów czytelniczych, utrzymujących dostęp do kultury słowa w tym trudnym czasie.

Rada Polskiej Izby Książki

(APM)