
Zespół Konsolidacja Zakopane – historia zakopiańskiego jazzu lat 70.
Zespół Konsolidacja Zakopane powstał na początku lat 70. XX wieku i działał na pograniczu jazzu oraz muzyki rozrywkowej, łącząc Zakopane i Kraków nie tylko geograficznie, ale też artystycznie. Początkowo znany jako „Lawiny”, zespół grał muzykę bigbeatową, następnie przyjął nazwę „Grupa Zakopane”, by w końcu – z okazji otwarcia własnej piwnicy muzycznej – przyjąć nazwę „Konsolidacja Zakopane”, wyłonioną w błyskawicznym konkursie wśród gości.
W skład zespołu wchodzili:
Ryszard Czeczel – gitara basowa, lider zespołu
Stefan Sendecki – piano,
Wojciech Bielecki – perkusja,
oraz Jarosław Śmietana – gitara (gościnnie).
Do zespołu na krótko, jeszcze przed maturą, dołączył także Jerzy Filar, późniejszy znany kompozytor i wykonawca.
Zespół szybko zdobył uznanie na polskiej scenie jazzowej – w 1972 roku został laureatem prestiżowego festiwalu Jazz nad Odrą. Było to jedno z najważniejszych wyróżnień w ówczesnym świecie muzyki jazzowej w Polsce.
Ważnym rozdziałem w historii zespołu była współpraca z Markiem Grechutą, który – po długich poszukiwaniach – zdecydował się nawiązać współpracę właśnie z Konsolidacją. Efektem tego było wspólne koncertowanie i nagrywanie już pod nową nazwą – WIEM.
W konkursie festiwalu Jazz nad Odrą z zespołem wystąpił Jarek Smietana.
Konsolidacja Zakopane zapisała się na stałe w historii polskiej muzyki jako jeden z najciekawszych projektów jazzowych lat 70., który połączył góralski klimat Zakopanego z ambitnym brzmieniem improwizacji i liryzmu.