
ORGANY, KAMERALISTYKA I TATRY. PRZED NAMI PIERWSZY WEEKEND MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ IM. WACŁAWA GEIGERA
Zakopane to coś więcej niż turystyczny krajobraz i zgiełk Krupówek. To miejsce, w którym kultura nie jest dodatkiem – jest fundamentem. Wydarzenia artystyczne w Zakopanem to świadome budowanie przestrzeni, w której sztuka klasyczna, muzyka poważna, teatr, literatura i dziedzictwo regionu wzajemnie się przenikają. I właśnie w ten krajobraz kulturalny doskonale wpisuje się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera, który już od ponad dwóch dekad zachwyca publiczność wysokim poziomem artystycznym i wyjątkową atmosferą koncertów.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczyna się już w ten piątek, 18 lipca, i od razu przynosi wyjątkowe wydarzenia. Przed nami pierwszy festiwalowy weekend, który udowodni, że muzyka klasyczna może poruszać, wzruszać i łączyć – bez względu na to, gdzie rozbrzmiewa.
Piątek, 18 lipca – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Inauguracja festiwalu odbędzie się w jednej z najważniejszych świątyń Zakopanego. W jej duchowej przestrzeni usłyszymy wyjątkowy duet: prof. Witold Zalewski – organista katedry wawelskiej oraz jego córka Hanna Zalewska, również organistka. Rodzinne muzykowanie nabierze tu szczególnego wymiaru – ich wspólna interpretacja utworów J.S. Bacha i Felixa Mendelssohna wprowadzi nas w głębię brzmienia organów i refleksyjny nastrój wieczoru. To spotkanie z muzyką, która – zgodnie z ideą festiwalu – jest duchowym doświadczeniem.
Sobota, 19 lipca – Ogród zabytkowej willi Czerwony Dwór
Kolejnego dnia przenosimy się w całkiem inną przestrzeń – równie inspirującą, ale bliższą kameralności i letniemu nastrojowi. W ogrodzie Czerwonego Dworu, siedziby Centrum Kultury Rodzimej, odbędzie się koncert zatytułowany „Od klasyki do rozrywki” – wydarzenie niecodzienne, z humorem, energią i lekkością. Będzie to hołd dla wszechstronności patrona festiwalu – Wacława Geigera, który z równą pasją oddawał się muzyce organowej, jak i estradowej.
W programie znajdą się m.in. walce i polki Johanna Straussa – w 200. rocznicę urodzin kompozytora – a także popularne utwory muzyki polskiej i międzynarodowej, które zabrzmią w wykonaniu wybitnych solistów: Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej i Mateusza Mijala. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy, a całość z wdziękiem i błyskotliwością poprowadzi Łukasz Lech. Plenerowy koncert w ogrodzie jednej z najpiękniejszych willi Zakopanego stanie się okazją do spotkania przy muzyce i pod gwiazdami.
Wszystkie koncerty są bezpłatne i otwarte dla publiczności. To znakomita propozycja zarówno dla melomanów, jak i tych, którzy dopiero odkrywają piękno muzyki klasycznej.
Festiwal potrwa do 2 sierpnia – a ten pierwszy weekend jest idealnym momentem, by dać się porwać dźwiękom, które poruszają serce i budują kulturalną tożsamość Zakopanego.
Zapraszamy – niech te letnie wieczory z muzyką pod Tatrami pozostaną w Państwa pamięci na długo