Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.39   0   93.17   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.35
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.9   7.24
Józefa Piłsudskiego   8.3   10.46
Tytusa Chałubińskiego   7.12   8.93
Zofii i Witolda Paryskich   7.24   9.17
Kuźnice   8.21   10.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.46   0.57
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 14:00
Zachmurzenie
20° / 10° pochmurnie
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
24°
Czw. 14:00
Deszczowo
23°
Pt. 11:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Droga Pod Reglami

Droga pod reglami

Szlak:

Droga pod Reglami

Dystans Dystans: 9,3 km
Czas przejścia Czas przejścia: 3 godz.
Różnica wzniesień Różnica wzniesień: 323 m↗ 336 m↘
Najwyższy punkt: 1112 m n.p.m.
Szlak:

Droga pod Reglami to ciekawy szlak, który biegnąc na linii wschód-zachód, łączy wyloty kilku dolin od Kuźnic do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej. Jest to ciekawa propozycja dla pieszych i narciarzy, którzy w malowniczym otoczeniu chcą spędzić jeden z zimowych dni. Zaletą tego szlaku jest jego dostępność o każdej porze roku oraz widoki na południowe zbocza Pasma Spisko-Gubałowskiego, z łatwą do identyfikacji Gubałówką.

Wędrówkę można rozpocząć przy prowadzącej do Kuźnic Alei Przewodników Tatrzańskich, wchodząc na czarny szlak tuż za Księżówką, idąc od Ronda Jana Pawła II. Przez pewien czas będziemy narażeni na kluczenie pomiędzy obiektami zakopiańskiego Centralnego Ośrodka Sportu (stadiony i skocznie), aby dopiero w rejonie Wielkiej Krokwi ponownie znaleźć się pod lasem. W tym celu trzeba zejść szlakiem do ul. Bronisława Czecha i wzdłuż licznych kramów z pamiątkami kierować się na zachód. Po lewej stronie miniemy kompleks skoczni narciarskich. Przechodzimy na drugą stronę jezdni i wędrujemy „korytarzem” pomiędzy ogrodzeniami. Po chwili skręcamy ostro w lewo i ścieżką prowadzącą wzdłuż wyciągu krzesełkowego na Wielką Krokiew docieramy na skraj lasu. Szlak tutaj prowadzi płaskim terenem, a nawet lekko się obniża. Po kilku minutach marszu dochodzimy do wylotu Doliny Białego. Nasza ścieżka skręca w prawo. Teraz czeka nas strome podejście. W tym miejscu trzeba szczególnie uważać, ponieważ łatwo o poślizgnięcie. Z lewej strony towarzyszy nam las, z prawej otwierają się widoki na Gubałówkę. Wkrótce mijamy też tablicę pamiątkową, informującą nas, że szlak, którym wędrujemy, to dawna Żelazna Droga łącząca Dolinę Kościeliską z ośrodkiem górniczo-hutniczym w Kuźnicach.

Wkrótce mijamy wylot Doliny Spadowiec. Po ok. 20 min docieramy do wylotu Doliny Ku Dziurze (wstęp bezpłatny). Po prawej stronie znajduje się szałas nieczynny w okresie zimowym. Za szałasem, naprzeciwko wejścia do doliny stoi chałupa słynnego zbójnika Matei. Jest to obiekt prywatny i nie można go zwiedzać. Warto wiedzieć, że w tym miejscu można zakończyć spacer i Drogą do Daniela skierować się w dół, w stronę centrum Zakopanego.

Droga pod Reglami biegnie dalej w kierunku zachodnim. Po 10–15 minutach docieramy do wylotu Doliny Strążyskiej. Ci, którzy nie chcą kontynuować wycieczki, mogą stąd szybko dotrzeć do centrum Zakopanego, opuszczając Drogę pod Reglami i kierując się ul. Strążyską w prawo, na północ.

Szlak czarny prowadzi dalej, początkowo dość stromo. Stosunkowo szeroka droga biegnie dalej skrajem lasu. Do wylotu kolejnej z dolin – Za Bramką – docieramy w ok. 30 minut. Wstęp do tej malowniczej doliny jest bezpłatny. Przed nami jeszcze kilkanaście minut marszu, mijamy szlaban i dość stromą ścieżką kierujemy się w dół. W ten sposób docieramy do wylotu Doliny Małej Łąki. Chcąc kontynuować wędrówkę Drogą pod Reglami (znaki czarne), nie skręcamy w stronę doliny (w lewo), tylko kierujemy się w prawą stronę. Mijamy drewniany dom i obok budki z biletami wychodzimy na parking. Stamtąd, trzymając się lewej strony, idziemy w kierunku drogi łączącej Zakopane z Kościeliskiem. Tuż przed nią skręcamy w lewo i ponownie wchodzimy na intersujący nas szlak. Stamtąd w 30 min docieramy do wylotu Staników Żlebu. Droga pod Reglami idzie prosto. Po ok. 10 min znajdujemy się u wylotu słynnej Doliny Kościeliskiej.

Droga pod Reglami jest szlakiem, który nie przedstawia trudności. Jego przebieg również nie jest skomplikowany. Droga jest przyjemna, w dużej mierze biegnie skrajem lasu i polan, więc świetnie nadaje się na spacery w zimowe dni.