Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   23.87   0   28.25   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   20.08
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   24.46   34.86
Tytusa Chałubińskiego   26.7   37.49
Zofii i Witolda Paryskich   47.48   69.41
Kuźnice   16.33   20.77
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 07.12 13:00
Śnieg
-1° / -7° słabe opady śniegu
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 13:00
Śnieg
Wt. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Dolina Roztoki-Dolina Pięciu Stawów Polskich

dolina roztoki - dolina pięciu stawów polskich

Szlak:

Dolina Roztoki - Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dystans Dystans: 5,6 km
Czas przejścia Czas przejścia: 2 godz. 30 min
Różnica wzniesień Różnica wzniesień: 674 m↗ 33 m↘
Najwyższy punkt: 1672 m n.p.m.
Szlak:

Położona wśród majestatycznych szczytów Tatr Wysokich, Dolina Pięciu Stawów Polskich jest celem licznych wędrówek. Trzeba jednak pamiętać, że wycieczka wymaga dobrej kondycji.

Szlak prowadzący ze Schroniska PTTK im. Wincentego Pola wiedzie dnem Doliny Roztoki. Wędrując w górę wśród dorodnych świerków, po ok. 15 min docieramy w rejon Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie nasz szlak krzyżuje się z drogą do Morskiego Oka. Po chwili jednak ponownie wchodzimy w las. Początkowo szlak, gdzieniegdzie wśród głazów o sporych rozmiarach, wiedzie ostro w górę, ale po kilkunastu minutach staje się płaski, prowadząc nieco łagodniej przez mostki na Potoku Roztoka. Po prawej stronie towarzyszą nam zbocza wyniosłego Wołoszyna, po lewej natomiast zachodnie stoki Opalonego.

Po ok. 1 godz. 30 min marszu docieramy do Polany Nowa Roztoka, którą rozpoznamy dzięki znajdującemu się tutaj szałasowi. Okolice budynku są popularnym miejscem odpoczynku turystów. Stąd do Wielkiego Stawu Polskiego zielonym szlakiem jeszcze ok. 1 godz. 30 min. O tym, którędy ostatecznie będziemy chcieli dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów Polskich, będziemy mogli zdecydować za ok. 30 min przy krzyżówce szlaków. Od tego miejsca szlak zielony wiedzie prosto, prowadząc w rejon imponującego tatrzańskiego wodospadu – Siklawy (ok. 40 m), drugi, czarny, odbija w lewo i wysokimi, kamiennymi stopniami doprowadza bezpośrednio do schroniska. Stąd do schroniska za znakami zielonymi 1 godz., za czarnymi 40 min. Latem można swobodnie wykorzystać obydwa warianty – jednym podejść, drugim zejść. Jeśli zdecydujemy się na kontynuację wycieczki szlakiem zielonym, to pamiętajmy, że szlak w rejonie Siklawy staje się nieco bardziej wymagający, więc należy rozsądnie stawiać kroki. Przez kilkanaście minut prowadzi on bowiem sporych rozmiarów, obłymi głazami, na których można się poślizgnąć. Po ok. 50 min od krzyżówki szlaków docieramy w rejon Wielkiego Stawu Polskiego leżącego już w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Stąd do Schroniska górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jeszcze ok. 10 min. Warto wspomnieć, że schronisko to jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Polsce i znajduje się na wysokości 1672 m n.p.m.