Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.5   0   93.17   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.35
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.9   7.24
Józefa Piłsudskiego   7.69   9.73
Tytusa Chałubińskiego   7.42   9.29
Zofii i Witolda Paryskich   7.24   9.17
Kuźnice   8.21   10.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.46   0.57
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 14:00
Zachmurzenie
20° / 10° pochmurnie
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
24°
Czw. 14:00
Deszczowo
23°
Pt. 11:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Narciarstwo skiturowe

NARCIARSTWO SKITUROWE

Narciarstwo niekoniecznie musi kojarzyć się z jazdą przy wyciągach. Coraz więcej osób wybiera narciarstwo z dala od wyznaczonych ścieżek – ski-touring. Tatry są świetnym miejscem dla tego typu rekreacji. Gruba pokrywa śnieżna, kilometry szlaków, cisza i spokój sprzyjają wyborowi tej formy aktywności. 

W ostatnich latach skialpinizm, turystyka narciarska i skituring stają się coraz popularniejsze wśród narciarzy i miłośników gór. Zapewne z racji swobody jaką daje ten sport w poruszaniu się i kontakcie z pięknem przyrody. W rejonie Ornaku istnieje możliwość pokonania kilku pięknych tras skiturowych, np. Granią Ornaku – zjazd do Chochołowskiej – wybór szlaków, Polana Tomanowa na Czerwone Wierchy lub z Wyżniej Kiry Miętusiej na Czerwone Wierchy.

Od kilku lat w Polsce zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania alternatywną formą uprawiania narciarstwa, a mianowicie narciarstwem skiturowym, czyli połączeniem narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górską. Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie jest to nowa forma aktywności fizycznej, a raczej powrót do korzeni narciarstwa. Już na początku XX wieku pionierzy narciarstwa w Polsce – Stanisław Barabasz, Jan Fischer czy Mariusz Zaruski zdobywali Tatrzańskie szczyty i przełęcze właśnie wchodząc na nie na nartach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsze narciarskie wejście i zjazd z Kościelca, góry, która nawet latem sprawia niektórym turystom wiele technicznych problemów, miało miejsce w 1911 roku! Dokonał go słynny miłośnik narciarstwa generał Mariusz Zaruski.

Wielkim znawcą i miłośnikiem historii narciarstwa oraz skitouringu jest Wojciech Szatkowski, który wraz z Mateuszem Mrozem w 2013 roku postanowił stworzyć Przewodnik Skiturowy po Polskich Tatrach mający w bardzo przystępny sposób przedstawiać trasy dostępne w Tatrzańskim Parku Narodowym. A jest ich naprawdę wiele, bo zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Parku wszystkie szlaki dostępne zimą dla turystów są również otwarte dla miłośników narciarstwa skitourowego! Na terenie TPN jest 275 km szlaków, choć nie wszystkie nadają się do uprawiania tej pięknej dyscypliny sportu. Zgodnie ze wstępnymi obliczeniami autorów projektu SkituroweZakopane.pl, skiturowcy mogą cieszyć się dwustoma kilometrami tras w ramach 50 wycieczek skiturowych!

Celem projektu SkituroweZakopane.pl było przedstawienie w jasny i klarowny sposób wszystkich dostępnych szlaków skiturowych w Polskich Tatrach przy spełnieniu trzech podstawowych założeń:
- poprawy bezpieczeństwa w górach
- rozwoju skitouringu w Polsce
- tworzeniu społeczności wokół skitouringu w Zakopanem

Od 2015 roku autorzy projektu zaczęli pracę nad multimedialnymi przewodnikami skiturowymi po Tatrach, dzięki czemu powstało ponad 20 viedoprzewodników dla amatorów narciarstwa skitourowego. Każda trasa jest dokładnie opisana, podany jest stopień trudności zarówno podejścia, jak i zjazdu, niezbędny ekwipunek oraz zalecenia na jaką porę roku dana trasa najbardziej się nadaje (zima/wiosna). Co więcej, możliwe jest również skorzystanie z przygotowanych filtrów na stronie dzięki czemu narciarz skiturowy może wybrać sobie stopień trudności trasy. Przewodniki te można znaleźć na stronie projektu skitourowezakopane. SkituroweZakopane.pl ma również swój profil na kanale you tube, gdzie możemy znaleźć serię poradników mówiących o tym czym w ogóle jest skitouring, jakiego sprzętu potrzebujemy do uprawiania tej dyscypliny, czy techniczne porady w jaki sposób robi się tzw. zakosy na podejściu.

Widząc olbrzymi potencjał w tej formie aktywności sportowej Urząd Miasta Zakopane nawiązał współpracę z twórcami projektu SkituroweZakopane.pl, której celem jest współfinansowanie powstania kolejnych odcinków skiturowych videoprzewodników! Poniżej przedstawiamy efekt naszej współpracy – videoprzewodnik finansowany przez Urząd Miasta Zakopane.


Szlak z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką >>Wycieczka na Chudą Turnię

Wycieczka na Przełęcz Krzyżne

Wycieczka na Giewont

Wycieczka na Zadni Granat

Wycieczka na Wrota Chałubińskiego

Wycieczka na Halę Kondratową
wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy