Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.5   0   93.17   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   13.78
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.9   7.24
Józefa Piłsudskiego   7.69   9.73
Tytusa Chałubińskiego   7.42   9.29
Zofii i Witolda Paryskich   7.24   9.17
Kuźnice   8.21   10.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.46   0.57
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 14:00
Słonecznie
21° / 10° bezchmurnie
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
24°
Czw. 14:00
Deszczowo
23°
Pt. 11:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Zakopane - emocje na lato


Główny cel jaki przyświeca ogólnopolskiej kampanii „Zakopane – eMOCje na lato" realizowanej przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury to pokazanie miejsc, które nie do końca i nie przez wszystkich zostały jeszcze odkryte. W myśl czterech eMOCji, które towarzyszą tegorocznej kampanii promocyjnej: #wytchnienie, #swoboda, #zachwyt, #energia przedstawiamy kolejne propozycje nowych przestrzeni, które mamy nadzieję, zechcą Państwo odwiedzić podczas tego lata w naszym pięknym mieście.Lato. Potrzebujemy go jak nigdy. Zakopane jest idealne na letni wypoczynek. Podaruje Ci #wytchnienie,dostarczy #energii, poczujesz tu #swobodę, to miejsce wzbudzi twój #zachwyt. W szumie smrekowych i limbowych borów, wśród nagrzanych słońcem tatrzańskich granitów, nad lodowatym nawet w upalny dzień strumieniem, pośród zbyrkających na hali owiec, w góralskim tęsknym zaśpiewie, w artystycznym klimacie miasta, między architektonicznymi perłami stylu zakopiańskiego poczujesz LATO.

#Wytchnienie

Można znaleźć je tak blisko centrum Zakopanego! Podaruje ci je Droga pod Reglami stanowiąca naturalną granicę między miastem a Tatrami. W upalny dzień znajdziesz tu cień od lasu stojącego na straży gór. Szlak jest idealny dla turystów i spacerowiczów w każdym wieku. Niespieszny rodzinny spacer z psem, nordic walking, jogging czy też jazda na rowerze górskim – Droga pod Reglami każdemu przyniesie wytchnienie. Z jednej strony drogi góry i las, z drugiej – łąki pełne wonnych ziół i kwiatów, od czasu do czasu pasące się owce i bacówka, w której można przysiąść i posilić się serem lub żętycą, spoglądając na miasto rozciągające się w dole, zamknięte masywem Gubałówki. Spacer można skrócić schodząc w którąś z zakopiańskich ulic lub wydłużyć o trasę jednej z reglowych dolinek – Białego, Ku Dziurze, Strążyskiej, Za Bramką czy Małej Łąki.#Swoboda

Da ci ją na przemian pnąca się wzwyż i spadająca Ścieżka nad Reglami. Niedaleka od zabudowań miasta, położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wąska i fantazyjna, wzbudza zaciekawienie, wzywa do przyspieszenia kroku, zdobycia Sarniej Skały, przekraczania kolejnych drewnianych mostków na rwących potokach i potoczkach, zanurzenia się w las pełen świerków, buków, jodeł i jaworów. Idealna na wakacyjny dzień. W większości wiedzie lasem, od czasu do czasu otwierają się jednak szerokie widoki na północ. W zależności od chęci, można ją pokonać w całości lub skrócić schodząc w którąś z dolin wiodących wprost do miasta.


# Energia

Nie każdy wie, że administracyjne granice Zakopanego sięgają aż po Świnicę. Ten potężny, słynny szczyt o wysokość 2303 m n.p.m. przyciąga wielu turystów. Wysokogórska tura na wierzchołek każdemu da zastrzyk energii i wyzwoli adrenalinę. Będzie można ją wspominać przez wiele jesiennych i zimowych miesięcy. Ambitny podniebny trekking to kwintesencja tatrzańskiego lata. Dla tych, którzy nie mają doświadczenia w trudnych górskich wycieczkach, nic straconego – można wybrać się na Świnicę pod opieką przewodnika.A to nie wszystko – na zdobycie czekają również inne okoliczne szczyty. Na przykład strzelisty Kościelec. Kto woli pozostać nieco niżej, za cel może obrać Czarny Staw Gąsienicowy.


#Zachwyt

Żywiołowe tańce i śpiewy górali z całego świata co rok przyciągają do Zakopanego liczną publiczność. Tego lata już po raz 52. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Koncert z udziałem górali z Tatr, Beskidów, Bałkanów, Azji, Alp, i innych górskich zakątków świata to idealne zakończenie tatrzańskiego dnia spędzonego w górach.


Wizyta w Zakopanem, dawniej określanym jako „pępek świata” nie może się obejść bez spacerów śladami wielkich artystów, którzy tu bywali, mieszkali, tworzyli. Takim miejscem jest Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma. Warto odwiedzić symbol Zakopanego – stary, drewniany kościółek pw. MB Częstochowskiej oraz Cmentarz  Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku znajdujący się przy ul. Kościeliskiej. Spacer tą ulicą można przedłużyć, by obejrzeć Willę Koliba, perłę stylu zakopiańskiego, oraz stare i piękne drewniane góralskie chałupy tonące w kwiatach i zieleni ogrodów. Dzięki licznym muzeom i galeriom można w Zakopanem pooddychać artystyczną atmosferą pamiętającą czasy Witkacego, Chałubińskiego, Sabały. Wypoczynek pod Giewontem to najlepszy sposób na lato.
KALENDARIUM LATO 2021


22 MARCA – 22 LIPCA 2021

SALON MARCOWY 2021. POKAZ FILMÓW O SZTUCE. JÓZEF WILKOŃ. ILUSTRACJA. RZEŹBA. FILM.

ZCK, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Podczas tegorocznej edycji Salonu Marcowego prezentujemy twórczość Józefa Wilkonia - wybitnego polskiego artysty, ilustratora, malarza, rzeźbiarza, którego ilustracje stały się klasyką gatunku, a On sam ikoną tej dziedziny sztuki. Wystawa prezentuje imponującą drogę jaką przebył artysta przez dziesięciolecia od emocjonalnego linearnego gestu do kreacji form przestrzennych. Dopełnieniem wizualnym Salonu Marcowego 2021, jest odbywająca się wraz z nim specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce, poświęcone w całości postaci Józefa Wilkonia.

30 MAJA 2021 – 20 CZERWCA 2021

DNI ZAKOPANEGO

Miasto Zakopane

Święto Zakopanego organizowane jest na pamiątkę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii miasta – wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 roku.

Podczas tegorocznych Dni Miasta Święty Jan Paweł II zostanie Patronem Powiatu Tatrzańskiego. Z tej okazji, dokładnie 24 lata po uroczystej Eucharystii na Wielkiej Krokwi, sprawowana będzie uroczysta Msza Święta przy ołtarzu papieskim w parku Sanktuarium Narodowego Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zaraz po niej odbędzie się wspólna Sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Rad Gmin Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin i Miasta Zakopane. Tegoroczne Dni Zakopanego zakończą uroczyste obchody 100- lecia III Powstania Śląskiego.

11 – 13 CZERWCA 2021

X ZAKOPIAŃSKI WEEKEND BIEGOWY Z SOKOŁEM

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, Miasto Zakopane

To już dziesiąta edycja tego wyjątkowego wydarzenia sportowego, składającego się z trzech zróżnicowanych pod względem dystansu i stopnia trudności biegów z zamykającym stawkę Biegiem Wysokogórski im. dh. Fr Marduły na dystansie 32 km i z deniwelacją 2218 m - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce. Zakopiański Weekend Biegowy to m.in. niezapomniana atmosfera zawodów, wspaniały doping kibiców, a także możliwość spotkania innych pasjonatów biegów górskich, w tym czołowych zawodników kadry narodowej.

13 CZERWCA 2021

ZAKOPIAŃSKI DZIEŃ DZIECKA

Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna, Zakopiańskie Centrum Kultury

13 czerwca, w samym Centrum Zakopanego, na Dolnej Równi Krupowej, odbędzie się impreza plenerowa skierowana do najmłodszych, obchodzących w czerwcu swoje święto - Dzień Dziecka. Miasto Zakopane przygotowało różnorodne atrakcje, łączące elementy sportowe, militarne i patriotyczne. Zajęcia z harcerzami i żołnierzami Wojska Polskiego oraz unikalną 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, liczne konkurencje zręcznościowe, warsztaty i pokazy wypełnią to wyjątkowe niedzielne popołudnie w Zakopanem, przynosząc niewątpliwie naszym milusińskim wiele radości, pozytywnych emocji i wrażeń. Obchodom Dnia Dziecka towarzyszyć będą wydarzenia związane ze 100. leciem III Powstania Śląskiego - inscenizacja teatralna „Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2. Baterii Artylerii” oraz niezwykłe widowisko - wielkoformatowa animacja komputerowa na fasadzie Urzędu Miasta Zakopane, która opowie o historii powstań śląskich.

14 CZERWCA – 10 SIERPNIA 2021

WIELKA KROKIEW. OD PROFANUM DO SACRUM

ZCK, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór

Osią wystawy prezentowanej w ogrodach willi Czerwony Dwór będzie Wielka Krokiew - symbol Zakopanego i polskiego sportu od 1925 roku. Na wystawie plenerowej zostaną zaprezentowane zdjęcia skoczni oraz ludzi z nim związanych, od jej powstania do chwili obecnej, zaczerpnięte z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także zdjęcia wykonane przez Pawła Murzyna i Romana Serafina.Opowiedzą one historię wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz sakralnych, jak wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielkiej Krokwi, stanowiących o wyjątkowości tego miejsca w historii regionu oraz Polski.

18 – 20 CZERWCA 2021

„WOJNY NIE CHCEMY, ALE GÓRNEGO ŚLĄSKA NIE DAMY! TO JEST WOLA CAŁEJ LUDNOŚCI PODHALA!”. ZAKOPANE W 100-LECIE III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

Miasto Zakopane

Miasto Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, chcąc wskrzesić pamięć o udziale Zakopiańczyków w przywróceniu w granice Polski Śląska, postanowiły współdziałać organizując obchody 100 rocznicy III Powstania Śląskiego.

Zaraz po rozpoczęciu działań zbrojnych na Górnym Śląsku w maju 1921 r., czterdziestu młodych Zakopiańczyków spontanicznie zgłosiło się, aby wesprzeć powstanie. Pomoc mieszkańcom Śląska była dla nich bowiem naturalnym obowiązkiem. Ich walka w szeregach 2 Baterii i Dywizjonu Artylerii pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego zakończyła się sukcesem. Jedną z najważniejszych osób działających na rzecz przywrócenia Polsce Śląska, był Wojciech Korfanty, nie tylko czasowy mieszkaniec, ale także Honorowy Obywatel Zakopanego. Wykłady i wystawy zaplanowane w bogatym programie wydarzenia przybliżą historię jego związków z Zakopanem oraz udziału Zakopiańczyków w III Powstaniu Śląskim.

24 – 27 CZERWCA 2021

XVII MOC GÓR FESTIWAL ZAKOPANE

Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, Miasto Zakopane

Wydarzenie to wielkie święto gór i sportów górskich oraz możliwość obejrzenia pokazów znakomitych światowych i polskich premier najlepszych filmów górskich z kilkunastu krajów oraz poznania ich twórców. Tradycyjnie już uczestnicy mogą liczyć na projekcje filmowe, spotkania z ludźmi gór, warsztaty, atrakcje sportowe i wiele innych niespodzianek, które przygotowali organizatorzy. Wśród działań o charakterze outdoorowym, planowane są m.in. warsztaty z poruszania się w terenie eksponowanym, w tym na ferratach, wspinanie skałkowe, wspinanie na Mnicha, pływanie na deskach SUP, nocleg w portaledgach, warsztaty z zakresu jazdy na rowerach szosowych i MTB, warsztaty biegowe, warsztaty fasthikingu i zupełna nowość - edycja Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA - Tatra Race Run.

25 CZERWCA 2021

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO Z POLSKIM RADIEM

Program Pierwszy Polskiego Radia, Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

To kolejne już Otwarcie Sezonu Letniego w Zakopanem realizowane we współpracy z Polskim Radiem w ramach festiwalu „Lato z Radiem”, które w tym roku obchodzi swój jubileusz 50-lecia. Przez cały tydzień poprzedzający wydarzenie na radiowej antenie nadawane będą relacje i materiały spod Giewontu. W ten sposób promować będziemy Zakopane, wobec którego - tak jak wobec góralskiego folkloru - nie można pozostać obojętnym. Zaprosimy również na zarejestrowany w przestrzeni Zakopanego koncert inauguracyjny festiwalu z udziałem Cleo – gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej - transmitowany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, w mediach społecznościowych radia i Miasta Zakopane. Ale to nie wszystko… Prawdziwą atmosferę tego muzycznego wydarzenia poczuć można będzie na Placu Niepodległości, gdzie 25 czerwca w godzinach wieczornych stanie profesjonalny telebim transmitujący występ wokalistki.

LIPIEC / SIERPIEŃ 2021
WAKACJE DLA DZIECI W BIBLIOTECE

Miejska Biblioteka Publiczna im. St. Żeromskiego
Cykl zajęć dla dzieci i młodzieży organizowanych w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej, podczas których odbędą się warsztaty literacko-plastyczne oraz „Czytanie na trawie”.
W trakcie zajęć dzieci wybiorą się w podróż z bohaterami książek polskich i zagranicznych autorów.

1 LIPCA – 31 SIERPNIA 2021

KINO LETNIE

Miasto Zakopane, Outdoor Cinema

Zakopane od wielu lat gości najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy. Nie przeszkodziła temu nawet pandemia, podczas której w pełnych obostrzeniach z dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo kinomanów na dwa miesiące lata Zakopane staje się filmową stolicą Polski, a Plac Niepodległości, gdzie zlokalizowane jest miasteczko filmowe, wielkim kinem na świeżym powietrzu. W repertuarze znajdziemy filmy oscarowe i te nagradzane na europejskich festiwalach, światowe super hity i kino artystyczne. Nie zabraknie również polskich produkcji, o których głośno w kraju i za granicą. Zapraszamy wszystkich widzów spragnionych filmowych emocji!

LIPIEC 2021

XX FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Najpiękniejsze utwory muzyki organowej i kameralnej, wybitni Organiści prezentujący kompozycje największych mistrzów tej muzyki oraz podniosła atmosfera tworzyć będą XX edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. To wspaniała wakacyjna propozycja nie tylko dla melomanów, ale dla wszystkich, którzy pośród codziennego zgiełku poszukują ciszy, spokoju i wytchnienia. Ich źródłem
z pewnością będzie spotkanie z wielkimi dziełami muzyki organowej i kameralnej podczas niezwykłego jubileuszowego koncertu, na którym wystąpią Krzysztof Urbaniak (organy) i żeński zespół wokalny „Flores rosarum”, tworząc ciekawe artystycznie połączenie brzmienia organów z głosami zespołu wokalnego.

9 LIPCA – 3 WRZEŚNIA 2021

WYSTAWA ADAM DOLEŻUCHOWICZ, BOŻENA DOLEŻUCHOWICZ MICKIEWICZ

ZCK, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór

Bożena Doleżuchowicz Mickiewicz, zakopiańska artystka, córka Adama Doleżuchowicza (1923-2001) kontynuuje rodzinną tradycję, zafascynowana kulturą rodzimą, idąc w ślady ojca, tworzy witrochromię w swym własnym stylu. Fascynuje ją nie tylko tematyka podhalańska, na szkle z upodobaniem maluje także anioły, kwiaty i ptaki. Na wystawie zobaczyć można także prace Adama Doleżuchowicza – oprócz malarstwa na szkle również fascynujące rzeźby.

9 – 11 LIPCA 2021

VI ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI

Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. St. Żeromskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury

W połowie lipca Zakopane na powrót stanie się literacką stolicą Polski. W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło „Wokół książki”. Podczas trzech lipcowych dni na Placu Niepodległości swoją twórczość zaprezentują m.in.: Joanna Bator, Witold Bereś, Małgorzata Czyńska, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Agata Komosa-Styczeń, Anna Król, Krzysztof Napiórkowski, Agata Napiórska, Daniel Odija, Zośka Papużanka, Justyna Sobolewska, Ewa Stadtmüller, Wojciech Szatkowski, Józef Wilkoń. W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, promocje książek, wystawy, zajęcia dla dzieci i młodzieży, koncerty. Wydarzeniem wieńczącym Festiwal będzie przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego, które uświetni koncert Renaty Przemyk.

28, 29 LIPCA 2021

KONCERTY TOWARZYSTWA MUZYCZNEGO IM. K. SZYMANOWSKIEGO

ZCK, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego
Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na dwa koncerty w ramach 44 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem: 28 lipca o godz. 17.00  - kwintety fortepianowe – oraz 29 lipca o godz. 17.00 „Katedra i Relief” na akordeon solo. Ze względu na sytuację epidemiologiczną
w danym czasie koncerty odbędą się w przestrzeni galerii bez udziału widzów.

30 LIPCA – 24 WRZEŚNIA 2021

ARTYŚCI ZAKOPIAŃSCY 2021

ZCK, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Czwarta edycja autorskiegoprojektu, który poprzez otwartą formułę prezentuje artystów tworzących w szeroko pojętym „zakopiańskim” środowisku. Koncepcja ideowa projektowanej wystawy otwiera perspektywę na nowe spojrzenie na sztukę w czasach zagrożenia, pozwala czynić pewną paralele historyczno-estetyczne, może nieść nadzieję, oswajać lęki i być formą katharsis. Udział w ekspozycji zakłada osobiste odniesienie się artystów,w dowolnych formach ekspresji plastycznej, do opisanych zjawisk i procesów. A nade wszystko poza ważkimi aspektami kulturowymi i społecznym, stanie się swoistą formą zbiorowego autoportretu środowiska artystów zakopiańskich 2021.

13 – 20 SIERPNIA 2021

LII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH

Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Największy festiwal organizowany w Zakopanem związany jest z kulturą ludową, która jest siłą naszego regionu. Co roku jest to wyjątkowe i barwne spotkanie ze sztuką, tradycją, obrzędowością, muzyką, śpiewem, tańcem, strojem i gwarą górali z całego świata. Tegoroczna edycja będzie poświęcona obrzędom i tradycjom związanym z pracą na roli, produktom rolnym i ich wykorzystaniu w regionalnej kuchni – w tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Zaprezentowana zostanie księga kulinarna zbierającą przepisy na najlepsze potrawy górali z całego świata. Odbędą się także pokazy i degustacje. Zobaczymy przede wszystkim występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Towarzyszyć im będą także ciekawe warsztaty, animacje, wystawy i konkursy oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem publiczności Dni Narodowe. Na festiwalu gościć będzie zwycięzca tegorocznego Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, a nowością będzie koncert „Siła korzeni”.

4 WRZEŚNIA 2021

NARODOWE CZYTANIE
Miejska Biblioteka Publiczna im. St. Żeromskiego

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą  „Pana Tadeusza”  Adama Mickiewicza. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.  Lekturą tegorocznej edycji będzie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy