Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   21.91   0   29.57   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   33.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   24.46   34.86
Tytusa Chałubińskiego   26.7   37.49
Zofii i Witolda Paryskich   47.48   69.41
Kuźnice   16.33   20.77
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 07.12 13:00
Śnieg
-1° / -7° słabe opady śniegu
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 13:00
Śnieg
Wt. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

15 x Kobieta w Zakopanem

15 x kobieta w zakopanem

15 x KOBIETA W ZAKOPANEM

20 czerwca – 31 sierpnia 2023

Wernisaż wystawy: 17 czerwca 2023 (sobota) o godz. 17:00

Zakopiańskie Centrum Kultury/ Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

ul. Krupówki 41

www.galeria.zakopane.pl

Kuratorka: Lidia Rosińska-Podleśny (MGS)

Współpraca: Renata Kowalska (TPN)

Organizatorzy: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr.

Zamoyskiego


Zakopiańskie Centrum Kultury – Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zaprasza na wystawę "15 x Kobieta w Zakopanem". Autorski projekt wystawienniczy Lidii Rosińskiej-Podleśny jest opowieścią o kilkunastu nietuzinkowych kobietach, które swoim życiem, działalnością na stałe wpisały się w historię Zakopanego. Mimo, iż reprezentowały różnorodne profesje, pochodziły ze zróżnicowanych środowisk, jak również żadna z nich nie urodziła się w Zakopanem, łączy je fakt, że w swoim życiu, prywatnie i zawodowo, aktywnie działały na rzecz społeczności mieszkańców Podhala.

Malarki, tancerki, aktorki, pisarki, taterniczki, muzyczki, kolekcjonerki, przyrodniczki. Niezwykle ambitne, pracowite co miało niebagatelny wpływ na ich rozwój osobisty. Na terenie Zakopanego były prekursorkami wielu przedsięwzięć: edukowały młodzież, przyczyniły się do budowania szkół, kościołów, współtworzyły środowisko artystyczne, wspinały się, wytyczały nowe szlaki, rozsławiały piękno Tatr i tutejszy folklor... Spoglądając na listę nazwisk kobiet, które będą prezentowane na wystawie, każda z nich jawi się nam jako znacząca część historii polskiej i światowej. Jadwiga Zamoyska, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Steczkowska, Helena Modrzejewska, Róża Krasińska Raczyńska, Maria Buttowt Andrzejkowicz, Bronisława Kondratowiczowa, Natalia Janotha, Maria Zamoyska, Rita Sacchetto, Zofia Stryjeńska, Wanda Gentil Tippenhauer, Zofia Radwańska Paryska, Maria Bujakowa, Aniela Pawlikowska.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, eksponaty i archiwa pochodzą ze zbiorów: MT, TPN, PAN Biblioteki Kórnickiej, UMZ, MN Ziemi Przemyskiej, Muzeum Chopina, Muzeum Literatury, Muzeum J. Malczewskiego, Muzeum J. Kasprowicza, Muzeum A. Zamoyskiego, Księżówki, Zgromadzenia ZSSNMPN oraz osób prywatnych.


Wernisaż wystawy „15 x Kobieta w Zakopanem”

17 czerwca 2023 r. w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się uroczysty wernisaż wystawy „15 x Kobieta w Zakopanem”. Ten autorski projekt wystawienniczy szefowej galerii i kuratorki  Lidii Rosińskiej-Podleśny stał się niezwykłym wydarzeniem kulturalnym i pięknie wpisał się w dwie ważne rocznice dla Zakopanego,  jubileuszu 90-lecia nadania praw miejskich i setną rocznicę śmierci Jadwigi Zamoyskiej, która jest również patronką roku 2023.  Podkreśliła to w swoim przemówieniu Z-ca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, zapraszając wszystkich do świętowania tak ważnych dla miasta jubileuszy oraz do zapoznania się z kobietami z wystawy,  które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się legendy Zakopanego.

Nawiązując do idei wystawy, Lidia Rosińska-Podleśny powiedziała, iż najczęściej mówiąc o dziejach Zakopanego wymieniamy nazwiska mężczyzn, nie doceniając roli, jaką w historii tego miejsca odegrały  kobiety. Wystawa jest  opowieścią o nietuzinkowych kobietach, które prywatnie i zawodowo działały na rzecz mieszkańców Podhala i miały niebagatelny wpływ na rozwój miasta. Były prekursorkami wielu przedsięwzięć: edukowały młodzież, przyczyniły się do budowania szkół, kościołów, współtworzyły środowisko artystyczne, wspinały się, wytyczały nowe szlaki, rozsławiały piękno Tatr i tutejszy folklor. Lidia Rosińska-Podleśny podkreśliła, iż spoglądając na listę nazwisk kobiet, prezentowanych na wystawie, każda z nich jawi się jako część historii polskiej i światowej: Jadwiga Zamoyska, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Steczkowska, Helena Modrzejewska, Róża Krasińska, Raczyńska, Maria Buttowt Andrzejkowicz, Bronisława Kondratowiczowa, Natalia Janotha, Maria Zamoyska, Rita Sacchetto, Zofia Stryjeńska, Wanda Gentil Tippenhauer, Zofia Radwańska Paryska, Maria Bujakowa, Aniela Pawlikowska. 

Szefowa MGS podziękowała wszystkim instytucjom i osobom prywatnym za użyczenie dzieł sztuki, artefaktów i archiwów do tej wystawy, jak również Renacie Kowalskiej (TPN) za współpracę przy projekcie.

Obecna na wernisażu córka Marii Bujakowej, Magdalena Bujak Lenczowska wspomniała postać mamy, podkreślając jej zasługi w prowadzeniu szkoły tkackiej i edukacji młodego pokolenia. Anna Pawlikowska przybliżyła postać i twórczość swojej teściowej,  malarki Anieli Pawlikowskiej. O generałowej Jadwidze Zamoyskiej opowiedziała Monika Szczepaniak,  która wraz z Marią Hładyszewską  z PAN Bibioteki Kórnickiej były obecne na wernisażu.