Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.8   0   94.96   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.91   9.78
Józefa Piłsudskiego   7.4   9.41
Tytusa Chałubińskiego   10.13   12.89
Zofii i Witolda Paryskich   10.12   13.03
Kuźnice   12.05   15.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.6   4.55
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 20.05 11:00
Zachmurzenie
18° / 9° zachmurzenie duże
Wt. 14:00
Deszczowo
18°
Śr. 14:00
Deszczowo
14°
Czw. 14:00
Deszczowo
10°
Pt. 14:00
Deszczowo
16°
Sob. 08:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Kulturalny Plac Niepodległości

Przestrzeń kreatywna

Kulturalny Plac Niepodległości

Centrum zakopiańskich Krupówek to miejsce magnetyczne, ściągające ludzi z nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Grom przyciągających uwagę atrakcji, lokali i ciekawostek z pewnością jest dobrym powodem, aby wybrać się na spacer po tym legendarnym trotuarze, ale warto mieć na względzie, że zaraz obok, również w samym centrum, ma miejsce Kulturalny Plac Niepodległości. Ten znany już miejski projekt, to nie tylko epicentrum spontanicznej kreatywności warsztatowej i animacyjnej, ale też wspaniałe miejsce spotkań kulturalnych w relaksującej, letniej atmosferze.

Kulturalny Plac Niepodległości często odwiedzają dzieci i młodzież, szukając rozwojowej, inspirującej rozrywki w towarzystwie profesjonalnych warsztatowców. To nie jest jednakże jedyna funkcja kontenera na Placu. Świetnie odnajdzie się tutaj również koneser sztuki, który lubi kontakt z przekazem wartościowym, wzbogacającym intelektualnie i kulturalnie. 13 lipca gościliśmy na Kulturalnym Placu samego Krzysztofa Zanussiego, który wraz z małżonką opowiedział parę anegdot z życia codziennego.

W obecnych dniach posłuchamy wykładów popkulturowych Rafała Kołsuta, doktora Wydziału Polonistyki UJ. Do tej pory zdążył on już streścić historię „Zapomnianych kreskówek Disneya”. 31 lipca o godzinie 15:00 opowie nam z kolei o „Dziejach amerykańskiej animacji dla dorosłych”, a 1 sierpnia o 13:00 prześledzi z nami „Motywy ludowe w animacji polskiej”.

Kolejnym gościem specjalnym na Kulturalnym Placu Niepodległości będzie Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych i wybitny badacz popkultury. 7 i 8 sierpnia przygotuje dla nas wspaniałe zajęcia przestrzenne dla osób w każdym wieku. Będzie to wspaniała okazja na wzbogacenie swojej wiedzy i umiejętności dotyczących szeroko rozumianej sztuki miejskiej i myślenia przestrzennego.

9 sierpnia obchodzimy razem Wielki Dzień Pszczół, kiedy Fundacja Ekotrend, w ramach projektu Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom, zorganizuje grę miejską, a Tatrzański Park Narodowy zorganizuje warsztaty. W połowie sierpnia Kulturalny Plac Niepodległości odwiedzi Adrian Krężlik, z wykładami i zajęciami o tematyce architektonicznej. Pracownik naukowy berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych Weißensee oraz poznańskiej School of Form wygłosi 13 sierpnia prelekcję o „Mieście, architekturze i obiekcie w kontekście kryzysu klimatycznego”. Potem, już z młodzieżą, przejdzie do szeroko rozumianego działania praktycznego.

Codziennie na Kulturalnym Placu Niepodległości odbywają się plenerowe projekcje największych hitów filmowych w ramach Festiwalu Kino Letnie Sopot Zakopane 2019. Filmy polskie, familijne, sensacyjne i dokumentalne – każdy kinoman znajdzie tutaj coś dla siebie. Seanse odbywają się o godzinie 21:30 w lipcu i 21:00 w sierpniu.

Warto pamiętać, że Kulturalny Plac Niepodległości to także miejsce największych wydarzeń miasta, czyli festiwali organizowanych przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Zakopiański Festiwal Literacki od 9 do 11 sierpnia otworzy tu Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką” oraz zaprosi na wyjątkowe spotkania z wybitnymi pisarzami i publiczne lektury wielkich dzieł literackich. Międzynarodowy Festiwal Folkoru Ziem Górskich potrwa od 16 do 24 sierpnia i pojawi się na Placu Niepodległości ze wspaniałymi wydarzeniami towarzyszącymi.

To nie wszystko, co oferuje Kulturalny Plac Niepodległości. Wręcz przeciwnie, praktycznie codziennie dzieje się tam coś ciekawego. Zachęcamy do regularnych odwiedzin na profilu Facebookowym wydarzenia, gdzie różne projekty, niekiedy organizowane przez samych mieszkańców Zakopanego. Projekt zaprasza każdego, kto ma chęć współpracy, a jego hasło przewodnie brzmi: „Zróbmy wydarzenie, na które sami chcielibyśmy przyjść”. Zapraszamy!


Profil Facebookowy: https://www.facebook.com/placniepodleglosci/

Więcej informacji o festiwalach na www.festiwale.zakopane.pl


Nowe wydarzenie kulturalne, przestrzeń dla wszystkich!

Zapraszamy na Kulturalny Plac Niepodległości, który Zakopane tworzy wspólnie z młodymi artystami. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy w naszym mieście nową przestrzeń, w której zapraszamy do stref: sztuki i kultury, informacji, sportu, rozrywki oraz relaksu.

Do współpracy zaprosiliśmy Fundację Otwartą, która wykazała się wielką otwartością, jak sama jej nazwa wskazuje oraz Młodzieżową Radę Miasta Zakopane, która dzięki przeprowadzonym wśród młodzieży ankietom utwierdziła nas w przekonaniu, że takie miejsce jest w naszym mieście bardzo potrzebne. Wychodząc więc naprzeciw Waszym oczekiwaniom Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, postanowił na ten cel przeznaczyć i częściowo zaaranżować to miejsce właśnie dla Was, oddając Wam wolne pole, abyście sami mogli zadecydować jak chcecie je wykorzystać, jak zaaranżować, co zaprezentować, zobaczyć lub czego się nauczyć.


Zakopane od wieków jest miastem kultury, choć w każdej epoce zupełnie innej, dziś również tętni ono życiem o każdej porze roku. Żyją tu i odwiedzają je światowej klasy artyści, aktorzy, celebryci, youtuberzy, a przede wszystkim ludzie poszukujący nowych doznań, zorientowani na niepowtarzalną i wciąż żywą kulturę Podhala. Dzięki swojej unikatowości, Zakopane również dziś, jest miejscem, w którym otwierają się nowe horyzonty, bo jak mówił sam Witkacy „…Dla ludzi słabych Zakopane jest prawie tak zabójcze, jak spotkanie z prawdziwie demoniczną kobietą. Dla rzeczywistych Tytanów Ducha … jest ono miejscem, w którym kondensuje się ich istota, rozwierają się dla nich horyzonty i twórczość artystyczna, społeczna i naukowa stwarza nowe formy i buduje nowe wartości…”. I właśnie dla mocnych i młodych duchem stworzyliśmy tą wyjątkową przestrzeń.

Znajdziecie u nas miejsce do relaksu - czyli wygodne leżaki, lub jeśli ktoś woli bardziej po góralsku to drewniane pieńki, na których będziecie mogli poczytać książki i czasopisma z naszej biblioteczki. Wasze dzieci będą mogły porysować, a to wszystko przeplatane jest codziennymi warsztatami np. street artu, komiksu oraz szycia, a także występami artystycznymi. Poza rozrywkami dla ducha nie może również zabraknąć tych dla ciała, zapraszamy więc na warsztaty jazdy na deskorolce.

Na naszym Kulturalnym Placu nie mogło również zabraknąć akcji wspólnego czytania i bookcrossingu, więc przychodźcie słuchajcie, czytajcie, oddawajcie i zabierajcie książki. Dodatkowo w sierpniu gości tu Zakopiański Festiwal Literacki i Targi Książki „Pod Tatry Tylko z Książką”, a przez całe wakacje wieczorne kino plenerowe. 

Kulturalny Plac Niepodległości to miejsce w samym centrum Zakopanego, tuż przy Krupówkach, gdzie miło spędzicie czas. Przyjdźcie, rozgośćcie się u nas i odpocznijcie. Jeśli zechcecie możecie napić się dobrej kawy, bo pamiętajcie life's too short to drink bad coffee, lub orzeźwiającej lemoniady i wspomóżcie w ten sposób działania artystów.

Jeśli Wy również chcecie współtworzyć to miejsce z nami zapraszamy o kontaktu! 


Kontakt
Zakopiańskie Centrum Kultury
Plac Niepodległości
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 669 50
a.zaleski@promocja.zakopane.pl

Facebook


wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy