Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.37   0   99.37   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.26
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.07   7.46
Józefa Piłsudskiego   5.18   6.41
Tytusa Chałubińskiego   7.46   9.33
Zofii i Witolda Paryskich   6.49   8.25
Kuźnice   8.5   10.48
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.36   0.51
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 17:00
Zachmurzenie
21° / 10° zachmurzenie małe
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
21°
Czw. 14:00
Deszczowo
21°
Pt. 14:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Galeria Gazduś

Zakopiańskie Centrum Kultury

Galeria gazduś

W roku 2010 powstał „Gazduś” - galeria, w której każdy może znaleźć coś i dla siebie, lub na prezenty dla bliskich. Regionalne pamiątki z Zakopanego, biżuteria, oryginalne przedmioty codziennego użytku są dziełem profesjonalnych artystów plastyków i podhalańskich twórców ludowych. Wysoki poziom artystyczny, duży wybór oferowanych przedmiotów i przystępne ceny sprawiają, że nasza galeria jest jedyna w swoim rodzaju.

Zapraszamy i życzymy udanych zakupów!

Galeria Gazduś promuje artystów i twórców ludowych z Zakopanego i Podhala, jak również tych, dla których Podhale jest źródłem inspiracji. W galerii można kupić zarówno dzieła twórców profesjonalnych jak i rękodzieło artystyczne.

W Gazdusiu wystawiają malarze stosujący różne techniki: malarstwo na szkle, ikonopisanie, oleje, pastele i akwarele. Są też grafiki i rysunki. Bogato reprezentowany jest dział wyrobów z drewna i ceramiki, artystycznych i użytkowych. Rzeźba figuralna sąsiaduje z ceramiką stołową, drewnianymi szkatułkami, góralskimi dzwonkami i drewnianymi półkami. 

Dużą grupę stanowią wyroby ze skóry - szkatułki ozdobione regionalnymi ornamentami, a także drobne pamiątki takie jak zakładki do książek czy niepowtarzalne etui na okulary. W Gazdusiu można też kupić elementy wystroju wnętrz: obrusy, bieżniki, serwetki, haftowaną pościel, witraże, lampy, rzeźbione zegary i przenieść część Podhala do własnego domu. Wielbicieli mody zachwycą ręcznie robione wełniane czapki i rękawiczki oraz piękna biżuteria. 

MALARSTWO NA SZKLE 
W Gazdusiu najliczniej reprezentowanym rodzajem malarstwa jest malarstwo na szkle. Kojarzy się ono najmocniej z ludową sztuką podhalańską, choć rozwijać się zaczęło na Dolnym Śląsku w wieku XVIII. Na Podhalu obrazy malowane na szkle chętnie wieszano w góralskich chałupach. Ze względów atmosferycznych (wiatr halny i mrozy) okna były w nich małe, więc kontrastowe zestawienia i żywe, wręcz jaskrawe kolory sprawiały, że mroczna izba dzięki obrazom na szkle stawała się "jaśniejsza" i bardziej przytulna. W obrazy malowane na szkle zwykle zaopatrywano się na odpustach lub też u wędrownych sprzedawców. Ulubionym tematem ludowych twórców były motywy religijne, a także ludowe legendy i podania czy sceny rodzajowe np. motyw zbójnicki. Również współcześni malarze na szkle wierni są tradycyjnym motywom ikonograficznym. Wydaje się, że do tego rodzaju malarstwa właśnie taka tematyka jest najbardziej odpowiednia.

MALARSTWO
Amatorzy malarstwa profesjonalnego również znajdą w Gazdusiu wartościowe obrazy malowane techniką olejną, akwarelą i pastelami. Olejne obrazy Zygmunta Kłosowskiego, syna Bronisława i wnuka Karola Kłosowskiego, utalentowanych malarzy zakopiańskich, są realistycznym odtworzeniem rzeczywistych pejzaży i obiektów architektonicznych. Jak sam mówi chce na swych obrazach utrwalić świat, który powoli przemija. Jego obrazy znajdują się w licznych galeriach i kolekcjach prywatnych w Danii, Francji, Niemczech i USA. 

RZEŹBA
Obok malarstwa na szkle rzeźba w drewnie stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych dziedzin podhalańskiej twórczości ludowej. Tradycyjnie miała ona charakter sakralny, cechowała się prostą formą, niekiedy sprawiając wrażenie prymitywizmu, ale też bardzo ekspresyjnej. Anonimowi najczęściej twórcy jako temat swych prac wybierali chętnie postacie Chrystusa Frasobliwego, Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Piety opłakującej śmierć syna czy Trójcy Świętej. Ze świętych często rzeźbiono figurę św. Floriana, patrona strażaków, mającego chronić domostwo przed pożarem. Współcześni twórcy ludowi obok tradycyjnych rzeźb sakralnych wykonują drobne formy rzeźbiarskie, takie na przykład jak figurki górali i góralek, zwierząt dzikich i domowych, a także postacie z podań o Janosiku i zbójnikach. Obecnie w Gazdusiu wystawiane są większe i mniejsze drewniane figurki Chrystusa Frasobliwego, popularnie zwane świątkami, krzyże i krzyżyki, kapliczki z rzeźbami lub obrazkami na szkle, szopki bożonarodzeniowe czy scenki rodzajowe z życia górali.
Wprawdzie na Podhalu nie było tradycji wyrabiana ceramiki artystycznej i użytkowej, to jednak zarówno twórcy ludowi, jak i artyści profesjonalni coraz częściej sięgają po glinę, tworząc z niej dzieła inspirowane rzeźbą drewnianą. 
W 2011 roku po raz pierwszy w galerii zostały zaprezentowane drewniane i ceramiczne rzeźby uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Wzbudziły duże zainteresowanie, zachwycając prostotą formy i ciekawymi pomysłami artystycznymi. Warto zwrócić na nie uwagę, bo kto wie, czy spośród ich autorów nie wyrosną uznani artyści. 

ROZMAITOŚCI
Obok dzieł sztuki w Gazdusiu można też znaleźć wiele pięknych przedmiotów użytkowych, takich jak drewniane i skórzane szkatułki. Ceramikę w postaci filiżanek i kubków, dzwonków, serc, ozdobnych jajek wielkanocnych czy bombek choinkowych. Dużym powodzeniem wśród kolekcjonerów cieszą się figurki aniołów i zwierząt - kotów, psów, baranków, owieczek czy ptaszków. Jako oryginalne pamiątki z Zakopanego można potraktować igielniki, piórniki, skórzane zakładki do książek, etui na okulary, czy telefony komórkowe, małe torebki z filcu, metalowe spinki i góralskie dzwonki. Poprzez Galerię Gazduś można również zamówić drewniane skrzynie góralskie, półki, sanki i kołyski, a także wełniane kilimy. Na koniec coś co z pewnością zainteresuje przede wszystkim Panie, choć i Panowie powinni zajrzeć do gablotek. Oryginalna biżuteria inspirowana m.in. wzornictwem podhalańskim: korale, naszyjniki, kolczyki, bransoletki, wisiorki i broszki - będzie nie tylko piękną ozdobą ale przede wszystkim przypomni piękne chwile spędzone w Zakopanem. 

Wstęp bezpłatny


Godziny otwarcia
Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00.


Kontakt
Zakopiańskie Centrum Kultury
ul. Chramcówki 35
34-500 Zakopane
tel. + 48 18 20 120 04
tel. + 48 18 20 122 11

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy