Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   11.91   14.22
Józefa Piłsudskiego   8.79   10.48
Tytusa Chałubińskiego   5.02   6.03
Kuźnice   4.91   5.89
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 19.07 08:00
Zachmurzenie
13° / 11° zachmurzenie umiarkowane
Nd. 14:00
Zachmurzenie
22°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
26°
Wt. 14:00
Słonecznie
22°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
23°
Czw. 05:00
Zachmurzenie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Koncert inauguracyjny

Podczas niedzielnego koncertu inauguracyjnego publiczność oklaskiwała występy wszystkich zespołów uczestniczących w Festiwalu. Był to także moment ich oficjalnego przywitania i wręczenia upominków przez gospodarzy Zakopanego - burmistrza Leszka Dorulę wraz z zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Tomaszem Filarem oraz dyrektor Festiwalu Joanną Staszak.

Koncert rozpoczął układ choreograficzny w wykonaniu gospodarzy Festiwalu – zespołów „Giewont” i „Klimki”. Po wywołaniu delegacji wszystkich zespołów na scenę burmistrz Leszek Dorula otworzył oficjalnie Festiwal. Tradycyjnie zabrzmiały trombity, a festiwalowa flaga została zaprezentowana i wciągnięta na maszt przy dźwiękach dudziarskiej muzyki.

- Chciałem w szczególności przywitać wszystkie zespoły z całego świata. Czujemy się wielką góralską rodziną. Wszyscy kochamy także ziemię, na której żyjemy. Poprzez festiwal nasza wspólnota daje dobry przykład zachowywania regionalnych tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, a także naszej wiary. Mam nadzieję, że to piękno będzie przedstawione na tym Festiwalu i że Państwo dla tego piękna będą przyjeżdżać na Podhale, do Zakopanego i na kolejne festiwale – mówił burmistrz Leszek Dorula witając zespoły z całego świata i liczną festiwalową publiczność.

Podczas inauguracji były także dwa wzruszające dla całej rodziny festiwalowej momenty, w których wspominano zmarłego w zeszłym roku w grudniu wieloletniego jurora Rafaela Romero Cardenasa oraz zmarłego w maju Andrzeja Haniaczyka - pedagoga, śpiewaka, tancerza i popularyzatora muzyki góralskiej, związanego z Festiwalem od początku jego istnienia. Dźwięk trombit rodziny Haniaczyków rokrocznie towarzyszył inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Tym razem jego pamięć uczciła młodzież z Fundacji Braci Golec kultywująca tradycję gry na trombitach.

Na zakończenie koncertu sceną zawładnęli zbójnicy z pochodniami, którzy w widowiskowym tańcu, a następnie pochodzie udali się do wioski festiwalowej, by symbolicznie rozpalić watry i rozpocząć wspólną zabawę i śpiewanie.

W Festiwalu udział biorą zespoły z Bułgarii, Macedonii, Nepalu, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch, a także cztery grupy polskie: „Kyczera” z Legnicy, „Skalnik” z Kamionki Wielkiej, „Śwarni” z Nowego Targu i „Wierchy” z Milówki.

fot. RKW

(AKS)