Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   15.63   0   69.56   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   20.13
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   22.02   29.95
Józefa Piłsudskiego   10.82   14.1
Tytusa Chałubińskiego   6.72   8.53
Zofii i Witolda Paryskich   8.61   11.4
Kuźnice   5.4   6.97
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.45   0.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 27.04 08:00
Śnieg
4° / 4° słabe opady śniegu
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
17°
Czw. 05:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Rusza 12. edycja programu Seniorzy w akcji

Magda i Michał z zachodniopomorskiego ożywili lokalne zabytki, Paweł i Halina z lubelskiego przywrócili tkacką tradycję regionu, Anna i Małgosia z podlaskiego stworzyły teatr improwizowany. Wszystko to dzięki "Seniorom w akcji" – konkursowi dotacyjnemu skierowanemu do osób 60+.

Naszym największym sukcesem było wskrzeszenie tradycji tkackich w regionie. A najważniejszym rezultatem - wyjście pań z domów sprzed telewizora” - mówi Halina Jońska, liderka projektu w lubelskim. „Wspólnie spędzony czas, rozmowy, wspólne tkanie, wzajemne motywowanie się - to było najcenniejsze." – dodaje.

Już 11 lutego rusza kolejna edycja programu organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Konkurs kierowany jest do osób, które mają pomysł na lokalny projekt społeczny. Zakłada wsparcie unikalnych przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej, aktywizujących osoby starsze i włączające je w dialog z otoczeniem.

Odważni Seniorzy, modelowe projekty

Organizatorzy liczą na odważne, nietuzinkowe pomysły. Współpraca międzypokoleniowa i trwała aktywizacja seniorów są kluczowe, ale równie ważne jest, aby wypracowane działania stanowiły bazę do realizacji podobnych projektów w przyszłości. Wykorzystując potencjał absolwentów programu budowana jest sieć Animatorów 60+. Dlatego pożądane są osoby, które nie tylko chcą zdobywać nowe umiejętności, ale też gotowe są dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi.

Konkurs ma przyjazną formułę inkubatora. Uczestnicy otrzymają wsparcie merytoryczne i organizacyjne w trakcie warsztatów i wizyt studyjnych, a także pomoc trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.

Wypracowaliśmy unikalną formułę programu. Uczestnicy biorą aktywny udział w całym procesie,od pomysłu do realizacji projektu.”- mówi Maria Adamiec, koordynatorka “Seniorów w akcji”. “Szukamy aktywnych osób 60+, które chcą wprowadzać trwałe rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie osobom starszym oraz współpracę międzypokoleniową. Przełamujemy stereotypy związane z wiekiem. Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą tworzyć grupę i wspólnie pracować na rzecz zmiany społecznej” - dodaje.

Seniorzy – Animatorzy działań lokalnych

U podstaw programu leży chęć odwrócenia dotychczasowego trendu w myśleniu o starości. Autorzy programu chcą dawać seniorom doświadczenie starości odważnej, otwartej, radosnej, produktywnej.

Konkurs pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także pomysłodawcy i realizatorzy działań w swoich społecznościach. W programie to właśnie osoby starsze pełnią funkcję animatorów działań lokalnych, liderów.

Szczegóły programu

  • O dotację mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba pełnoletnia co najmniej 25 lat młodsza) we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja, stowarzyszenie, dom kultury).
  • Ze środków konkursu zostanie przyznanych 18-22 dotacji.
  • Uczestnicy mogą zdobyć dotację w wysokości od 8 000 do 15 000 zł.
  • Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, dostępny na stronie: www.seniorzywakcji.pl od 11 lutego 2019 roku.
  • Składanie listów intencyjnych trwa do 18 marca 2019 roku.

Do tej pory organizatorzy konkursu wsparli ponad 350 projektów w całej Polsce.

Na stronie http://seniorzywakcji.pl/mapa-projektow/ znajduje się mapa dotychczas zrealizowanych projektów.

Informacje o organizacji:

W Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” - od 2002 roku prowadzimy projekty społeczne i kulturalne w całej Polsce. Pracujemy z młodymi ludźmi, seniorami, animatorami kultury, pracownikami organizacji pozarządowych i domów kultury, nauczycielami i artystami. Inspirujemy do działania, przekazujemy wiedzę i narzędzia do realizacji własnych projektów społecznych. Od 2008 roku prowadzimy ogólnopolski program - Seniorzy w akcji (inkubator + dotacje)finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Dotychczas wsparliśmy realizację ponad 350 lokalnych projektów realizowanych przez liderów 60+ i pary międzypokoleniowe (60+ i 35). Współpracujemy ze środowiskiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku – organizujemy warsztaty dla liderów i słuchaczy UTW, wspieramy integrację UTW na poziomie regionów, pomagamy powoływać grupy wolontariatu seniorów na UTW. W 2012 roku przeprowadziliśmy ogólnopolskie badanie „ZOOM na Uniwersytety Trzeciego Wieku”, które dostarczyło cennych informacji nt. potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed liderami UTW. Współpracujemy z radami seniorów i samorządami w programie „Zoom na Rady Seniorów”. Mamy sieć animatorów kultury w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają nam eksperymentować, wyznaczać nowe trendy i wdrażać odważne projekty.

Więcej informacji:
tel: (22) 396 55 16 lub (22) 396 55 19
www.e.org.pl
www.seniorzywakcji.pl

(RKW)