Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   13.1   0   87.93   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   25.08
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   20.94   27.97
Józefa Piłsudskiego   10.81   13.63
Tytusa Chałubińskiego   12.37   15.92
Zofii i Witolda Paryskich   16.36   22.89
Kuźnice   13.68   17.16
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.41   0.58
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 27.04 05:00
Zachmurzenie
3° / 4° zachmurzenie małe
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
17°
Zdjęcie promujące Zakopane

Dni Lawinowo-Skiturowe – mnóstwo słońca, pełno śniegu

Słońce przez cały weekend, wiosenne temperatury i niepowtarzalna atmosfera towarzyszyły uczestnikom siódmej edycji Dni Lawinowo-Skiturowych w Pięciu Stawach. W tym roku pogoda dopisała wyjątkowo – gruba warstwa śniegu przykrywała wszystkie miejsca szkoleń, a ci którzy wybrali zjazd Doliną Roztoki mogli dojechać bez odpinania nart aż do Wodogrzmotów Mickiewicza. Za przykład potężnej zimy niech starczy fakt, że aby pole lawinowe Easy Searcher mogło działać, musiało zostać odkopane zasilanie baterią słoneczną, które normalnie znajduje się na wysokości… dwóch metrów nad ziemią. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Szkolenia lawinowe, skiturowe, z turystyki zimowej, nawigacji, splitboardów i pierwszej pomocy przyciągnęły rzesze młodszych i starszych turystów, po raz pierwszy zaprosiliśmy do udziału w specjalnej grupie szkoleniowej także dzieci. Zajęcia dla wszystkich odbywały się w godzinnych blokach, a ci którzy mieli większe doświadczenie mogli testować sprzęt lub wybrać się na wycieczkę skiturową czy nawigacyjną.

Tradycyjnie w czasie przerwy od zajęć nagrodzono najszybszych, którzy wzięli udział w Wysokogórskim Torze Przeszkód Petzl – w tej edycji był wyjątkowy, bo oprócz szybkich nóg i umiejętności założenia uprzęży i wkręcenia śruby lodowej, należało wykazać się też wiedzą przyrodniczą. Pytania o Tatrach przygotowali i zadawali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wszystkie zajęcia prowadzili instruktorzy5+Szkoły Górskiej – Ratownicy TOPR, Instruktorzy PZA oraz Przewodnicy Tatrzańscy i Międzynarodowi IVBV. Wiemy, że nie wszyscy zdążyli zapisać się na wybrane szkolenia, ale w przyszłym roku postaramy się, by miejsc było jeszcze więcej.

Były też wycieczki skiturowe, przyrodnicze i kondycyjne przygotowane przez naszych przyjaciół z Volkl, Majesty, TPN i Formy na szczyt. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dzięki specjalistycznemu charakterowi każdy uczestnikmógł wzbogacić swoją wiedzę.

Organizatorzy dziękują Sponsorom i Partnerom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, ekipie Schroniska, Ratownikom TOPR oraz wszystkim Uczestnikom – to Wy tworzycie ten niesamowity klimat i dajecie energię, żeby działać dalej.

PS. Rozdanie nagród wśród wszystkich uczestników, gigantyczny tort przygotowany przez obsługę Schroniska PTTK Pięć Stawów oraz wiosenna atmosfera sprawiają, że Dni to wydarzenie wyjątkowe i długo zostanie w pamięci – nawet tych, którzy zapomnieli kremu do opalania…

Fot. Bartek Buki, Jan Wierzejski

(RKW)