Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   15.95   0   38.37   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.65
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   23.04   31.32
Józefa Piłsudskiego   9.17   12.2
Tytusa Chałubińskiego   2.57   3.34
Zofii i Witolda Paryskich   5.84   8.05
Kuźnice   2.85   3.75
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.42   0.51
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 08:00
Słonecznie
3° / -0° bezchmurnie
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Śr. 05:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Prolog Jazzowego Zakopanego

Już jutro będziecie mogli usłyszeć pierwsze brzmienia Jazzowego Zakopanego. W środę 24 kwietnia o godzinie 17.00 zapraszamy na prolog w wykonaniu Andrzeja Bachledy Curusia. Koncert odbędzie się w pięknych wnętrzach odnowionej Willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

Będzie to PROLOG tegorocznego Jazzowego Zakopanego czyli wydarzenia, które jak zawsze dostarczy melomanom niezapomnianych muzycznych wrażeń. Występy muzyczne w różnych lokalizacjach miasta odbędą się od 26 kwietnia do 5 maja, a bilety poza stałymi punktami sprzedaży można nabywać również online poprzez stronę www.bilety24.pl. Podczas 16. Wiosny Jazzowej Zakopane wystąpią wykonawcy z USA, Czech, Węgier, Słowacji, Włoch, Francji, Niemiec, Szwecji i Kuby. Nie zabraknie również artystów polskiej sceny jazzowej i jazzu w wykonaniu miejscowych wykonawców. Podczas 16th United Europe Jazz Festival usłyszycie 27 koncertów w 10 miejscach koncertowych i na 10 przystankach muzycznych, a jazz rozbrzmiewał będzie u stóp Tatr przez ponad 2400 minut!


CZERWONY DWÓR znajdujący się w samym sercu Zakopanego, to jedna z najpiękniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego. W 1904 r. zamieszkał tu Artur Rubinstein. Lata pierwszej wojny światowej spędził tu Stefan Żeromski, tutaj też mieścił się „zakopiański Belweder” w listopadzie 1918 roku, kiedy to znany pisarz stał na czele zakopiańskiej Rady Narodowej i nazywano go „Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej”. Właśnie tutaj mieszkał kompozytor Karol Szymanowski, bywał często Stanisław Ignacy Witkiewicz. U Szymanowskiego bywali m.in.: Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy, Zbigniew Uniłowski czy Henryk Sztompka. Mniej więcej w połowie lat 20. XX w. willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór”. Nazwa przetrwała do dziś. W 2016 roku budynek został przeznaczony na centrum kultury promujące sztukę rodzimą. W Galerii Czerwony Dwór odbywają się wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady, koncerty i prelekcje.

ANDRE BACHLEDA mieszkający we Francji polski wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, aranżer; w przeszłości wybitny sportowiec (narciarz alpejski). Grał z grupami The Moonflowers, Sansara i Technicolor Orchestra. W 1998 roku ukazał się jego pierwszy krążek „The Thaw”, a w kolejnych latach następne: „Od Gibraltaru do Tatr” (2005), „Time Ruines” (2008), „Balanga” (2012), „Bitter Tears” (2012), „Andre Bachleda i Billy Cioffi” (2017). W swej karierze wykonywał muzykę zróżnicowaną stylistycznie, łącząc jazz z folkiem, rockiem lat 60. i fusion. Tym razem posłuchamy go w akustycznym trio i repertuarze nawiązującym do piosenki francuskiej, muzyki cygańskiej i jazzowej ozdobionych charakterystyczną góralską nutą.

JACQUES KUBA SÉGUIN kanadyjski trębacz jazzowy o polskich korzeniach, kompozytor, producent wytwórni ODDSound, lider formacji Litania Project. Współpracuje z muzykami z kręgu jazzu i popu. Występował w spektaklu „Delirium”, prezentowanym przez słynny kanadyjski show Cirque du Soleil. Otrzymał nagrodę Odkrycie Roku 2012-2013 w kategorii „jazz”, w 2015 roku był nominowany do nagrody przemysłu muzycznego prowincji Quebec ADISQ w kategorii Aranżer Roku i Album Jazzowy Roku („L’Élevation du point de chute”). Występował w Polsce, nagrał płytę z Adamem Bałdychem.

MIASY RAOLOSON pochodzący z Madagaskaru gitarzysta basowy, sideman, producent, obecnie mieszka w Szwajcarii.

Andre Bachleda – gitara, śpiew
Jacques Kuba Séguin – trąbka
Miasy Raoloson – gitara basowa

Więcej informacji, wraz z pełnym programem Jazzowego Zakopanego i Wiosny Jazzowej na stronie  www.festiwale.zakopane.pl/2019/wiosna-jazzowa

Jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem”

Zapraszamy, wstęp wolny!