Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.91   358.28   95.78   0.76
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   9.21
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.3   6.91
Józefa Piłsudskiego   5.13   6.8
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   7.38   10.45
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 05.04 17:00
Słonecznie
11° / 0° bezchmurnie
Pon. 14:00
Słonecznie
13°
Wt. 14:00
Słonecznie
15°
Śr. 14:00
Słonecznie
17°
Czw. 14:00
Słonecznie
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
11°
Zdjęcie promujące Zakopane

Inauguracja 22. Przeglądu Filmów o Sztuce

10 kwietnia w Zakopanem rozpoczął się 22. Przegląd Filmów o Sztuce, który oficjalnie otworzyła wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica. Galę w studyjnym Kinie Miejsce poprowadził Ryszard Jaźwiński, popularny redaktor radiowej Trójki, zapraszając na seans filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje” oraz spotkanie z reżyserem Tomaszem Drozdowiczem i scenarzystką Marią Nockowską. W wydarzeniu udział wzięli członkowie Jury oraz Komisji Selekcyjnej, twórcy filmów oraz liczna festiwalowa publiczność.

- Bardzo mi miło, że mogę Państwa przywitać na inauguracji wyjątkowego Festiwalu, jakim jest Przegląd Filmów o Sztuce. Gdy mówimy Przegląd Filmów o Sztuce, nie możemy nie wymienić dwóch najważniejszych nazwisk: Hasior i Dubowski. Gdyby nie ci dwaj panowie, nie byłoby nas dzisiaj tutaj i nie mielibyśmy się czym raczyć. Ten festiwal wpisał się już na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, z czego ogromnie się cieszę. Ale ten festiwal to również wydarzenie, o którym koniecznie trzeba wspomnieć - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki „Salon Marcowy” – podkreślała wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, zapraszając na festiwalowe wydarzenia.

W kolejnych dniach festiwal skoncentruje się przede wszystkim na projekcji filmów nominowanych do Nagrody Grand Prix Burmistrza Miasta Zakopanego. Przyznane zostaną także: Nagroda Zakopiańskiego Centrum Kultury, Nagroda Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Nagroda Specjalna Medal im. Grzegorza Dubowskiego – jednego z pomysłodawców festiwalu, ufundowana przez CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki w Krakowie.

Każdy wieczór konkursowy zamknie pokaz specjalny: „Pożegnanie Jesieni” (reż. Mariusz Treliński), „Jeszcze Dzień Życia” (reż. Damian Nenow), „Książe i Dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski). A po każdym z nich odbędzie się spotkanie z twórcami filmów.

Gala zamknięcia 22. Przeglądu o Sztuce, połączona z uroczystym ogłoszeniem wyników, odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki. Towarzyszyć jej będzie niesamowity koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego z projektem „Celuloid”.

W międzyczasie zakopiańska młodzież będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach filmowych prowadzonych przez operatorów PWSFTviT prof. Zbigniewa Wichłacza i dr Sławomira Kalwinka. W ostatni dzień festiwalu zobaczymy owoce tych prac – filmową etiudę, pokazaną obok nagrodzonych prac konkursowych.

Szczegółowy program dostępny na: www.pfos.pl

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do pobrania wejściówek w symbolicznej cenie 1 zł na stronie  www.kinomiejsce.zakopane.pl lub bezpośrednio w samym kinie  – Kino Miejsce, ul Orkana 2

Organizatorami Festiwalu są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Jury: Kinga Dębska, Zofia Gołubiew, Barbara Hollender, Beata Majcher, Lidia Rosińska-Podleśny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan Wierzejski

Komisja selekcyjna: Urszula Latuszewska-Dubowska, Jerzy Armata, Maciej Wojak

Partnerzy: Kino Miejsce, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Teatr im. St. I. Witkiewicza, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Tatrzańskie, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Czerwony Dwór, Tatrzańska Agencja Promocji i Turystyki

Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: Program Trzeci Polskiego Radia, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Magazyn Filmowy, Gazeta Wyborcza, Co jest grane 24, Presto Filmowe, Tygodnik Podhalański, malopolskaonline.pl, podhale24.pl, Podhalański Serwis Informacyjny Watra

(AKS)