Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.64   0   110.26   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.64
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.76   8.32
Józefa Piłsudskiego   7.25   8.97
Tytusa Chałubińskiego   8.15   10.14
Zofii i Witolda Paryskich   6.71   8.55
Kuźnice   8.87   10.97
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   2.14   2.62
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 20:00
Zachmurzenie
20° / 13° zachmurzenie umiarkowane
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
21°
Czw. 14:00
Deszczowo
21°
Pt. 14:00
Deszczowo
23°
Zdjęcie promujące Zakopane

Dzień pełen polsko-ukraińskiej integracji, doskonałej jazzowej muzyki oraz zabawy w Parku Miejskim za nami!


Długi majowy weekend rozpoczęliśmy od „International Jazz Day” – Dnia polsko-ukraińskiego pod Giewontem, na który Mieszkańców, Turystów i goszczonych w mieście obywateli Ukrainy zaprosił Burmistrz Miasta Zakopane. 

Wydarzenie otworzył Korowód, który w rytmie regionalnej muzyki, przeszedł z Placu Niepodległości przez Krupówki do Parku Miejskiego. Słuchaczy zgromadzonych w muszli koncertowej powitała Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica, która opowiedziała o realizowanym od lat projekcie Wiosny Jazzowej oraz zapowiedziała bogatą ofertę przygotowaną przez Miasto Zakopane na rozpoczynający się weekend majowy. W otwarciu wydarzenia wziął udział także Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut Mostowy. 

Zaraz potem scenę przejęli artyści. Zaczęliśmy od występu zespołu góralskiego „Zakopiańskie Zwyrtliki”. Hip hopowe brzmienia zaproponował natomiast zespół taneczny Grupa Rox Family reprezentujący Rox Dance Studio. Polskie i ukraińskie piosenki zaśpiewały na scenie dzieci z Ukrainy uczące się w zakopiańskiej Szkole Podstawowej nr 1. Grupa dzieci i młodzieży z Winnicy zatańczyła narodowy Taniec Waniec oraz zaprezentowała improwizację w rytmie „Thrillera” Michaela Jacksona.

Swoimi występami publiczność porwali także wokaliści – Maria Petriszczewa, Anna Ohurcowa, Wokalna Trójka, Anna Karpiel (z SP nr 5), Magdalena Hornik (z SP nr 5) oraz Katarzyna Dudzik i Ewelina Kurzysz, które na scenie zaprezentowały swój autorski utwór. Na zakończenie występów dzieci i młodzieży wspólny taniec w rytmie piosenki „Chocolate” wykonała grupa Soul Control.

O muzyczne wrażenia zadbali także muzycy – Kapela Andrzeja Fiś-Jarząbka „Fiś Banda” oraz ukraiński Zespół „Schocolad” z gościem projektu Leszkiem Szczerbą, którzy w Światowy Dzień Jazzu zagrali jazzowe aranżacje polskich i ukraińskich utworów. Koncert poprowadził Karol Konarski wraz z Inną Olinyk.

Na uczestników pikniku czekało w Parku Miejskim także mnóstwo innych atrakcji!

Najmłodsi malowali twarze, oglądali pokazy dużych i małych baniek mydlanych, sprawdzali swoje siły w przygotowanych przez MOSiR konkurencjach sportowych, zwiedzali Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” i malowali kredą na asfalcie. Nie zabrakło także uwielbianej przez dzieci waty cukrowej.

Warsztaty z wyplatania pięknych serduszek z papieru, techniką podobną jak z wikliny, prowadziła Olga Franco. W wykonywanie prac plastycznych zaangażowali się tam zarówno dorośli, jak i dzieci.

Długa kolejka ustawiła się do degustacji tradycyjnych ukraińskich potraw przygotowanych przez ukraińską grupę skupioną przy Parafii św. Krzyża w Zakopanem. Wszyscy, którzy przybyli na piknik mieli okazję spróbować prawdziwego barszczu ukraińskiego, pierogów z kaszą gryczaną i białym serem, pierogów z ziemniakami i pieczarkami, naleśników z twarogiem, makiem i wiśniami, krokiecików oraz deserów.

Prowadzona w ramach kiermaszu ukraińskich dań zbiórka była przeznaczona na działania pomocowe oraz zajęcia organizowane przez Parafię Tatrzańską pw. Św. Krzyża w Zakopanem. To właśnie w Parafii odbywają się spotkania integracyjne, kursy j. polskiego, a planowane są zajęcia z psychologiem oraz zajęcia rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Świadczona jest  tam także pomoc rzeczowa.

Wolontariusze zbierali środki do puszek także na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz na terenie całej imprezy. Cały czas można je także wpłacać na dedykowany numer konta Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.

W trackie wydarzenia otwarta została także wystawa „Dobra Perspektywa. Współczesna architektura Podhala” przygotowana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli. To kontynuacja przedstawionej w 2002 r. wystawy „Architektura Zakopanego na przełomie wieków”. Ideę wystawy przybliżyła Naczelnik Wydziału Kultury UM Zakopane Joanna Staszak, a o najlepszych realizacjach architektonicznych w obrębie Podhala w latach 2002-2021, które można odtąd oglądać w galerii w Parku Miejskim, opowiedział kurator wystawy – arch. Jacek Kłak.

W dedykowanym dla obywateli Ukrainy punkcie informacyjnym,  pracownicy Urzędu Miasta Zakopane oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem udzielali informacji o  oferowanych formach wsparcia uchodźców oraz obowiązujących procedurach rejestracji i uzyskiwania świadczeń.

Fot. HB, WK

(WK)