Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.5   0   80.2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.78   2.18
Józefa Piłsudskiego   2.67   3.5
Tytusa Chałubińskiego   2.17   2.77
Kuźnice   2.02   2.52
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 30.04 17:00
Deszczowo
16° / 5° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Zachmurzenie
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
19°
Nd. 14:00
Deszczowo
10°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopiańskie obchody Święta Niepodległości

Zakopane w sposób niezwykle uroczysty świętowało 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość 11 listopada zakończyła trwające od 31 października obchody.     

Zakopane rozpoczęło świętowanie uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, radni, przedstawiciele miejskich instytucji oraz wielu mieszkańców naszego miasta.

Mszy Świętej przewodniczył JE ksiądz biskup Damian Muskus, który podczas homilii zwracał uwagę na przywiązanie mieszkańców Podhala do Ojczyzny.

- Ludzi gór nie trzeba uczyć miłości do Ojczyzny, bo ta przejawia się w pielęgnowaniu przez was tradycji. Nie trzeba uczyć was  znaczenia wolności, bo to tu pod Tatrami zaczęła się niepodległość - podkreślał.

W procesji z darami wziął udział burmistrz Leszek Dorula, który przekazał Sanktuarium polską flagę podarowaną Zakopanemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

Po zakończonej Eucharystii odbyło się wmurowanie w Narodowym Miejscu Pamięci urny z ziemią, przywiezioną przez harcerzy ZHP z Westerplatte. 

Następnie w uroczystym pochodzie, któremu towarzyszyła złożona ze 100 koni góralska banderia, uczestnicy przeszli ulicami Zakopanego na Nowy Cmentarz, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Pod Kwaterą Legionową, przy dźwiękach pieśni niepodległościowych  w wykonaniu Hanki Rybki, uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym tych, którzy polegli w walce o wolność Ojczyzny.

fot. Kronos Media, Anna Karpiel-Semberecka

(RKW)