Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.6   0   108.43   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   13.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.52   5.6
Józefa Piłsudskiego   5.24   6.53
Tytusa Chałubińskiego   5.16   6.42
Zofii i Witolda Paryskich   4.48   5.74
Kuźnice   5.03   6.3
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.55   0.9
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 28.04 17:00
Zachmurzenie
15° / 8° zachmurzenie umiarkowane
Pon. 14:00
Zachmurzenie
20°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
20°
Śr. 14:00
Słonecznie
18°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
14°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

100-lecie Niepodległości w SP 5

100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę przeżywamy i świętujemy w Szkole Podstawowej nr 5 przez wiele miesięcy.

Rozpoczęliśmy od rajdu rowerowego 100 km na 100 lat Odzyskania Niepodległości w czerwcu 2018 r. Nasi nauczyciele i uczniowie przejechali z Zakopanego do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w sanktuarium maryjnym była celebrowana msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. Krystiana Piwowarczyka z udziałem przedstawiciela Wydziału Oświaty Pani Magdaleny Bryniczki.

Kolejnym ważnym elementem było wykonanie wystaw szkolnych nt. odzyskania niepodległości w 1918 r. w obydwu budynkach przez uczniów i nauczycieli. Wreszcie kulminacją obchodów były: Konkurs Pieśni Patriotycznej i uroczysta akademia.

9 listopada 2018 roku w naszej szkole miała miejsce akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program artystyczny o wymownym tytule „Pociąg do wolności” przygotowali uczniowie klas siódmych pod przewodnictwem wychowawczyń: Pani Marty Mleczko, Pani Anny Sokołowskiej i Pani Agnieszki Udziela.

Dwaj uczniowie, którzy wcielili się w rolę kolejarzy, oprowadzili całą społeczność szkolną i zaproszonych gości po stacjach historii, które również nosiły znaczące nazwy: 1) Niewola 2) Powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe 3) Pierwsza wojna światowa 4) Wolność.

Wystąpienia przewodników – kolejarzy, którzy dostarczyli sporej dawki teoretycznej wiedzy z zakresu historii, przerywane były najpiękniejszymi fragmentami patriotycznych wierszy. Utwory Ignacego Krasickiego, Juliusza Słowackiego czy też Adama Mickiewicza były deklamowane z ogromnym pietyzmem przez uczniów. „Przenieść się” w czasie pomagała również scenografia, która pełna symboli i metafor, była wielkim atutem akademii.

Wielu wzruszeń dodał występ uczennicy klasy 3 gimnazjum – Dominiki Budzyk, która swoim mocnym głosem postawiła kropkę nad „i”, kończąc montaż słowno-muzyczny.

Akademię – jak zawsze – uświetnił profesjonalny występ szkolnego chóru „Leśne Ludki” pod kierownictwem Pani Krystyny Guziak. Tym razem atrakcją muzyczną były występy uczniów: Grzegorza Szlehubera, Marii Staszeczki i Anny Karpiel. Zajęli oni w ostatnim tygodniu czołowe miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Zakopanem – rozsławiając tym samym naszą szkołę.

Jednym z elementów akademii było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski, które miało miejsce o godzinie 11.11. Tym samym nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

Szkolną uroczystość zakończyły wystąpienia dyrektora szkoły oraz gości. Pan dyrektor Piotr Kopeć, dziękując wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przebiegu akademii, przypomniał o powstaniu Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Zachęcił uczniów do radosnego świętowania, uczestnictwa w obchodach miejskich, umieszczenia symbolu – jakim jest flaga – w naszej przestrzeni.

Zaproszony gość – Pan kapitan Jarosław Kośmiński z Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem powiedział, że jest przekonany, że taka dawka historii – samodzielnie opracowana i przygotowana z pewnością zapada głębiej, niż ta, którą omawia się w sposób tradycyjny na lekcji. Przypomniał również, że wolność, niepodległość jest stanem, o który należy dbać, wpisując się tym stwierdzeniem w hasło wypisane na tablicy - „Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek” (C. K. Norwid). Na zakończenie uczniowie klasy VIII a, którzy wygrali Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej wykonali piosenkę ”Dziś idę walczyć Mamo”.

A w niedzielę 11 listopada 2018 r. nasi uczniowie z nauczycielami, dyrektorem i rodzicami uczestniczyli w obchodach miejskich i świętowali odzyskanie niepodległości z całą społecznością Zakopanego. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeżywania tej wielkiej rocznicy.

Niech żyje Polska!!!

Tekst i zdjęcia: SP5

(APM)