Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.76   0   89.87   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.95
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   0.37   0.49
Józefa Piłsudskiego   0.22   0.37
Tytusa Chałubińskiego   0.23   0.34
Zofii i Witolda Paryskich   -   -
Kuźnice   0.01   0.05
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.31   0.37
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 29.03 10:00
Słonecznie
9° / 7° bezchmurnie
Sob. 13:00
Słonecznie
17°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
17°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 08:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Znamy już wszystkie zespoły, które potwierdziły udział w wyjątkowej jubileuszowej 50. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Na festiwalowej scenie o prestiżowe nagrody – Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi – walczyć będą góralskie zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch , a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA.

Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły, które zakwalifikowały się końcem lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny „Górale Łąccy” z Łącka z programem "Wesele łąckie", Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej z programem "Pierzyniec u Jakubca", Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa z programem "Muzyka na śmigurt" oraz Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu z programem "Zielone Świątki". Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.

W programie Festiwalu oprócz występów konkursowych znalazły się także koncerty, które zabiorą nas w sentymentalną podróż przez historię Festiwalu. Podczas dwóch z nich, zatytułowanych „Złote ciupagi”, zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej festiwalowej nagrody z Bułgarii („Balkan Youth”), Węgier („Gencsapati Traditional Folkdance group”), Słowacji („Lubena”), Rumunii („The Folk Group Cununa Somesana”) i Hiszpanii („Mazantini”), a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie – Zagórzanie”). Podkreślić trzeba, że zespół "Podegrodzie" zdobył nagrodę podczas pierwszego Festiwalu w 1968r. Wystąpią także regionalne zespoły z Zakopanego oraz połączone zespoły polonijne z USA. Historię przywoła także wspomnieniowy koncert „Złote Gody Festiwalu”.

Gospodarzami Festiwalu są zakopiańskie zespoły: Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Góralski Zornica oraz Parafialny Regionalny Zespół Giewont.

>>>PROGRAM FESTIWALU>>>

>>>SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O ZESPOŁACH>>>

(AKS)