Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.8   0   92.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   20.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.06   3.68
Józefa Piłsudskiego   3.26   4.21
Tytusa Chałubińskiego   2.53   3.07
Kuźnice   3.69   4.42
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 30.04 11:00
Zachmurzenie
14° / 6° zachmurzenie duże
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Sob. 14:00
Deszczowo
19°
Nd. 14:00
Deszczowo
11°
Pon. 08:00
Deszczowo
Zdjęcie promujące Zakopane

Powitanie Wiosny w Zakopanem – Radosne obchody 24. Dnia Regionalnego w SP2 oraz Dzień Wagarowicza

Zakopane powitało wiosnę w wyjątkowy sposób, łącząc tradycję, kulturę i aktywność fizyczną. Dzień rozpoczął się od 24. Dnia Regionalnego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bronisława Czecha na zakopiańskich Skibówkach, a zakończył Biegiem Wagarowicza na Górnej Równi Krupowej. Wydarzenia organizowane przez Miasto Zakopane w pierwszy dzień wiosny stały się już tradycją, a tegoroczne edycje przyciągnęły wielu gości oraz mieszkańców miasta.

W ramach Dnia Regionalnego, dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez wybitnych regionalistów. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Jan Karpiel Bułecka, Andrzej Stopka Faktor, Anna Buńda Dorula oraz Anna Kubiniec-Stanuch, którzy dzielili się swoją wiedzą i pasją o góralskiej tradycji. Warsztaty te były nie tylko doskonałą okazją do nauki, ale także do spędzenia czasu w gronie wyjątkowych osób związanych z kulturą Podhala.

W wydarzeniu brał również udział Burmistrz Miasta Zakopane, Łukasz Filipowicz, który na zakończenie wydarzenia spotkał się z dziećmi i nauczycielami, dziękując im za krzewienie tradycji i kultury Podhala.

Urząd Miasta Zakopane odwiedziły również dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Kubuś Puchaty". Maluchy zaprezentowały Burmistrzowi krótki program artystyczny, zaśpiewały piosenkę, a na zakończenie burmistrz wręczył im słodkie upominki w postaci cukierków.

Równolegle z wydarzeniami w Szkole Podstawowej nr. 2, na Górnej Równi Krupowej odbywał się zakopiański „Bieg Wagarowicza” organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – popularna impreza sportowa, która co roku przyciąga uczniów z zakopiańskich szkół. Uczestnicy cieszyli się piękną, słoneczną pogodą, a malownicze otoczenie Tatr dodało wyjątkowego klimatu temu sportowemu wydarzeniu.

Spora grupa uczniów wystartowała w barwnych strojach i kolorowych skarpetach podkreślając tym samym, że pierwszy dzień wiosny to także Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Święto ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa – trisomii 21 chromosomu. W biegu uczestniczyły również dzieci z niepełnosprawnością, co podkreśliło ideę równości i wspólnoty. Kolorowe skarpetki stały się symbolem jedności, radości i tolerancji, a ich obecność w wydarzeniu jeszcze bardziej podkreśliła wiosenny, pozytywny nastrój.

Wiosna w Zakopanem to czas, gdy tradycja spotyka się z nowoczesnością, a góralska gościnność otwiera serca na każdego. Tegoroczne powitanie nowej pory roku to doskonały przykład tego, jak w Zakopanem pielęgnuje się lokalną kulturę, łącząc ją z radosnym świętowaniem i aktywnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu.