Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   28.57   0   36.95   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   23.95
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   37.06   55.59
Józefa Piłsudskiego   17.72   22.1
Tytusa Chałubińskiego   4.62   6.1
Zofii i Witolda Paryskich   16.84   25.64
Kuźnice   5.59   7.25
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.35   0.42
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 02:00
Zachmurzenie
-1° / -0° zachmurzenie małe
Sob. 14:00
Deszczowo
Nd. 14:00
Zachmurzenie
14°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

Dla kogo Siła Korzeni?

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula ustanowił nagrodę „Siła Korzeni” dla osób, których twórczość artystyczna lub działalność kulturotwórcza albo edukacyjna wyrasta z tego, co w tradycji Zakopanego i regionu tatrzańskiego jest żywotne, niepowtarzalne i trwałe, a zarazem konieczne zarówno do życia prawdziwie ludzkiego, jak i funkcjonowania społeczności. Za ich wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury i szczególną dbałość o niematerialne i materialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego przekazywane kolejnym pokoleniom.

Nagroda została zainspirowana chronionym drzewem, które potrafi rozwijać się w skrajnie niedogodnych warunkach. Drzewem tym jest limba, wiecznie zielone drzewo iglaste, które występuje w górach Europy Środkowej, a na terenie Polski rośnie tylko w Tatrach. Korzeniami, wzmacniającymi podłoże, sięga najgłębszych szczelin, czerpiąc żywotne siły z ziemi i spomiędzy skał. Pnie się wśród skalistych zboczy, łącząc ziemię z niebem. Limba rozrasta się i potężnieje, korzystając ze światła i z życiodajnych soków. Mimo surowego klimatu staje się coraz bardziej potężna, potrafi opierać się podmuchom halnego i wytrzymuje wyjątkowe mrozy. Jej strzelista sylwetka budzi pragnienie sięgania wciąż wyżej. Długowieczność limby pozwala, żeby obcowały z nią kolejne pokolenia ludzi.

Kandydatury do Nagrody mogą zgłaszać: Burmistrz Miasta Zakopane, Kapituła Nagrody, radni, organizacje pozarządowe i instytucje kultury oraz mieszkańcy Miasta Zakopane w liczbie co najmniej 20 osób.
Zgłoszenie kandydata powinno zostać dokonane na piśmie i zawierać uzasadnienie.
Zgłoszenia kandydatur na dany rok powinny być złożone Kapitule Nagrody za pośrednictwem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane do 30 maja każdego roku.

Nagrody wręczane są podczas koncertu „Siła Korzeni” odbywającego się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. 

Zachęcamy do zgłaszania kandydatur do tej wyjątkowej nagrody.

Źródło: WKL

Na zdjęciu zeszłoroczny koncert "Siła Korzeni"

(APM)

Zarządzenie i regulamin >>> https://bip.zakopane.eu/zarzadzenie-nr-0050-41-202...