Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   19.24   0   44.11   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.59
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   17.25   22.3
Józefa Piłsudskiego   8.38   10.7
Tytusa Chałubińskiego   8.56   10.99
Zofii i Witolda Paryskich   12.41   16.29
Kuźnice   6.86   8.59
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.38   0.46
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 07.05 02:00
Deszczowo
10° / 7° słabe opady deszczu
Śr. 14:00
Zachmurzenie
10°
Czw. 14:00
Słonecznie
13°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
12°
Sob. 14:00
Deszczowo
13°
Zdjęcie promujące Zakopane

Finał projektu Czyste Tatry zbliża się wielkimi krokami. Rejestracja do projektu trwa, każdy może dołączyć za darmo do drużyny Czystych Tatr i pomóc nam sprzątać góry w dniach 29 i 30 czerwca. Wtedy to na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem powstanie miasteczko Czystych Tatr i ruszy wielkie sprzątanie.

Każdy zarejestrowany wolontariusz otrzyma od nas specjalny pakiet, który będzie zawierał worki na śmieci, rękawice, wodę i zdrowe przekąski oraz upominki od naszych sponsorów. Wolontariuszem Czystych Tatr można zostać wypełniając prosty formularz na stronie www.CzysteTatry.pl/Rejestracja.

Idea projektu Czyste Tatry

W ciągu sześciu lat, niemal 12,5 tysiąca wolontariuszy, wspólnymi siłami zebrało ponad 4500 kilogramów śmieci pozostawionych na tatrzańskich szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Nie świadczy też o tym, że Polacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie i chronionych miejscach.

Projekt Czyste Tatry swoją ideą zaraża coraz więcej osób, odbija się też szerokim echem w mediach. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na uświadamianie Polaków jak ważna jest edukacja ekologiczna i jej praktyczny wymiar – nie zaśmiecanie najcenniejszych zakątków kraju i dbanie o ich czystość.

Choć z roku na rok ilość zebranych w Tatrach śmieci się zmniejsza, to idea i główny cel projektu Czyste Tatry pozostają niezmiennie ważne. W miejsce posprzątanych odpadków mogą przecież pojawić się nowe, a raz zmieniona postawa może zakorzenić się na zawsze.

- To jest naszym celem. Edukować i uświadamiać wszystkim miłośników Tatr, jak ważna dla naszych gór jest ekologiczna postawa. Liczę na to, że w czerwcu ponownie się spotkamy i wspólnie zostawimy czyste Tatry! – mówi Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, przedsiębiorca, a także organizator i ambasador projektu Czyste Tatry.

Tegoroczny finał projektu Czyste Tatry zaplanowano w Zakopanem na 29 i 30 czerwca. Miasteczko stanie na Górnej Równi Krupowej, gdzie na wolontariuszy i gości czekać będzie mnóstwo atrakcji.

Patronatem honorowym objął akcję Czyste Tatry Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

(APM)