Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.5   0   80.2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.78   2.18
Józefa Piłsudskiego   2.67   3.5
Tytusa Chałubińskiego   2.17   2.77
Kuźnice   2.02   2.52
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 30.04 17:00
Deszczowo
16° / 5° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Zachmurzenie
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
19°
Nd. 14:00
Deszczowo
10°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Otwarcie wystawy Rzeczpospolita Zakopiańska 1918

31 października w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza otwarta została wyjątkowa wystawa "Rzeczpospolita Zakopiańska 1918". Wpisuje się ona w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i przypomina, że Zakopane było pierwszą miejscowością na ziemiach polskich, która samodzielnie 31 października 1918 roku zrzuciła panowanie zaborcy.

W wernisażu udział wziął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, który na ręce dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anny Wende-Surmiak złożył podziękowania dla wszystkich pracowników za przygotowanie wystawy. Oficjalne otwarcie ekspozycji poprzedził występ orkiestry smyczkowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem pod kierunkiem Cezarego Wagnera. O wystawie opowiadał jej kurator Lesław Dall. 

Wystawa jest dokumentacją procesu historycznego odzyskania niepodległości oraz początków budowy administracji i instytucji państwowości polskiej w Zakopanem, jako zbiorowego wysiłku jego mieszkańców. Poprzez prezentację dzieł sztuki które powstały w Zakopanem w okresie formowania się Legionów Polskich oraz tworzenia zrębów niepodległego państwa przypomina także o wybitnych i mniej znanych postaciach biorących udział w odzyskaniu niepodległości. Na wystawie prezentowane są również archiwalne dokumenty i fotografie.

Celem wystawy jest także przypomnienie postaci Stefana Żeromskiego, nie tylko jako jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich, ale też wielkiego społecznika, któremu Zakopane tak wiele zawdzięcza. To jego autorytetowi należy przypisać, że niepodległość odzyskano własnymi siłami, bez przemocy, przy zaangażowaniu wszystkich warstw społecznych.

Wystawa jest objęta Patronatem Narodowym Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Patronatem Honorowym Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego.

Z pewnością wszyscy, którym bliskie jest Zakopane i jego historia, powinni odwiedzić tę wystawę. Będzie ona prezentowana do 31 stycznia 2019.

Więcej informacji http://muzeumtatrzanskie.pl/wystawa/wystawa-czasow...

(AKS)