Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.87   6.35
Józefa Piłsudskiego   5.34   7.16
Tytusa Chałubińskiego   1.73   2.28
Kuźnice   0.63   0.84
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 02.07 08:00
Słonecznie
15° / 16° bezchmurnie
Czw. 14:00
Słonecznie
28°
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
21°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
25°
Pon. 05:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Salon Marcowy 2025. Helena Sułkowska-Pawlik „W świecie utkanych wrażeń”

Salon Marcowy 2025. Helena Sułkowska-Pawlik „W świecie utkanych wrażeń”

Salon Marcowy 2025. Helena Sułkowska-Pawlik „W świecie utkanych wrażeń”

Czas trwania wystawy: 8 marca - 17 maja 2025

Wernisaż wystawy: 7 marca 2025 (piątek), godz. 17:00

Miejsce wystawy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41, Zakopane

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego – jednostka Zakopiańskiego Centrum Kultury


„W świecie utkanych wrażeń”

Artystyczne tkaniny Heleny Sułkowskiej-Pawlik to dzieła wykraczające poza tradycyjne pojęcie tkaniny dekoracyjnej. Określane mianem "tkanych obrazów" lub "tkanych rzeźb", jej kompozycje łączą malarskie bogactwo barw z przestrzenną formą, tworząc wyjątkowy język artystyczny. W jej twórczości kolor i faktura są równie ważne jak materiał i kształt, a swobodne operowanie tymi elementami pozwala artystce kreować niepowtarzalne formy wizualne.

Kolor odgrywa w jej pracach rolę pierwszoplanową, stając się narzędziem budowania ekspresji i emocji. Jak pisał Tadeusz Brzozowski, Sułkowska-Pawlik "żongluje nim jak barwny ptak upierzeniem" – jej kompozycje pulsują życiem, a jednocześnie zachowują harmonię i klarowność formy. Intensywne, nasycone odcienie nigdy nie przekraczają granicy dysonansu, a precyzyjnie dobrane kontrasty podkreślają głębię i dynamikę jej tkanin.

Artystka odważnie łączy tkaninę z malarstwem i rzeźbą, harmonijnie splatając wełnę, len, sizal oraz elementy drewniane. Ta synteza różnych technik i materiałów nie narusza klasycznych zasad kompozycji, przeciwnie – nadaje jej pracom niezwykłą głębię i unikalny charakter. Brak tu zbędnych ozdobników czy powierzchownej dekoracyjności. Zamiast tego Sułkowska-Pawlik tworzy mocne, zdecydowane formy, w których barwna plama i bryła stają się nośnikami artystycznego przekazu.

Twórczość Heleny Sułkowskiej-Pawlik to przestrzeń, w której tradycyjna tkanina przeradza się w autonomiczne dzieło sztuki, angażujące zarówno zmysł wzroku, jak i dotyku. Każda z jej kompozycji to opowieść utkana z wrażeń, pełna energii, ekspresji i harmonii, zapraszająca widza do świata, w którym materia spotyka się z wyobraźnią, a faktura z emocją.

Lidia Rosińska-Podleśny


Helena Sułkowska-Pawlik – ur. 12 marca 1940 r. w Tylmanowej. Ukończyła PLSP w Zakopanem pod kierunkiem profesorów A. Kenara i T. Brzozowskiego. W latach 1959-1966 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. M. Wnuka oraz na Wydziale Malarstwa i Grafiki w katedrze Tkaniny Artystycznej w pracowni prof. A. Śledziewskiej. Dyplom z wyróżnieniem z rzeźby uzyskała w 1965 r., a z tkaniny w 1966 r. Uprawia tkaninę artystyczną, tkanino-rzeźbę, rysunek, malarstwo. Miała 32 wystawy indywidualne w kraju i za granicą i brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych oraz konkursach: Bruksela, Nowy Jork, Marl, Hagen, Düsseldorf, Erfurt, Frankfurt, Bordeaux, Bayonne, Anglet, Leningrad, Berlin, Moskwa, Stuttgard, Praga, San Sebastian, Siegen, Smokowiec, Bergkamen, Bratysława, Lyon, Kiezmark, Lipsk. Od 1965 r. należy do ZPAP o/Zakopane. Była rzeczoznawcą Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji ”Cepelia” oraz wieloletnim członkiem Komisji Artystycznych i Dyplomowych w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem. Współpracowała z pracownią Sztuk Plastycznych w Zakopanem. W latach 1966-1996 pracowała jako projektant i kierownik nadzoru artystycznego w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in.: nagroda II stopnia Wojewody Nowosądeckiego za wybitne osiągnięcia artystyczne, 1982 r.; nagroda im. St. Witkiewicza za wybitne osiągnięcia artystyczne i całokształt dokonań twórczych, 1991 r.; medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, 2024 r. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

..............................................................................................................................................................................................................................................................

Wernisaż wystawy Salon Marcowy 2025. Helena Sułkowska-Pawlik „W świecie utkanych wrażeń”

7 marca 2025 roku, w piątek, o godz. 17:00, w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Salon Marcowy 2025. Helena Sułkowska-Pawlik. W świecie utkanych wrażeń”. 

Wszystkich przybyłych gości przywitała szefowa galerii Lidia Rosińska-Podleśny, podkreślając, że to już 9. edycja Salonu Marcowego, reaktywowanego przez MGS, podczas którego możemy celebrować 60-lecie pracy twórczej zakopiańskiej artystki – Heleny Sułkowskiej-Pawlik i podziwiać jej długoletni dorobek wsłuchując się w opowieści zapisane są w splotach nici, w barwach i fakturach tych wyjątkowych prac.  

W imieniu Burmistrzów Miasta Zakopane i swoim, serdeczne gratulacje na ręce artystki złożyła Naczelnik Wydziału Kultury UMZ Joanna Staszak, dziękując za jej ogromny wkład w rozwój unikatowej tkaniny artystycznej, nawiązując jednocześnie do jej długoletniej współpracy z Zakopiańskimi Warsztatami Wzorcowymi.

Helena Sułkowska-Pawlik opowiedziała o swojej drodze twórczej, o poszukiwaniach artystycznych, a także o wpływie ważnych wydarzeń z życia, które znalazły swoje odzwierciedlenie w jej pracach. Artystka jako długoletni członek ZPAP o/zakopiański za swoją pracę z rąk prezes związku Sylwii Biernacik, odebrała list gratulacyjny. 

Wystawa potrwa do 17 maja 2025 roku, serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego – jednostka Zakopiańskiego Centrum Kultury

fot. MJ/ZCK