Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   25.79   0   19.11   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   44.72
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   32.5   48.01
Tytusa Chałubińskiego   33   48.63
Zofii i Witolda Paryskich   34.94   55.14
Kuźnice   33.4   50.44
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   5.69   6.8
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 07.12 19:00
Śnieg
-4° / -7° słabe opady śniegu
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Śnieg
Pon. 13:00
Śnieg
Wt. 13:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Willa Czerwony Dwór

Centrum Kultury Rodzimej 

Czerwony dwór

„Czerwony Dwór”, znajdujący się w samym sercu Zakopanego, przy ul. Kasprusie, wiodącej w stronę Doliny Strążyskiej, to jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, właściciela projektowanej przez Stanisława Witkiewicza „Koliby”. Dom nosił początkowo nazwę „Władysławka” od imienia męża O. Lewandowskiej.

W 1904 r. zamieszkał tu Artur Rubinstein. Lata pierwszej wojny światowej spędził tu Stefan Żeromski, tutaj też mieścił się „zakopiański Belweder” w listopadzie 1918 roku, kiedy to znany pisarz stał na czele zakopiańskiej Rady Narodowej i nazywano go „Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej”. Właśnie tutaj, w oficynie, mieszkał kompozytor Karol Szymanowski, bywał często Stanisław Ignacy Witkiewicz – obaj zaprzyjaźnieni z Arturem Rubinsteinem. Bywali u Szymanowskiego m.in.: Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy, Zbigniew Uniłowski, Henryk Sztompka i wielu innych ludzi ze świata kultury.

Mniej więcej w połowie lat 20. XX w. willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór”. Nazwa przetrwała do dziś.

Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. W latach 1946-1947 było tu schronisko młodzieżowe, a następnie prewentorium Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Krakowa i Państwowy Dom Dziecka dla chłopców. Od 1951 r. do 2016 r. w willi znajdowało się przedszkole, które od 1954 r. nosiło imię Karola Szymanowskiego. 

Decyzją Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli w roku 2016 budynek został przeznaczony na centrum kultury promujące sztukę rodzimą. W Galerii Czerwony Dwór odbywają się wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. Tu właśnie można zapoznać się z tradycyjnym malarstwem na szkle zakopiańskich twórców. 

Warsztaty i Konkursy

Warsztaty w ramach programu "Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego"

Konkurs rodzina

aktualności

Warsztaty czas kreatywnej zabawy - Piotr Mentel z...
Data publikacji 28 listopada 2023

25 listopada 2023 r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przez cały dzień odbywały się wyjątkowe warsztaty "Czas kreatywnej zabawy", które poprowadził Piotr Mentel z córką Zuzanną. Licznie zgromadzeni uczestnicy podczas zajęć mogli poznać historię tworzenia drewnianych zabawek. Dzieci były szczególnie zainteresowane pokazem rzeźbienia oraz mogły sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu ze znajomości rodzajów ptaszków w przyrodzie. Zwieńczeniem warsztatów było malowanie przez uczestników drewnianych zabawek.   Dziękujemy Piotrowi i Zuzannie za ciekawe warsztaty i życzymy wielu sukcesów w działalności artystycznej. Zrealizowane w ramach stypendium Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz-Uczeń” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. www.nikidw.edu.pl   (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Warsztaty przyprawiania strzępków z Danutą Klimecką
Data publikacji 28 listopada 2023

 Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór realizując założenia programowe przeprowadziło kolejne warsztaty twórczości ludowej. Chustki i szale na Podhalu wyróżniają się od innych regionów ręcznie przyprawianymi strzępkami, czyli frędzlami. Wełniane, jedwabne, proste i bardziej skomplikowane – ale ręcznie wszywane i wiązane stanowią o urodzie tego elementu ubrania góralskiego kobiet. Przyprawianie strzępków poza znajomością techniki przygotowania nici i wiązania odpowiednich wzorów wymaga ogromnej precyzji i… cierpliwości. Pod fachowym okiem pani Danuty Klimeckiej wiele pań nabywało lub szkoliło swe umiejętności uczestnicząc w warsztatach w Czerwonym Dworze. Efekty cieszyły wszystkich. Życzymy wszystkim kursantkom dalszego zapału do pracy. Warsztaty odbywały się w dniach 20, 21, 23 i 24 listopada 2023 r. Dziękujemy Danucie Klimeckiej za podzielenie się swoim warsztatem, a wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i piękne efekty pracy.   (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Wieczór w Czerwonym Dworze - listopad 2023
Data publikacji 10 listopada 2023

Są w historii Polski i Zakopanego postaci niezwykłe. Jedną z nich jest bohaterka listopadowego Wieczoru w Czerwonym Dworze Jadwiga z Działyńskich Zamoyska , której setna rocznica śmierci minęła 4 listopada, a która została wybrana przez Sejm RP patronką roku 2023. Patriotka, poliglotka, twórczyni szkoły chrześcijańskiej, pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego dla dziewcząt i kobiet różnych stanów (Szkoła Domowej Pracy Kobiet od 1891 roku w Zakopanem), współtwórczyni Zakładów Kórnickich, matka czwórki dzieci, kandydatka na ołtarze od wielu lat jest obiektem badań Katarzyny Cedro, romanistki, tłumaczki, pedagoga, badaczki rodów arystokratycznych, miłośniczki literatury, historii i malarstwa polskiego lublinianki z urodzenia a kielczanki z wyboru. Katarzyna Cedro barwnie, dokładnie i z entuzjazmem przedstawiła życie i działania tej niezwykłej kobiety ze szczególnym uwzględnieniem jej działalności w Zakopanem. Działalność patriotyczna, wychowawcza i pedagogiczna, wydanie dzieła „O wychowaniu”, opracowanie sześciu tomów pamiętników męża – generała Zamoyskiego spotkały się z zainteresowaniem i poparciem władz kościelnych. 27 listopada 2012 roku Kuria Metropolitalna w Poznaniu oficjalnie wszczęła proces beatyfikacyjny Jadwigi Zamoyskiej. Wieczór w Czerwonym Dworze przyciągnął bardzo wielu gości. Postać Jenerałowej Zamoyskiej niewątpliwie stanowi świetlisty punkt na firmamencie dnia codziennego i zmusza do refleksji nad sensem i celem każdej pracy. zdj. Paweł Murzyn (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka
Warsztaty malarstwa na szkle z Marią Dudek
Data publikacji 31 października 2023

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór po raz kolejny zaprosili na warsztaty sztuki i rękodzieła, które poprowadziła Maria Dudek - laureatka trzeciej nagrody na ogólnopolskim konkursie "Rodzina".  Malarstwo na szkle to zajęcia, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Październikowa edycja towarzyszyła wystawie pokonkursowej "Rodzina"   Dziękujemy Marii Dudek za podzielenie się swoim warsztatem i sercem do malowania, a wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i piękne efekty pracy.   (PP) 

Dowiedz się wiecejStrzałka

kontakt z nami

Zdjęcie promujące artykuł

Willa Czerwony Dwór


ul. Kasprusie 27
34-500 Zakopane
tel. +48 661 601 651 
e-mail: czerwonydwor@zck.com.pl
Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Maria Kukuc - Frączysta, Paulina Peciak


Czynne:

poniedziałek - sobota z wyłączeniem środy 10:00 - 17:00

Czerwony Dwór:   Facebook

Warsztaty Czerwony Dwór:   Facebook