Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   17.81   23.51
Józefa Piłsudskiego   16.9   22.34
Tytusa Chałubińskiego   18.55   26.34
Zofii i Witolda Paryskich   19.75   30.43
Kuźnice   21.25   31.28
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.38   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 24.04 08:00
Zachmurzenie
3° / -0° zachmurzenie duże
Czw. 14:00
Deszczowo
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
11°
Nd. 14:00
Słonecznie
15°
Pon. 05:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Nowy rodzaj usług opiekuńczych dla seniorów

Od połowy października 2020 r. zakopiański MOPS świadczy nowy rodzaj usług opiekuńczych. Do tej pory mieszkańcy Zakopanego mogli skorzystać z dwóch rodzajów usług: usług opiekuńczych (w zakresie podstawowej opieki) oraz specjalistycznych usług opiekuńczych na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Pierwsze z wymienionych, usługi opiekuńcze, są adresowane do osób, które jak mówi ustawa o pomocy społecznej z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Zazwyczaj są to osoby w bardzo zaawansowanym wieku, zazwyczaj samotne i najczęściej z wieloma dolegliwościami. Okoliczności te powodują, że takie osoby nie są w stanie we własnym zakresie zabezpieczyć swoich życiowych potrzeb. Zdarza się, że takie osoby mają też kogoś z rodziny, ale z uwagi na utrudniony kontakt albo inne okoliczności i tak są zmuszone korzystać z usług świadczonych przez opiekunki zatrudnione w MOPS. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Tego rodzaju pomocą objętych jest w Zakopanem około 80 osób.

Drugi rodzaj usług to specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które są realizowane przez 2 terapeutki zatrudnione w MOPS oraz część usług świadczonych jest przez specjalistyczne gabinety (np. z zakresu integracji sensorycznej). Ten rodzaj usług w Zakopanem jest adresowany w szczególności do dzieci i młodzieży wymagających wsparcia ze strony specjalistów. Wprawdzie usługi te, w szczególności adresowane do dzieci i młodzieży, powinny być ustawowo zapewniane w ramach innych systemów (oświata, ochrona zdrowia), jednak z uwagi na ich ograniczoną dostępność są także świadczone przez specjalistów zatrudnionych przez zakopiański MOPS. Tą forma pomocy objętych jest około 20 osób z terenu Zakopanego.

Nowy rodzaj usług, który od października jest świadczonych przez MOPS Zakopane to specjalistyczne usługi opiekuńcze, ale dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym (jest to inny rodzaj usług niż wyżej opisane usługi świadczone w związku z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego). Zadaniem zatrudnionego terapeuty jest pomoc w poprawie komfortu życia osób korzystających ze standardowych usług opiekuńczych. Ten rodzaj usług ma celu poprawę funkcjonowania osób, które z uwagi na swój zaawansowany wiek lub zły stan zdrowia są coraz mniej sprawne manualnie, są coraz bardziej niechętne do jakichkolwiek form aktywności i nawet wykonanie najprostszych czynności (np. ubranie się czy zrobienie herbaty) stanowi coraz większe wyzwanie. Odpowiedni rodzaj zabiegów i ćwiczeń realizowanych w miejscu zamieszkania nie tylko poprawia funkcjonowanie i sprawność seniorów, ale ma też wpływ na poprawę funkcjonowania poszczególnych organów i układów (poprawa pracy serca, oddychania, lepsza praca układu krążenia, lepsze trawienie itd.). Obecnie z tej formy wsparcia pilotażowo korzystają dziennie 4 osoby (w cyklu 1-2 tygodniowym), ale w przypadku pozytywnych wyników tej formy usług i większego zapotrzebowania zakładamy systematyczne zwiększanie ich zakresu.

Oprac. Włodzimierz Słomczyński

(APM)