Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.6   0   -   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   10.55
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   8.84   11.12
Józefa Piłsudskiego   7.1   9.16
Tytusa Chałubińskiego   7.94   10.18
Zofii i Witolda Paryskich   8.8   12.01
Kuźnice   6.36   8.1
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   17.85   23.33
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 23.04 20:00
Zachmurzenie
7° / 1° zachmurzenie duże
Śr. 14:00
Deszczowo
Czw. 14:00
Deszczowo
Pt. 14:00
Zachmurzenie
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Ubogacające spotkanie z tradycją i radosna weselna zabawa

Tegorocznym Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich rozpoczynamy kolejne 50-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które z powodzeniem popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata. Jest to okazja na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni. Rozpocznie się ono 16 sierpnia i potrwa aż dziewięć dni.

Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Swój udział potwierdziły już zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu, takich jak: ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncerty „Muzyka Łuku Karpat” i „Na Folkową Nutę”, niedzielny korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci i warsztaty rękodzieła ludowego dla dorosłych.

Po raz drugi w wiosce festiwalowej zorganizowany zostanie Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego ciekawe regionalne instrumenty z Polski i zagranicy będzie można nie tylko podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania.

- Przed nami kolejne 50 lat naszego wyjątkowego zakopiańskiego festiwalu. Zeszłoroczna jubileuszowa edycja była bardzo bogata i po jej zakończeniu postanowiliśmy kontynuować najciekawsze nowe inicjatywy. Oprócz Jarmarku Świętej Cecylii na stałe w programie zagości Klub Festiwalowy, w którym publiczność może bawić się przy muzyce tych samych zespołów, które prezentują się na scenie. Będziemy także próbowali pobić zeszłoroczny rekord w tańcu zbójnickim, przy okazji wspierając ponownie cel charytatywny – zapowiada Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica. - Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy także konferencja naukowa. Tym razem poświęcona zostanie obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia. Nie zabraknie więc także wspólnej weselnej zabawy – dodaje.

W roku 2019 mija 100 lat od powołania Związku Podhalan oraz 115 lat od powstania Związku Górali. Związek Podhalan to jedna z największych i najstarszych organizacji w Polsce, która chroniła i kultywowała regionalne dziedzictwo. Również akcenty tego pięknego jubileuszu znajdą swoje odzwierciedlenie w programie tegorocznego Festiwalu.

Nad przygotowaniem wydarzenia pracuje powołana przez Burmistrza Rada Artystyczna, w skład której weszli instruktorzy zakopiańskich zespołów regionalnych (Maria Frączysta, Katarzyna Stachoń Groblowy, Tomasz Galica - Zespół Giewont, Zofia Kubiniec Stanuch - Zespół im. Klimka Bachledy, Szymon Bafia) wraz z Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak.

Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Więcej informacji na stronie http://festiwale.zakopane.pl/2019/festiwal-folklor...
oraz
www.facebook.com/MFFZG.Zakopane/

(AKS)

Prezentujemy tegoroczny festiwalowy spot.
W nagraniu udział wzięli członkowie Parafialnego Regionalnego Zespołu Giewont
oraz Zespołu im. Klimka Bachledy.
Realizacja: Jan Wierzejski - 5+ Szkoła Górska.
Gorąco dziękujemy dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymonowi Ziobrowskiemu za możliwość realizacji nagrania na terenie TPN-u oraz Dawidowi Lubowiczowi za udostępnienie utworu "Carpathian".