Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   1.79   321.47   77.85   5.16
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.13   1.56
Józefa Piłsudskiego   10.36   13.07
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.3   1.82
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 31.05 08:00
Deszczowo
6° / 8° umiarkowane opady deszczu
Pon. 14:00
Deszczowo
10°
Wt. 14:00
Deszczowo
Śr. 14:00
Deszczowo
13°
Czw. 14:00
Słonecznie
17°
Pt. 05:00
Zachmurzenie
11°
Zdjęcie promujące Zakopane

Organowe Medytacje na Świętej Górze – weekend z muzyką organową

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej ponownie szykuje dla nas weekend przepełniony doskonałą muzyką poważną. Już w tę sobotę i niedzielę, organizatorzy festiwalu zaproszą słuchaczy na muzyczne kontemplacje przy dźwiękach muzyki organowej. Wszystko w ramach dziewiętnastej edycji festiwalu, który już od samego początku sezonu letniego gości wybitnych organistów i instrumentalistów.

27 lipca o godzinie 20.00 w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach zagra dla nas słowacki organista Marek Vrábel. Podczas „Organowych medytacji” usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Luisa Vierne’a i ponownie obecnego w repertuarze festiwalu Felixa Mendhelssona - Bartholody’ego. Miłośnicy muzyki instrumentalnej będą mogli również zakosztować kompozycji Františka Xave Brixi’ego i Tomaso Albinoniego.

Marek Vrabel jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Koszycach i laureatem licznych nagród za najlepsze wykonanie utworów organowych. Jako dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej w Bratysławie propaguje muzykę kameralną na rodzinnej Słowacji, a także po za granicami kraju. Z pewnością ten wieczór będzie niezapomniany.

W niedziele 28 czeka nas natomiast wyprawa „W drodze na Świętą Górę”. Nie bez przyczyny więc ten szczególny koncert odbędzie się w Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy na „Górce”. O godzinie 19 słuchacze wcielą się w rolę pielgrzymów i wyruszą muzycznym szlakiem do Medjugorje. Przewodnikami wyprawy będą muzycy z zespołu Celtic Triangle, na co dzień wykonującego szkocką muzykę ludową. Tym razem artyści poprowadzą widownię w świat religijnych pieśni, autorstwa m. in. Johna Ruttera i Hildegardy z Bingen. Zajrzymy w zakamarki średniowiecznych klasztorów, słuchając utworów powstałych w klasztorze na Monteserrat i katalońskich zakonach, a także w bliższej nam Kalwarii Zebrzydowskiej.

Śpiewać będzie Katarzyna Wiwer, sopranistka i wokalistka zafascynowana kulturą celtycką. Wykonaniom towarzyszyć będą dźwięki harfy Ireny Czubek - Davidson i fletu Aleksandra Tomczyka. Muzyk zagra też na kornamuzie i gemshornach. Tak niezwykłe wydarzenie warto nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć.

Organizatorzy wydarzenia, czyli Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury i lokalne parafie zapraszają serdecznie na organowy weekend z doskonałą muzyką! Więcej informacji na stronie festiwale.zakopane.pl.

(MM)