Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.81   0   101.44   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.24
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.16   5.31
Józefa Piłsudskiego   3.08   3.91
Tytusa Chałubińskiego   3.47   4.49
Zofii i Witolda Paryskich   4.48   6.13
Kuźnice   2.69   3.51
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.36   0.45
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 20:00
Śnieg
7° / 1° słabe opady śniegu
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
18°
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopiańska Kolekcja Sztuki Galerii Pegaz i Miejskiej Galerii Sztuki

Serdecznie zapraszamy na wystawę, na której po raz pierwszy jednocześnie prezentujemy dzieła z dwóch zakopiańskich kolekcji: Miejskiej Galerii Sztuki i Galerii Pegaz (własność Urzędu Miasta Zakopane). Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja o godz. 17.00

W kolekcjach znajdują się prace m.in.: Henryka Burzca, Barbary Gawdzik Brzozowskiej, Antoniego Kenara, Andrzeja Gałka, Władysława Hasiora, Jerzego Panka, Mieczysława Wejmana, Jerzego Nowosielskiego, Zenona Pokrywczyńskiego, Stanisława Rodzińskiego, Arkadiusza Walocha, Jerzego Jędrysiaka, Jacka Waltosia, Adama Smolany, Urszuli Kołaczkowskiej, Jacka Hajnosa.

Wystawą pt. „Zakopiańska Kolekcja Sztuki” Miejska Galeria Sztuki po raz pierwszy udostępnia szerokiej publiczności niezwykle bogaty zbiór sztuki polskiej gromadzony w ciągu 5 dekad. Kolekcja zróżnicowana w zakresie środków i dyscyplin od malarstwa poprzez rzeźbę, grafikę i tkaninę artystyczną jest reprezentatywnym i komplementarnym obrazem różnorodności zjawisk, nurtów i postaw twórczych. Pełna zawartość tego pieczołowicie przez lata gromadzonego zbioru, nie była dotąd znana i udostępniana szerokiemu gronu odbiorców i amatorów sztuki.

Całość tej niezwykłej prezentacji tworzą dwa będące ze sobą w chronologicznej i estetycznej relacji zbiory sztuki. Pierwszy stanowi zamknięty, owiany legendą idei, czasu i nazwisk zbiór galerii „Pegaz”. Tworzony w latach 60 i 70-tych dzięki romantycznej, pionierskiej inicjatywie środowiska zakopiańskich twórców, z perspektywy czasu można zaliczyć do jednej z najbardziej wartościowych kolekcji współczesnej sztuki polskiej. Tym cenniejszy, że utworzony przez samych artystów- ofiarodawców.

Drugą cześć stanowi otwarta kolekcja dzieł gromadzonych od lat 80-tych już w formie instytucjonalnej. Są to zbiory malarstwa, rzeźby i grafiki pozyskiwane od artystów uczestniczących, na przestrzeni lat,w wystawach organizowanych w zakopiańskiej galerii BWA. Forma tej kolekcji i jej zróżnicowanie jest niejako naturalną konsekwencją chronologiczną i kontynuacją estetyczną kolekcji „Pegaz”. Na ten bogaty zbiór składają się prace zarówno przedstawicieli artystycznego środowiska zakopiańskiego, lecz również wybitnych twórców sztuki polskiej. Inicjatywa pierwszej publicznej prezentacji całości posiadanego przez Miejską Galerię Sztuki zbioru jest niezwykle ważka i cenna w co najmniej dwóch fundamentalnych aspektach. W kwestii artystycznej i historycznej pozwala na bazie pierwszorzędnego materiału prześledzić najważniejsze tendencje i przemiany w sztuce polskiej ostatniego półwiecza. Natomiast w aspekcie kulturotwórczym i promocyjnym tak skomponowana ekspozycja uświadamia i udowadnia jak cennym (i nieco zapomnianym) dobrem wysokiej kultury dysponuje Zakopane. Zakopiańska kolekcja sztuki jest skarbem, z którego Zakopane może być dumne.

Lidia Rosińska-Podleśny

(RKW)