Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.84   466.01   79.45   7
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   16.39
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   2.76   3.35
Józefa Piłsudskiego   0.48   0.71
Tytusa Chałubińskiego   0.97   1.21
Zofii i Witolda Paryskich   1.14   1.69
Kuźnice   0.37   0.53
Gronik   0.68   0.81
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.46   1.96
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 21.10 23:00
Zachmurzenie
9° / 8° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 14:00
Zachmurzenie
Sob. 14:00
Śnieg
Nd. 14:00
Słonecznie
Pon. 14:00
Słonecznie
12°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
10°
Zdjęcie promujące Zakopane

Pępek Świata 2021 za nami

18 września, w 82. rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza, zakończyła się jubileuszowa dziesiąta edycja Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata” organizowanych w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopane oraz objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli. Na inauguracji przeglądu obecna była Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak. „Pępek Świata” to jedno z ważniejszych wydarzeń dla miłośników teatru i kultury wysokiej, które Miasto Zakopane cyklicznie wspiera finansowo, organizacyjnie i promocyjnie.

Tegoroczna edycja Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych "INNY ŚWIAT. NADZIEJA? ROZPACZ?" skupiała się na istotnych pytaniach: Jaki będzie świat po pandemii? Jak żyć w czasach zamętu, gdy globalne procesy stały się zbyt skomplikowane, by mógł je zrozumieć pojedynczy człowiek - co jest prawdą o świecie? Jak przygotować się do życia w świecie niespodziewanych przemian, w obliczu nowych wyzwań? Jak nie zagubić istoty człowieczeństwa w świecie zdominowanym przez technologię?

Zgodnie z ideą przyświecającą Prezentacjom tegoroczny program był inspirującym spotkaniem różnorodnych form i gatunków artystycznych. Na deskach Teatru Witkacego zobaczyliśmy spektakl legendarnego Divadlo Continuo Theater z Czech („Hic sunt dracones”),  a także plenerowy spektakl wielokrotnie nagradzanego Teatru Biuro Podróży z Poznania „Eurydyka”. Teatr Witkacego jako gospodarz również zaprezentował swoje spektakle; zeszłoroczne pandemiczne premiery – „THE UNDERGROUND MAN” wg „Notatek z podziemia” Fiodora Dostojewskiego oraz „AKT PRZERYWANY, CZYLI TEATR NIE(KONSEKWENCJI)” na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza, a także „RZEŹNIĘ” wg słuchowiska Sławomira Mrożka.  Prezentacjom towarzyszyła międzynarodowa WYSTAWA „Projekt Walizka”.  

Jak co roku spotkaliśmy się z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, nauki. Nie zabrakło też niewątpliwej atrakcji - takiej jak wspólny – artystów, gości i widzów – spacer tatrzański. W kameralnym Kinie Miejsce zostały zaprezentowane seanse filmowe nawiązujące tematyką do tytułu tegorocznej edycji. Na zakończenie tegorocznych prezentacji na Scenie Witkacego zagrała DJ An On Bast – kompozytorka, producentka i performerka z Wrocławia, reprezentująca polską scenę elektroniczną. Był to intensywny tydzień pełen wrażeń, wzruszeń, refleksji oraz niespodzianek.

Koncepcja artystyczna ZPA „Pępek Świata” – Andrzej St. Dziuk.

Źródło: Teatr Witkacego

fot. Piotr Korczak/Teatr Witkacego

(AKS)