Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   20.44   0   48.48   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   13.96
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   34.07   50.64
Józefa Piłsudskiego   18.17   23.01
Tytusa Chałubińskiego   9.33   12.25
Zofii i Witolda Paryskich   19.59   29.71
Kuźnice   9.98   12.93
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.98   2.48
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 02:00
Zachmurzenie
-1° / -1° zachmurzenie małe
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
Nd. 14:00
Zachmurzenie
14°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wiele emocji w mediach i na forach internetowych wzbudziło nowe oznakowanie ścieżek na Dolnej Równi Krupowej. Poniżej wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.   

Przy wejściach na Dolną Rówień zastosowaliśmy znak C13 /16 (z kreską poziomą), który oznacza drogę dla pieszych i rowerów.  Oznacza on, że zarówno piesi, jak i rowerzyści mogą poruszać się po całej szerokości drogi, a zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym "Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym" (art. 33). Na Dolnej Równi powstała więc przestrzeń wspólna dla obu grup użytkowników. 

Zakopane nie jest pierwszym miastem, w którym oznacza się drogi w ten sposób. Podobne oznaczenie znajdziemy na jednej z najbardziej udanych inwestycji rekreacyjnych w Polsce - wybudowanej kilka lat temu Wartostradzie, przebiegającej przez centrum Poznania, a nawet w uchodzącej za wzór pod względem rozwoju infrastruktury rowerowej i dla pieszych - Kopenhadze.   

Jednym z celów rewitalizacji Równi Krupowej było poszerzenie alejek w taki sposób, żeby znalazło się na nich miejsce zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Alejki sprzed remontu o szerokości około 3 metrów ledwo mieściły pieszych i nie umożliwiały ruchu rowerowego. Dlatego podjęliśmy decyzję o ich poszerzeniu do około 4 metrów. Niestety nie uzyskaliśmy zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na ich wykonanie w całości z asfaltu (który jest materiałem najwygodniejszym dla wszystkich użytkowników). Konserwator wyraził zgodę jedynie na ich poszerzenie z wykorzystaniem pasa z kostki brukowej. Zdajemy sobie sprawę, że dwoistość nawierzchni może wprowadzać w błąd.

Niemniej warto było zapłacić taką cenę za poszerzenie zbyt wąskich dotychczas alejek. Teraz zmieszczą się na nich piesi, rowerzyści, rolkarze, nartorolkarze i inni użytkownicy. Pierwsze obserwacje z użytkowania Dolnej Równi Krupowej wskazują, że nie dochodzi do większych konfliktów między pieszymi a rowerzystami. A umożliwienie legalnego poruszania się wszystkim użytkownikom po całej szerokości drogi sprawia, że rowerzyści są ostrożniejsi mijając grupki pieszych.