Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   37.97   0   16.49   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   49.86
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   12.87   17.96
Tytusa Chałubińskiego   4.79   6.01
Zofii i Witolda Paryskich   20.33   30.61
Kuźnice   8.72   11.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 04.12 13:00
Zachmurzenie
-4° / -7° pochmurnie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
-1°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
-1°
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej w Zakopanem

Światowy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej przypada na 24 września. Z tej okazji Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną w Gdańsku zaprasza dzień wcześniej, w niedziele 23 września, do Zakopanego, na Plac pod Gubałówką w godz. 10-15  na akcję informacyjną. 

Stowarzyszenie planuje wykonywać pomiar lipidogramu z nakłucia opuszka palca (badanie zbliżone do pomiaru glikemii na glukometrze). Dla zainteresowanych będzie możliwość konsultacji wyniku z lekarzem. Dodatkowo będziemy dysponować monolitem - fotościanką z wizerunkiem Mona Lisy, która wedle ustaleń była pierwszą znaną osobą z tą chorobą.

Hipercholesterolemia rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych. Chorują na nią całe rodziny, najczęściej przez wiele pokoleń. Charakterystyczny w tej chorobie jest bardzo wysoki poziom „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) oraz występowanie w młodym wieku choroby wieńcowej i zawału serca. Przyjęło się uważać, że podwyższony cholesterol to „zasługa” siedzącego trybu życia oraz złej diety, a jego jednym z objawów jest otyłość. W tej chorobie jednak wysoki poziom cholesterolu mają dzieci, osoby wysportowane i zdrowo odżywiające się. Podwyższony cholesterol nie boli. Często pierwszym objawem choroby jest przedwczesny zawał serca.

 W Polsce większość pacjentów jest nieświadoma swojej choroby. Ostatnie badania sugerują, że nawet 1 na 200 osób ma tą chorobę a zdiagnozowanych jest tylko ok. 1-2%.

Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną w Gdańsku, organizując publiczne kampanie informacyjne, pragnie przybliżyć problem hipercholesterolemii.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem: Burmistrza Miasta Zakopane, Prezydenta Miasta Sopot oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Poniżej link do artykuł ze strony Radia Gdańsk na temat planowanej akcji:

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/82439-ta-grozna-choroba-nie-daje-wyraznych-objawow-sopot-i-zakopane-wlaczaja-sie-do-walki-darmowe-badania

Aleksandra Parczewska

Prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinna w Gdańsku

               


(PA)