Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   12.6   0   60.8   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   14.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   15.97   19.62
Józefa Piłsudskiego   10.52   12.65
Tytusa Chałubińskiego   12.26   15.29
Kuźnice   11.98   14.64
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 16.06 08:00
Słonecznie
15° / 11° bezchmurnie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
22°
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
15°
Sob. 05:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Ekopatrol wyruszył na ulice miasta – edukacja i wsparcie mieszkańców w wymianie źródeł ogrzewania

Wraz z końcem sezonu grzewczego Straż Miejska w Zakopanem kończy w domach prywatnych kontrole kominków, pieców i kotłów grzewczych, a do akcji wkracza Ekopatrol — zespół edukacyjno-kontrolny, który pomaga mieszkańcom nie tylko zrozumieć zapisy uchwały antysmogowej, ale też doradza, jak wymienić nieekologiczne źródła ciepła i skorzystać z dostępnych form dofinansowania.

W trakcie sezonu grzewczego Straż Miejska przeprowadzała systematyczne kontrole palenisk domowych pod kątem spalania niedozwolonych materiałów, w uzasadnionych przypadkach pobierając próbki popiołów do analizy laboratoryjnej. Wraz z zakończeniem okresu grzewczego wznowiona natomiast została działalność Ekopatrolu Urzędu Miasta Zakopane, który tworzą funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z upoważnionymi pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska. Nie bez powodu Ekopatrol w powyższym składzie rozpoczął wizyty
u mieszkańców miasta właśnie wiosną. Działania w/w zespołu są bowiem w głównej mierze ukierunkowane na edukowanie obywateli, łącząc weryfikację przestrzegania przez nich wymagań uchwały antysmogowej dla Małopolski z rzetelnym przekazywaniem mieszkańcom wiedzy w zakresie źródeł emisji zanieczyszczeń do atmosfery, obowiązkach wynikających ze wspomnianego aktu prawa miejscowego, a także konieczności zgłaszania zmian źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Co więcej, członkowie ekopatrolu będą służyć wsparciem merytorycznym tym z Państwa, którzy nie dokonali jeszcze wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające wymogi ekoprojektu. Z racji tego, że wiosna to dogodny czas, aby w sposób przemyślany zaplanować, a następnie zrealizować inwestycję polegającą na modernizacji systemu grzewczego w budynku, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska podczas wizyt kontrolnych u mieszkańców pomogą im także w wyborze najodpowiedniejszego dla nich programu dofinansowania do wymiany przestarzałych pieców na ekologiczne źródła ciepła.