Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   16.04   0   92.69   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   27.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   30.67   45.59
Józefa Piłsudskiego   11.19   14.15
Tytusa Chałubińskiego   13.14   17.08
Zofii i Witolda Paryskich   14.74   20.95
Kuźnice   13.73   17.27
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.16   1.66
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 27.04 02:00
Zachmurzenie
3° / 5° zachmurzenie małe
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
19°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Koncert Finałowy 11. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach"

W sobotę zakończył się 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka na Szczytach”, który odbywał się od 7 września w Zakopanem. Podczas koncertu finałowego wystąpił znakomity młody wiolonczelista Marcin Zdunik, któremu towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Jeana-Luca Tingauda. Ale to nie koniec muzycznych atrakcji!

Sobotnie spotkanie było też czasem podziękowań złożonych na ręce Pani Danuty Sztencel Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher w imieniu Miasta Zakopane i Zakopiańskiego Centrum Kultury, podkreśliła w nich rolę  Festiwalu „Muzyka na Szczytach” w nawiązywaniu do tradycji artystycznych Zakopanego, idei mecenatu i budowaniu wizerunku naszego Miasta.

Podczas trwającego od 7 do 14 września Festiwalu „Muzyka na Szczytach” odbyło się 6 koncertów, pokaz fragmentów zarejestrowanej przez Teatr Wielki-Operę Narodową opery „Straszny dwór”, 3 wystawy plenerowe, a także liczne spotkania z artystami i panele dyskusyjne w ramach Klubu Rozmów na Szczytach. Zwieńczeniem tegorocznej edycji wydarzenia był sobotni koncert symfoniczny w Hotelu Belvedere. Na scenie zaprezentował się Marcin Zdunik – jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów oraz znakomita Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, a za pulpitem dyrygenckim stanął Jean-Luc Tingaud. W pierwszej części zabrzmiał II Koncert na wiolonczele Pawła Mykietyna – jednego z najwybitniejszych żyjących współczesnych kompozytorów,a także Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Kompozycja została napisana z myślą o młodym wiolonczeliście i jemu dedykowana. Jej prawykonanie miało miejsce kilka miesięcy wcześniej w Warszawie, a Zakopane było drugim miejscem gdzie zdecydowano się wykonać utwór. Zakopiańska publiczność przyjęła Koncert z wielkim entuzjastę nagradzając artystów i kompozytora owacją na stojąco. W drugiej części koncertu zabrzmiał cykl symfoniczny „Moja Ojczyzna” czeskiego kompozytora Bedřicha Smetanay. Zaprezentowano trzy poematy symfoniczne wchodzące w skład tego arcydzieła muzyki romantycznej: Wełtawa, Z czeskich lasów i łąk, Blanik. Całość zgromadzeni słuchacze nagrodzili gromkimi brawami.

Choć 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka na Szczytach” zakończył się oficjalnie 14 września, to Organizatorzy przygotowali specjalne wydarzenie towarzyszące, swoisty epilog. 18 września o godz. 19 w Hotelu Belvedere odbędzie się koncert zatytułowany „Enemies in Love”. Usłyszymy arie z oper Jerzego Fryderyka Haendla. Solistami tego wieczoru będą znakomici wokaliści: Natalia Kawałek (sopran) oraz Filippo Mineccia (kontratenor). Towarzyszyć im będzie zespół Il Giardino d’Amore prowadzony przez Stefana Plewniaka. Dobrany repertuar odzwierciedla to, z czym spotykamy się w operach Haendla. Skrajne emocje – od miłości po zazdrość i nienawiść – budują dramaturgią jego dzieł scenicznych, które pełne są ekstremalnych trudności technicznych dla wokalistów. Całość wieczoru zapowiada się wprost wyborna. Zapraszamy!

Organizatorem Festiwalu „Muzyka na Szczytach” jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, współorganizatorem Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

(MP)