Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.58   209.15   81.22   2.01
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.75   2.37
Józefa Piłsudskiego   15.02   19.75
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   3.35   4.78
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 23.02 04:00
Śnieg
2° / 4° słabe opady śniegu
Pon. 13:00
Śnieg
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Kongres ICAR w Zakopanem

W dniach 8-13 października Zakopane gości kongres ICAR - International Commission for Alpine Rescue, którego organizatorem jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Do ICAR należą 103 ratownicze organizacje z 37 krajów. W jego czterech komisjach - ratownictwa z powietrza, naziemnego, medycznej i lawinowej oraz podkomisji przewodników psów - górscy profesjonaliści wymieniają swe doświadczenia, by wypracować jak najlepsze rozwiązania w ratowniczych technikach, używanym sprzęcie czy w zapobieganiu wypadkom.

W kongresie bierze udział około 400 uczestników oraz kilkudziesięciu wystawców ratowniczego wyposażenia. Podczas trzydniowych obrad odbędzie się ponad 100 wykładów i prezentacji, zaplanowane są także warsztaty i prezentacja sprzętu w górskim terenie. Tematem kongresu jest "teamwork", czyli praca zespołowa oraz współpraca z innymi ratowniczymi służbami - w kwestiach tych, kluczowych w działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od momentu jego powstania, ratownicy TOPR zebrali kolejne doświadczenia w trakcie minionych tygodni, kiedy to podczas trwającej miesiąc akcji ratowniczej w jaskini, doszło do kolejnych górskich wypadków, takich jak uderzenie pioruna w pełen turystów szczyt Giewontu - w wyniku którego udzielić pomocy należało ponad 160 osobom czy ewakuacji kilkuset osób z unieruchomionej kolejki linowej. Również tymi doświadczeniami z pracowitych wakacyjnych tygodni ratownicy TOPR będą dzielić się z uczestnikami kongresu.

- Mamy nadzieję, że to wydarzenie, wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń między kilkudziesięcioma organizacjami ratowniczymi, zaowocuje jeszcze większą skutecznością górskiego ratownictwa na świecie - podkreśla Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR. - Jeśli w jej wyniku zostanie uratowane choćby o jedno ludzkie życie więcej - będzie to wystarczający powód, by organizować i brać udział w tym kongresie.

Warto dodać, że kongres ICAR, który Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe organizuje po raz drugi w swej historii (pierwszy raz gościliśmy ratowników z całego świata w 2004 roku), odbywa się w 110. rocznicę powstania TOPR.

Więcej na stronie https://icar2019.com/

Tekst: Organizatorzy

(APM)