Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.76   0   89.87   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.95
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.22   1.6
Józefa Piłsudskiego   0.2   0.36
Tytusa Chałubińskiego   0.51   0.7
Zofii i Witolda Paryskich   -   -
Kuźnice   0.06   0.08
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.31   0.38
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 29.03 10:00
Słonecznie
9° / 7° bezchmurnie
Sob. 13:00
Słonecznie
17°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
15°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
17°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
Śr. 08:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Muzea otwarte

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów realizuje projekt pod nazwą „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko – słowackiego”, w którym jednym z partnerów jest Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Głównym celem projektu jest wspólna ochrona, wzmocnienie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz skuteczne i zrównoważone wykorzystanie dziedzictwa celem podniesienia poziomu atrakcyjności polsko-słowackiego pogranicza.

Opis projektu w części dotyczącej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem:

Willa Koliba – pierwszy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza dla Zygmunta Gnatowskiego. Tak ważny zabytek kultury materialnej Podhala stanowi znakomitą podstawę do stworzenia interdyscyplinarnego projektu dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami. W ramach projektu „MUZEA OTWARTE – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego” Muzeum Tatrzańskie przygotuje miniatury – makiety dedykowane głównie osobom niewidzącym i słabowidzącym, zaopatrzone w braillowski opis, najważniejszych obiektów w stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza, a także zestawy edukacyjne kładące nacisk na sensorykę, składające się z elementów z motywami w stylu podhalańskim, które będą angażować zarówno zmysł dotyku, jak też i słuchu oraz smaku. Unikatem będzie przygotowanie wyboru najważniejszych portretów autorstwa Witkacego w technice tyflografiki. Nie zabraknie również audiodeskrypcji i słuchowiska, które będą komentarzem, uzupełnieniem dla przygotowanych eksponatów. Działania proponowane przez Muzeum Tatrzańskie mają pomóc w efektywnym wykorzystaniu i propagowaniu dziedzictwa kulturowego oraz odpowiadać na potrzeby każdego odbiorcy odwiedzającego zakopiańską placówkę.

Okres realizacji projektu: 2018-2020

W projekcie uczestniczy 8 partnerów, w tym 2 partnerów ze Słowacji.

Więcej informacji na stronie www.muzeaotwarte.pl

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PROGRAMU WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ INTERREG V-A POLSKA-SŁOWACJA 2014-2020, Oś Priorytetowa 1. Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza.

(APM)