Jakość powietrza
Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   57.38   0   26.65   21.61
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   64.87
Czujniki o mniejszej dokładności:
ul. Kierpcówki 34 Kościelisko   24.7   38.1
Tatrzański Park Narodowy Zakopane   8.29   11.5
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner :
Śr. 20.02 01:00
Słonecznie
-2° / -2° bezchmurnie
Śr. 13:00
Słonecznie
Czw. 13:00
Słonecznie
Pt. 13:00
Deszczowo
Sob. 13:00
Zachmurzenie
-6°
Nd. 13:00
Deszczowo

Kraków – Zakopane. Spotkanie z książką Mariusza Urbanka

Miasto Kraków, Biblioteka Kraków, Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury mają zaszczyt zaprosić na spotkanie wokół książki laureata ubiegłorocznej Nagrody Literackiej Zakopanego,Mariusza Urbanka. Zwycięska publikacja, „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” ogłoszona została najlepszą książką propagującą Zakopane i Tatry.

Jej autor, redaktor wrocławskiego miesięcznika „Odra”, to twórca wielu docenionych biografii literackich, reportaży oraz książek dla dzieci. Tematyka jego życiorysów z reguły koncentruje się na legendarnych postaciach polskich pisarzy. W roku 2017, nakładem wydawnictwa Czarne, ukazała się jego książka o Kornelu Makuszyńskim.

Nagroda Literacka Zakopanego od dwóch lat figuruje w pisarskim kalendarzu Polski, a przyznawana jest w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Przyznawana jest ona żyjącym autorom najlepszych książek propagujących Zakopane i Tatry, a jej powstanie nawiązuje do literackich korzeni zakopiańskiego życia kulturalnego. W tym roku Zakopiański Festiwal Literacki powraca w dniach 9 – 11 sierpnia. Jak poprzednio, zwieńczeniem wydarzenia będzie ceremonia wręczenia Nagrody Literackiej dla zwycięskiego pisarza.                                       

W zeszłej edycji Mariusz Urbanek nie był jedynym laureatem. Obok niego ex aequo nagrodę odebrał również Maciej Pinkwart z monografią o księdzu Józefie Stolarczyku pt. „Pleban spod Giewontu”. Gatunek biograficzny wyjątkowo połączył obie nagrodzone publikacje.                         

W swojej książce o Kornelu Makuszyńskim, Mariusz Urbanek przedstawia barwną sylwetkę jednego z najbardziej prominentnych literatów związanych z Zakopanem. Historyczne fakty przeplatane humorystycznymi niekiedy anegdotami scalone są tutaj świetną, lekką narracją. O Makuszyńskim czyta się jak o starym znajomym, jednocześnie nie popadając w bezkrytyczny zachwyt, ale zachowując należny szacunek dla tego znamienitego artysty. Urbanek umiejętnie snuje historię jego życia, akcentując cechującą go ekstrawagancję i umieszczając go w zawiłym kontekście historycznym.

Wieczór autorski prowadzony będzie przez znaną krakowską historyczkę, dr Karolinę Grodziską.
Spotkanie ożywi, nadając mu odpowiedniej zakopiańskiej oprawy, charyzmatyczny występ Hanki Rybki z zespołem.

Zapraszamy:
14 lutego 2019, godz. 18:00
Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”
przy Bibliotece Kraków
ul. Szczepańska 1

Tekst: ZCK

(AKS)