Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.67   379.58   45.87   3.99
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   7.78
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   38.85   53.5
Józefa Piłsudskiego   9.35   13.23
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Nd. 21.07 23:00
Zachmurzenie
13° / 13° pochmurno z przejaśnieniami
Pon. 14:00
Zachmurzenie
22°
Wt. 14:00
Deszczowo
15°
Śr. 14:00
Deszczowo
22°
Czw. 14:00
Słonecznie
24°
Pt. 14:00
Słonecznie
24°
Zdjęcie promujące Zakopane
luty 2019

Kraków – Zakopane. Spotkanie z książką Mariusza Urbanka

Kraków – Zakopane. Spotkanie z książką Mariusza Urbanka

Miasto Kraków, Biblioteka Kraków, Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury mają zaszczyt zaprosić na spotkanie wokół książki laureata ubiegłorocznej Nagrody Literackiej Zakopanego,Mariusza Urbanka. Zwycięska publikacja, „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” ogłoszona została najlepszą książką propagującą Zakopane i Tatry.

Jej autor, redaktor wrocławskiego miesięcznika „Odra”, to twórca wielu docenionych biografii literackich, reportaży oraz książek dla dzieci. Tematyka jego życiorysów z reguły koncentruje się na legendarnych postaciach polskich pisarzy. W roku 2017, nakładem wydawnictwa Czarne, ukazała się jego książka o Kornelu Makuszyńskim.

Nagroda Literacka Zakopanego od dwóch lat figuruje w pisarskim kalendarzu Polski, a przyznawana jest w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Przyznawana jest ona żyjącym autorom najlepszych książek propagujących Zakopane i Tatry, a jej powstanie nawiązuje do literackich korzeni zakopiańskiego życia kulturalnego. W tym roku Zakopiański Festiwal Literacki powraca w dniach 9 – 11 sierpnia. Jak poprzednio, zwieńczeniem wydarzenia będzie ceremonia wręczenia Nagrody Literackiej dla zwycięskiego pisarza.                                       

W zeszłej edycji Mariusz Urbanek nie był jedynym laureatem. Obok niego ex aequo nagrodę odebrał również Maciej Pinkwart z monografią o księdzu Józefie Stolarczyku pt. „Pleban spod Giewontu”. Gatunek biograficzny wyjątkowo połączył obie nagrodzone publikacje.                         

W swojej książce o Kornelu Makuszyńskim, Mariusz Urbanek przedstawia barwną sylwetkę jednego z najbardziej prominentnych literatów związanych z Zakopanem. Historyczne fakty przeplatane humorystycznymi niekiedy anegdotami scalone są tutaj świetną, lekką narracją. O Makuszyńskim czyta się jak o starym znajomym, jednocześnie nie popadając w bezkrytyczny zachwyt, ale zachowując należny szacunek dla tego znamienitego artysty. Urbanek umiejętnie snuje historię jego życia, akcentując cechującą go ekstrawagancję i umieszczając go w zawiłym kontekście historycznym.

Wieczór autorski prowadzony będzie przez znaną krakowską historyczkę, dr Karolinę Grodziską.
Spotkanie ożywi, nadając mu odpowiedniej zakopiańskiej oprawy, charyzmatyczny występ Hanki Rybki z zespołem.

Zapraszamy:
14 lutego 2019, godz. 18:00
Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”
przy Bibliotece Kraków
ul. Szczepańska 1

Tekst: ZCK

(AKS)