Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.25   226.27   73.41   5.27
PM2.5 PM10
ul. Sienkiewicza   -   5.38
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   3.05   3.94
Józefa Piłsudskiego   6.3   8.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   2.98   4.19
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: Partner
Pon. 13.07 17:00
Deszczowo
14° / 7° słabe opady deszczu
Wt. 14:00
Deszczowo
16°
Śr. 14:00
Deszczowo
20°
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Deszczowo
14°
Sob. 14:00
Deszczowo
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

W trosce o rodzinę

7 czerwca w Zakopanem odbyła się konferencja „Rodzina w społeczeństwie i państwie – aspekty filozoficzne, kulturowe, społeczne i prawne” zorganizowana w ramach XVI Dni Zakopanego przez Klub im. Władysława Zamoyskiego oraz Związek Podhalan. Wydarzenie patronatem objął oraz swoim wystąpieniem o rodzinie w nauczaniu Św. Jana Pawła II rozpoczął JE Arcybiskup Metropolita prof. dr hab. Marek Jędraszewski.

Patronat nad konferencją objęli także: Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Tatrzański Piotr Bąk, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Nowak, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk, Wójt Gminy Kościelisko Roman Krupa i Wójt Gminy Poronin Anita Żegleń.

Uczestników konferencji przywitali organizatorzy – starosta tatrzański i prezes Klubu im. Władysława Zamoyskiego Piotr Bąk, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień oraz gospodarz miasta – burmistrz Leszek Dorula.

- Trwają Dni Zakopanego upamiętniające wizytę Ojca Świętego w Zakopanem. Wczoraj odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, na której przywoływaliśmy słowa, które tu powiedział: Na was zawsze można liczyć... Staramy się, ale teraz jest szczególny czas, w którym te słowa są dla nas wyzwaniem i obowiązkiem, a może nawet próbą, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie to udowodnić. To jest czas, kiedy na nasze wartości, wiarę i na wszystko to, co jest nam bliskie, odbywa się atak. I mamy nadzieję, że właśnie tu w Zakopanem, na Podhalu pokażemy, że my tych wartości zniszczyć nie damy. Podejmiemy działanie i nie pozwolimy wyprzeć Boga z naszych sumień, z naszych serc, z naszych rodzin. Jeśli my szanujemy innych, to chcemy, by również nas i nasze poglądy tak samo szanowano – w nawiązaniu do tematu konferencji w imieniu samorządu, radnych i większości mieszkańców deklarował burmistrz.

Konferencję poprowadzili prof. Beata Kępińska i Krzysztof Owczarek.

Przedstawione zostały następujące referaty:
- Spór o człowieka, podstawy cywilizacji łacińskiej – dr hab. Henryk Kiereś
- Marksizm kulturowy a rodzina – Dariusz Rozwadowski
- Psychomanipulacja – Anna Wasiukiewicz
- O personalizm w wychowaniu – dr hab. Barbara Kiereś
- Samorządowa Karta Praw Rodzin: jak w samorządzie terytorialnym skutecznie chronić rodzinę, małżeństwo i dobro dzieci? – dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris)
- Prawa rodziców, prawa rodziny a dziewięć lat znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – adw. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris)
- Konstytucyjne i ustawowe gwarancje praw rodziców w szkole – adw. Rafał Dorosiński (Ordo Iuris).

W wystąpieniach wszystkich prelegentów podkreślana była troska o dobro rodziny oraz zapewnienie prawa rodzicom do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, wartościami i religią. Zdiagnozowane zostały także różne zagrożenia i będące odpowiedzią na nie konkretne działania, wśród których znalazła się Samorządowa Karta Praw Rodzin. Na poziomie samorządowym ma ona zapewnić dzieciom zdrową i bezpieczną edukację oraz poszanowanie praw rodziców przez samorządy.

Konferencja odbyła się w hotelu Mercure Kasprowy. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy socjalni, duchowni i rodzice. Zakończyła ją krótka dyskusja.

(AKS)