Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   13.74   0   57.14   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.64
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.1   6.41
Józefa Piłsudskiego   8.54   11.06
Tytusa Chałubińskiego   7.03   9.11
Zofii i Witolda Paryskich   7.01   10.09
Kuźnice   5.52   7.04
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.36   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 26.04 11:00
Słonecznie
8° / 0° bezchmurnie
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
16°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
21°
Śr. 08:00
Zachmurzenie
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Górale z całego świata sercem w Zakopanem

W sierpniu 2020 roku zaplanowana została edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru
Ziem Górskich „Górale z całego świata sercem w Zakopanem”, która będzie preludium 52. Festiwalu przełożonego na rok 2021.  Ze względu na wyjątkową sytuację pandemii, dotychczasowa formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie nam towarzyszyć,
a górale z różnych stron świata stworzą wraz z nami e-festiwal.
Ta wyjątkowa edycja poświęcona zostanie góralskim kulinariom, a temat ten pozostanie z nami
także w kolejnym roku.


Z powodów panującej epidemii jesteśmy zmuszeni odwołać część konkursową Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, jak również Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Mamy jednak nadzieję, że pomimo nieobecności w Zakopanem, sercem będziecie Państwo z nami.

W ramach tegorocznej edycji – preludium 52. MFFZG – chcielibyśmy Państwu zaprezentować kilka ekspozycji związanych z wydarzeniem. Pokonkursowa wystawa „Żywioł folkloru”, obejmująca zdjęcia laureatów zeszłorocznego konkursu będzie do oglądania przy „Oczku Wodnym”. Wystawy „Wtopieni w krajobraz”
oraz „Zakopiańscy Twórcy Ludowi  w obiektywie Adama Brzozy” będą towarzyszyć przygotowanej przez Miasto Zakopane publikacji poświęconej osobom tworzącym w Zakopanem. Będą to malarze na szkle, literaci, rzeźbiarze, hafciarki, kowale, osoby zajmujące się tkactwem i wykonujące ubrania góralskie, a także parające się wyrobem wozów konnych. Zaprosimy Państwa tak na spacer po Ich izbach twórczych, gdzie opowiedzą o swojej pięknej i niepowtarzalnej, autorskiej pracy. Zapraszamy Państwa również na spotkanie z Twórcami Ludowymi, którzy od wielu lat tworzą wielką festiwalową rodzinę. Ich portrety i prace wspaniale uchwyciła Jolanta Flach, która od wielu lat dokumentuje „ulotne chwile festiwalu”. Zachęcamy również do zapoznania się z publikacją autorstwa Jolanty Flach, wydaną przez Miasto Zakopane z okazji 50 MFFZG. A dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki rękodzieła przygotowaliśmy,  jak co roku warsztaty tematyczne. Umożliwimy nabycie publikacji pokonferencyjnej pt. „Wesele. Między przeszłością a teraźniejszością”. Umieszczone w niej referaty zostały wygłoszone w zeszłym roku, podczas konferencji naukowej towarzyszącej Festiwalowi.

Najmłodsi miłośnicy folkloru zaprezentują swoje talenty podczas pokonkursowej wystawy „Dziecięcy plakat festiwalowy”. Ogłosimy również wyniki i wręczymy nagrody Laureatom Konkursu. Dzieci będą mogły wziąć udział w tradycyjnych dla Festiwalu animacjach, które będą nawiązywały do tematu przewodniego Festiwalu. Nie zabraknie również spotkania z poezją górską. Zaprezentujemy wiersze nadesłane na 49 edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha.

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich będzie zorganizowany pod hasłem „Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne”. Podczas preludium temat pojawi się podczas akcji „Kulinaria górali świata”. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się przepisami kulinarnymi miejsc, z których pochodzą. Poprzez nasz profil FB -> MFFZG lub na adres: mffzg@zakopane.eu zachęcamy do wysyłania przepisów oraz zdjęć wykonanych potraw. Można również przesłać film z prezentacją wykonania potrawy lub wykonanie pieśni związanej ze zwyczajami rolniczymi. Z przesłanych materiałów stworzymy międzynarodową księgę kulinarną, którą wydamy w wersji papierowej w 2021 roku.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie również koncertów zarówno zespołów z Polski
jak i z całego świata, prezentujących repertuar folklorystyczny jak i folkowy. Podhalańscy Muzykanci będą nauczali gry na instrumentach oraz zdradzali tajniki ich budowy. O skrzypcach, basach, piszczałkach i innych opowiadać będzie wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
w Szydłowcu.
A za rok … zarezerwujcie swój czas, aby w dniach 19 do 27 sierpnia 2021 być już nie tylko sercem w Zakopanem!
Na Dolnej Równi Krupowej otworzymy wioskę festiwalową i wraz z Góralami z całego świata spotkamy się,
by radować się i świętować, jak przez ostatnie 51 lat.

fot. archiwum MFFZG

(JEZ)