Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.27   0   64.59   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   14.97
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   12.55   16.3
Józefa Piłsudskiego   7.32   9.39
Tytusa Chałubińskiego   7.42   9.67
Zofii i Witolda Paryskich   12.6   17.85
Kuźnice   5.19   6.68
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.66   2.03
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 25.04 08:00
Zachmurzenie
0° / -3° zachmurzenie duże
Pt. 14:00
Deszczowo
Sob. 14:00
Deszczowo
10°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
14°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 05:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Stypendia na rok szkolny 2019/2020

Burmistrz Miasta Zakopane ogłasza nabór wniosków o stypendia szkolne na rok szkolny 2019/2020.

W związku z tym wszystkich zainteresowanych otrzymaniem stypendium szkolnego o charakterze socjalnym (którzy spełniają kryterium dochodowe nieprzekraczające 528 zł netto na osobę w rodzinie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony), prosimy o składanie czytelnie wypełnionych wniosków wraz z wymaganymi dokumentami od 02.09.2019 r. do 16.09.2019 r. w Urzędzie Miasta Zakopane na Dzienniku Podawczym.

Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta (www.zakopane.eu) z zakładki „Załatw sprawę” Wydział Oświaty lub otrzymać w siedzibie urzędu w pokoju 215 od dnia 26.08.2019 r.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje:

a) uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia
b)
wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełno sprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
c) uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
d) słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

POŻĄDANA FORMA STYPENDIUM SZKOLNEGO:

1. Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, a w tym również: wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, np. kursy językowe, zajęcia sportowe, kółka zainteresowań, realizowane poza szkołą, w szczególności koszty zgodnie z katalogiem wydatków kwalifikowanych. Warunkiem wypłaty stypendium jest poniesienie przez rodzica (pełnoletniego ucznia) udokumentowanych kosztów np. faktur.

2. Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym zgodnie z katalogiem wydatków kwalifikowanych. Ten rodzaj pomocy nie jest refundacją poniesionych kosztów przez wnioskodawcę tzn. polega na „fizycznym” przekazaniu za pokwitowaniem wnioskodawcy wskazanych przez niego w niniejszym wniosku zakupionych przedmiotów.

3. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów t. j. kosztów zakwaterowania w bursie lub internacie, dojazdu z miejsca zamieszkania do szkoły i z powrotem.

4. W szczególnych wypadkach możliwa jest także forma świadczenia pieniężnego, ale tylko wtedy gdy udzielenie stypendium w powyższych formach nie jest możliwe lub nie jest celowe – decyzja należy do burmistrza.

Przy dokonywaniu niezbędnych wydatków na rok szkolny, 2019/2020 – czyli tych, które Wnioskodawca poniesie bez względu na fakt przyznania stypendium oraz jego wysokości – prosimy o pobieranie faktur lub rachunków wystawionych imiennie na wnioskodawcę lub pełnoletniego ucznia, które mogą być wykorzystane przy realizacji stypendium. Faktury lub rachunki muszą zawierać datę wystawienia, numer dokumentu, pieczątkę i podpis osoby wystawiającej i mają być zapłacone gotówką lub w przypadku płatności przelewem dodatkowo powinno zostać dołączone potwierdzenie wykonania zapłaty z konta wnioskodawcy lub innego członka rodziny należącego do gospodarstwa domowego!.

Stypendium może być przyznane na okres jednego miesiąca w roku szkolnym do maksymalnie dziesięciu miesięcy, co jest uzależnione od sytuacji rodzinnej ucznia i wysokości środków otrzymanych na ten cel w budżecie Miasta Zakopane.

Decyzje o przyznaniu stypendium wydawane będą po otrzymaniu przez Miasto dotacji i będą dotyczyły okresu miedzy wrześniem a grudniem 2019r. W przyszłym roku kalendarzowym, gdy będzie znana wysokość dotacji zostanie wydana decyzja zmieniająca dla ucznia (u którego nadal będzie utrzymywać się trudna sytuacja materialna), przyznająca stypendium na dalszą część roku szkolnego w okresie styczeń –czerwiec 2020 roku.

Świadczenie wychowawcze „500 +” oraz „Dobry Start 300+” nie jest wliczane do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do stypendiów szkolnych.

Powyższe ogłoszenie dotyczy uczniów zamieszkałych na terenie miasta Zakopane (pozostali uczniowie zobowiązani są do pobrania i złożenia dokumentów w siedzibie macierzystego urzędu gminy, zgodnie z określonymi tam warunkami).

Ponadto przypominamy o możliwości uzyskania ZASIŁKU SZKOLNEGO dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Zakopane znajdujących się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego t. j. np.:

- pożaru lub zalania mieszkania,

- nagłej choroby w rodzinie ucznia,

- śmierci rodzica lub prawnego opiekuna,

- nieszczęśliwego wypadku powodującego trwały uszczerbek na zdrowiu członków rodziny ucznia,

- kradzieży w mieszkaniu ucznia itp.

O zasiłek szkolny można się ubiegać w terminie nie dłuższym, niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

Wszelkie informacje na temat stypendiów szkolnych i zasiłków szkolnych można uzyskać w siedzibie Urzędu Miasta Zakopane w pokoju 215 Wydział Oświaty lub pod numerem telefonu 18 20 20 419.

Podstawa Prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1481),
  • Uchwała Nr XXXI/303/2005 Rady Miasta Zakopane z dnia 31 marca 2005 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Zakopane (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego Nr 445 z 2005r. poz. 3329z późń. zm.),
  • ZARZĄDZENIE Nr 175/2019 BURMISTRZA MIASTA ZAKOPANE z dnia 06.08.2019 roku w sprawie: zasad ustalania wysokości stypendium szkolnego, szczegółowych zasad wypłaty stypendium oraz warunków, jakie powinno spełniać rozliczenie zwrotu wydatków z tytułu pomocy materialnej o charakterze socjalnym,
  • ZARZĄDZENIE Nr 181/2018 BURMISTRZA MIASTA ZAKOPANE z dnia 25.07.2018 roku w sprawie: ustalenia wzoru wniosku o przyznanie stypendium szkolnego oraz wzoru wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego.


(APM)