Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.47   0   98.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   23.23
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   10.32   12.72
Józefa Piłsudskiego   8.98   11.09
Tytusa Chałubińskiego   11.17   14.07
Zofii i Witolda Paryskich   11.14   14.02
Kuźnice   13.69   16.91
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.12   1.47
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 19.06 17:00
Słonecznie
26° / 16° bezchmurnie
Czw. 14:00
Zachmurzenie
21°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
25°
Sob. 14:00
Deszczowo
22°
Nd. 14:00
Deszczowo
17°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
21°
Zdjęcie promujące Zakopane

Małopolska jest i będzie z Ukrainą

Szerokie przygotowania i działania na wypadek eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspólnie z II wicewojewodą małopolskim Ryszardem Pagaczem koordynował już od dłuższego czasu, zgodnie z dyspozycjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym procesie uczestniczyły wszystkie właściwe służby i podmioty, także samorządy. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita dziękuje wszystkim, którzy w tej sytuacji wykazali się wolą współpracy, odpowiedzialnością oraz solidarnością, w tym m.in. przedstawicielom Kościoła, samorządowi województwa, miasta Krakowa, Tarnowa i innych samorządów. Wczoraj wojewoda oraz wicewojewoda odbyli wideokonferencję z małopolskimi starostami i prezydentami miast na prawach powiatu, przekazując bieżące informacje.

- Małopolska jest i będzie z Ukrainą – to wspólny mianownik tych szeroko zakrojonych działań. To dla nas wszystkich czas próby. Małopolska, która okaże zarówno gościnność, jak i solidarność, z pewnością zda ten egzamin – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Jednym z głównych wątków, którym poświęcaliśmy uwagę, były kwestie związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy. Zakładamy, że mogą oni szukać bezpiecznego schronienia także w naszym województwie. Działania w tym zakresie będą adekwatne do bieżących potrzeb. Nie będziemy podawać liczby uchodźców, którzy zostaną przyjęci do województwa małopolskiego. Nie ma tu żadnych limitów, bo prawdziwa otwartość nie może mieć limitów. Pomagać będziemy w takim zakresie, jak będzie wymagała tego sytuacja. Dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy otrzymali wsparcie i czuli się w Małopolsce bezpiecznie. We współpracy z samorządami i służbami zapewnimy im schronienie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jesteśmy w pełni przygotowani do przyjmowania osób, które będą do nas przyjeżdżały z punktów recepcyjnych uruchomionych w województwach lubelskim i podkarpackim. Baza miejsc została utworzona m.in. w oparciu o

miejsca wskazane przez marszałka województwa małopolskiego, jak i współpracę z rektorami. Kraków, jako miasto nauki, ośrodek akademicki, stanął na wysokości zadania. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita dziękuje rektorom za gotowość do szerokiego współdziałania. Miejsca będą też udostępniane w obiektach turystycznych czy dotychczas wskazywanych jako miejsca kwarantanny zbiorowej. Ze względów bezpieczeństwa na tym etapie nie będziemy podawać wykazu tych miejsc. Tę informację otrzymają wszyscy bezpośrednio zainteresowani, czyli Ukraińcy, szukający u nas schronienia. I to jest dla nas teraz najistotniejsze.
    
Także z tego względu dziś w południe uruchomimy infolinię w ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców. Będzie ona działać wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem: 12 210 20 02 nasi pracownicy będą udzielać informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie. Infolinia będzie czynna 24 h na dobę. Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane tutaj:
https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy


Wojewoda małopolski Łukasz Kmita jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Procedury zostały przygotowane zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego. W Małopolsce od dłuższego czasu działają zespoły zadaniowe zajmujące się poszczególnymi kwestiami – zapewnieniem schronienia uchodźcom, opieki zdrowotnej, logistyką czy monitorowaniem sytuacji. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy reagować elastycznie do potrzeb.

Źródło: MUW

(APM)