Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.01   0   110.26   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.88
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.76   8.32
Józefa Piłsudskiego   7.29   9.05
Tytusa Chałubińskiego   7.9   9.89
Zofii i Witolda Paryskich   6.71   8.55
Kuźnice   8.87   10.97
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   2.14   2.62
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 23.06 23:00
Zachmurzenie
16° / 13° zachmurzenie małe
Pon. 14:00
Zachmurzenie
19°
Wt. 14:00
Słonecznie
23°
Śr. 14:00
Deszczowo
24°
Czw. 14:00
Deszczowo
21°
Pt. 14:00
Deszczowo
20°
Zdjęcie promujące Zakopane

Czerwony Dwór uroczyście otworzył wystawę Jana Fudali

Malarstwo na szkle Jana Fudali prezentowane na wystawie w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przyciągnęło na wernisaż wielu wielbicieli witrochromii tego artysty. I choć od jego przedwczesnej śmierci minęło już czternaście lat, to wystawa zatytułowana „Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala” wywołuje wiele emocji, wspomnień i dyskusji.

Na wystawie prezentowanych jest ponad pięćdziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych: córki – Katarzyny Fudali-Tęczy,opiekunów i przyjaciół Weroniki i Edwarda Budnych; nauczyciela, wychowawcy i przyjaciela Czesława Jałowieckiego oraz Henrietty i Piotra Fudakowskich z Londynu, także wieloletnich przyjaciół Jaśka, bo tak wszyscy o nim mówili.

Gości witała dziecięca muzyka zespołu „Zornica”, stworzonego przez Jana Fudalę, który do dziś działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem.

Po przywitaniu gości przez kuratora wystawy dr Małgorzatę Wnuk Jana Fudalę wspominały wspomniane wyżej osoby, a list gratulacyjny od zastępcy burmistrza miasta Zakopane Agnieszki Nowak-Gąsienicy wręczyła córce Artysty Anna Karpiel-Semberecka. Krótkim wspomnieniem o barwnej postaci Jaśka podzielił się także obecny opiekun zespołu „Zornica” Krzysztof Trebunia-Tutka, który odczytał wiersz J.Fudali z tomu „Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala”.

Wystawie towarzyszą wiersze artysty, ukazujące szalenie wszechstronną, renesansową osobowość twórcy. Podczas wernisażu przypomniano jego działalność literacką, społeczną, sportową, edukacyjną, a na ekranie oglądnąć można fragmenty filmów, w których brał udział, m.in. „Rodu Gąsieniców” czy „Legendy Tatr” oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej poświęcone właśnie Fudali, twórcy, który był świadomy nadrzędnego celu swej twórczości.

 

Hej miyłować lo Polski

to nolepsa droga

miyłowaniem prasnąć

w samiućkiego Boga.

(Fragment wiersza Jana Fudali Gazdo Janie)

Organizatorzy: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Patroni medialni: Jedynka - Program Pierwszy Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Pismo Folkowe, Serwis Informacyjny Watra, Góral Info, Tygodnik Podhalański, tp24.pl, Podhale24, Małopolska Online, Podhale Region